Özvar: Tek tipleşmiş yükseköğretimin geleceğe katkısı olmaz

Lena

Global Mod
Global Mod
Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Toplantısı’nda; YÖK Lideri Erol Özvar, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Lideri Dr. Muhammed Adak, YÖK Yürütme Heyeti Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile ihtisaslaşma misyonu üstlenmiş 22 üniversitenin rektörü ile rektör yardımcıları bir ortaya geldi.

görüşmede konuşan YÖK Lideri Özvar, gerek araştırma odaklı gerek bölgesel kalkınma odaklı gerekse başka üniversiteler içinde katı ayrım yahut kümeleşme gözetmediklerini belirterek şunları söylemiş oldu:

“Kurumlar ortası bir rol paylaşımı gözetiyoruz. Kurumsal çeşitliliğin kısa ve uzun vadede hem bölgelerimizin birebir vakitte ülkemizin gelişimi için hayati olduğunu tabir etmek isterim. Kaynakların hudutlu, gereksinimlerin farklı ve beklentilerin çeşitli olduğu, erişimin tarihte görülmemiş biçimde arttığı günümüz kitlesel yükseköğretim arenasında tek tipleşmiş bir yükseköğretim yapısının ne topluma ne iş dünyasına ne de ülkenin geleceğine bir katkısı olmayacaktır. Kurumsal tek tipleşmeyi bir manada kaynak israfı olarak da görüyoruz. Bu niçinle kurumsal çeşitlilik bizim birincil evvelarimiz içindedır. Bu kapsamda bölgesel kalkınma üniversitelerimizin bölgelerine getirecekleri dinamizm ve sağlayacakları faydaları epeyce önemsiyorum.

3’LÜ SARMALA TOPLUMU DA ENTEGRE ETMENİZ ÖNEMLİ
Bölgesel kalkınma üniversitelerinin rektör ve rektör yardımcıları; kurumlarınızda, bu süreçlerin takibiyle bakılırsavlendirilmiş fonksiyonel düzenek ve ünitelerin kurulmasını önemsiyorum. Bölgesel iş birliğinin sonları oluşturulurken üçlü sarmal yani devlet, üniversite ve sanayi iş birliğini bir adım öteye götürerek bu sürece toplumu da entegre etmeniz hayli değerlidir. Bu üçlü düzeneğe toplumu da dahil ettiğinizde kuracağınız dörtlü düzenek, sağlıklı bir iş birliği gerçekleştirmeniz için kolaylaştırıcı olacaktır. Bu sayede yükseköğretim kurumlarınız, devlet-özel dal kuruluşları, iş dünyası ve toplumla bütünleşik bir mekanizmayı oluşturabileceklerdir. Bu sistem ve süreçlerin düzgün bir biçimde işlemesi sonucunda üniversiteleriniz, devlet ve özel bölüm kuruluşlarıyla uyumlu, iş dünyasının bilgi ve insan kaynağı gereksinimlerine süratli yanıt verebilen, toplum beklentilerini karşılayan ve bu sayede bölgesel kalkınmanın ve ötürüsıyla ulusal kalkınmanın önünü açan kuruluşlar haline gelebilecektir.

DİĞER ÜNİVERSİTELERLE İŞ BİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ
Üniversiteler içindeki misyon farklılaşması, onların birbirinden uzaklaştırması olarak algılanmamalı. Farklı yapı ve misyondaki üniversitelerimiz farklılıklarıyla ve sahip oldukları evvelandirmelerle bir arada Türkiye yükseköğretim sisteminin fonksiyonel bir kesimini oluşturmaktadır. Bu niçinle bölgesel kalkınma üniversitelerimizin araştırma üniversitelerimizle diğer devlet ve vakıf üniversitelerimizle iş birliğini de önemsiyoruz. Burada bilgi transferinden araştırma ve eğitim iş birliklerine kadar geniş bir spektrumu kastediyorum. ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı’ kapsamındaki 22 üniversite, toplam üniversite sayısının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.”