Otizmli Muhsin’in üniversiteli olma sevinci

Lena

Global Mod
Global Mod
Emekli memur Nesrin Kaya Bingül ile Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül çiftinin otizmli ikizlerinden Muhsin, hocaları nezaretinde hazırlandığı ETÜ Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Kısmı kayak branşını kazandı. Kayakta Türkiye şampiyonluklarının yanı sıra Avrupa’da 4, dünyada ise 5’inci olmayı başaran Murat Bingül, üniversiteli olmanın memnunluğunu babası Ünal Bingül, ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, fakülte hocalarıyla birlikte kutladı.

ETÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nin birinci engelli sportmeni olan Murat’ın muvaffakiyetini kutladıklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak, “Murat üzere başarılı bir kardeşimizi, atletimizi, gerek ulusal ve memleketler arası arenada muvaffakiyet kazanan kardeşimizi üniversitemize kazandırmış olmaktan fazlaca memnunum. Murat, hocalarımızla birlikte bu muvaffakiyetini taçlandırarak, katlayarak devam edecek, üniversite mesleğine muvaffakiyetler ekleyerek yoluna devam edecek. Mesleğine yeni muvaffakiyetler ekleyerek yoluna devam edecek. Murat’ımıza canıgönülden güzel geldin diyorum” dedi.

HEDEFİM BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRMAK
Muhsin Murat Bingül ise şunları söylemiş oldu: “Ben özel, ulusal sportmen Muhsin Murat Bingül’üm. Otizmliyim, 18 yaşındayım. 3 yaşımdan beri jimnastik sporu, 6 yaşımdan beri kayak sporu yapıyorum. Türkiye’mizi Zihinsel Engelliler Dünya ve Avrupa Kayak Şampiyonalarında 4 sefer gururla temsil ettim. Hedefim özel atletler kayak şampiyonasında bayrağımızı dünyada dalgalandırmak. Bunun için epey çalışıyorum. Üniversite imtihanını ve Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi yetenek imtihanını kendi hakkımla üst sıralarda tamamlayarak fakülteye girmeye hak kazandım. Sayın rektörüme, tüm hocalarımıza bana gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum. Erzurumlu olmaktan gurur duyuyorum. Benim lakabım Dadaş Murat. Tüm Erzurumlu hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza biz engellilere gösterdiği sevgi ve tanıdığı yasal haklar niçiniyle şükranlarımı sunuyorum. En büyük Türkiye” diye konuştu.

OTİZMLİ ULUSAL KAYAKÇILAR
Törene başsavcı olarak değil bir baba olarak katıldığını söz eden Ünal Bingül ise şöyleki konuştu: “Benim 2 evladım var. Muhsin Murat, bu sene üniversite imtihanına girdi bileğinin hakkıyla yazılı imtihandan geçip yetenek imtihanına girmeye hak kazandı. Biz bir sevgi yuvası olan ETÜ’yü tercih ettik. Her iki yavrum da yüzde 96 oranında otizmli. Kızım Aliye Zeynep bir alt sınıfta, lise son sınıfta. Bu sene üniversite sınavına girecek. Benim yavrularım kayakta Türkiye’mizde ulusal olan birinci otizmli ulusal kayakçılar. Türkiye’mizi özel sportmenler Zihinsel Engelliler Dünya Kayak Şampiyonasında temsil ediyorlar. Ulu bayrağımız dalgalandırıyorlar. Bir otizmlinin 40-50 kapıyı geçmesi Alp disiplini üzere disipliner bir sporda başarılı olması aslına bakarsan başlı başına bir mucize gerçekleştirmektir. Kayak sporu saliselerle söz edilen bir spor.”

OTİZİMLİ ÇOCUKLAR, ÖBÜR MANİ KÜMELERİ HER ŞEYİ YAPMAYA MUKTEDİRDİR
Otizmin epeyce sıkıntı bir mani kümesi olduğunu tabir eden Ünal Bingül, “Otizmle ilgilenen gerçek kahramanlar anne ve babalar. Ben bu tüm anne babaları yüreklerinden öpüyor, hürmetlerimi sunuyorum. Bizim Allah’a şükür imkanlarımız vardı, anne baba olarak ömrümüzü çocuklarımıza adayıp sporla rehabilite olmalarını seçtik. Lakin inanın epey sıkıntı bir şey. Maddi ve manevi manada epey güç. Bitiyorsunuz. Fevkalade bir güç içeren beşerler oldukları için otizmliler, sporla hem topluma kazandırılıyor hem güçlerini atıyorlar. Otizmli olan çocuklar, başka mahzur kümeleri her şeyi yapmaya muktedirdir. Kâfi ki büyük bir emek ve gayret gösterilsin. Bu çocuklara inanmak gerekiyor. Bu çocuklar olağan akranlarının yanında mümkün olduğu ölçüde topluma kazandırılabilir” diye konuştu.

ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, toplantı sonunda Spor Bilimleri Fakültesi’nin yeni öğrencisi Muhsin Murat Bingül’e öğrenci dokümanını verdi.