Okul asansörleri onlara emanet

Lena

Global Mod
Global Mod
Kıraç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Etiler Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ne hizmet veren öğrenciler bununla birlikte 2 bin 300 öğrencinin bulunduğu kendi okullarının da asansör tamir, bakım ve tamiratı yapıyor. Alibeyköy Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Asansör Tamir Takımı daha fazla okulun talebini karşılayabileceklerini belirtip yeni çalışmalar için de talep gelmesini bekliyor.

Okulun asansör kısmı öğretmeni Mustafa Darka 3 firmayla protokol imzaladıklarını belirterek, “Bu firmaların bize sunmuş olduğu gereçlerle atölyelerimizin gerekli donanımları kuruldu. Öğrencilerimiz atölyede hem pratik hem teorik bilgi sahibi olurken bu projeyle de saha deneyimi ediniyorlar” diyor. Darka çalışmaları hakkında şu ayrıntıları veriyor: Kamu kurumlarındaki asansörlerin yıllık periyodik bakımlarının yapılması, arızalarının giderilmesi gerekiyor. Bu kapsamda döner sermaye çalışmasıyla bu mevzuyu üstlenip üstlenmeyeceğimizle ilgili bir araştırma yapıldı ve bu mevzuda nazaranvlendirildik. Valilik ve kaymakamlık aracılığıyla İstanbul’daki MEB dışı kamu binalarına da hizmete başlamaya hazırlanıyoruz.

GRUP 12’NCİ ÖĞRENCİLERİNDEN OLUŞUYOR
Son sınıf öğrencilerimiz haftanın 3 günü endüstride bir işletmede çalışıyorken 2 gün de okula geliyorlar. Sanayi deneyimleri olduğu için bu hizmeti verirken genelde onlardan yararlanıyoruz. Bu öğrenciler takımda dönüşümlü olarak yer alıyor. Müşahede yapmaları ve tecrübe kazanmaları için 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerimizi de işlere gdolayıyoruz, onlar şimdilik yalnızca izliyorlar. 12’inci sınıf öğrencilerimiz mezun olunca sırayla onların yerini alacaklar.

İŞ BAŞI BİN LİRAYA KADAR KAZANIYORLAR
Kar, yapılan işe bakılırsa değişiyor. İşin maliyet ve kar hissesi kısmı var. Revizyon işiyse çıkar yüksek oluyor, bakım tamiratın ise nispeten daha az getirisi var. İş başına çıkan kar hissesinin yüzde 30’u çocuklara veriliyor. Bu da öğrenciler için kıymetli bir çıkar oluyor. Öğrenciler bu işlerden aylık ortalama bin liraya kadar gelir elde ediyor.

OKURKEN TECRÜBE KAZANIYORUZ
Mücahit Görmüş:
Ben bakım ve montajda gereğince bilgi sahibi olduğum için bir yandan da üretim kısmında çalışıp onu öğrenmeye çalışıyorum. Yalnızca piyasada daha evvelde çalışmış tecrübeli ustalarımızın anlatmasıyla değil uygulayarak da öğreniyoruz. Okulların kabin denetimi ve rutin bakımlarından da sorumluyuz.

Berkan Yürür: Arkadaşlarımızla takım olarak çalışıyoruz. Her gittiğimizde mesleğimizi daha güzel tanıyoruz. Çok farklı özellikte asansörler var ve bunların her birini okulda görme bahtımız olmuyor o niçinle yeni ve eski teknolojileri gelen işlere gitgide yakından görüyoruz.

Umut Raşit Erdoğan: Bu işi devam ettireceğimiz için neler yapabileceğimizi öğrenmemiz değerliydi. Buradan mezun olduğumuzda, nitelikli bir eleman kadar donanımlı, her şeyi biliyor olacağız.

Esma Parıltı Dayan: Kızlar yapamaz, burası kızlara göre değil diyorlar lakin aklımızı kullanırsak hoş şeyler yapabileceğimize inanıyorum. Eyüpsultan’da bir asansör firmasında staj yapıyorum bununla birlikte okulda da deneyim kazanıyorum.