Özer, Azerbaycan’da Türk Şehitliğini ziyaret etti

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, şehitlik defterine şunları yazdı:

“Yüce Türk Milletinin Kahraman Evlatları, Aziz Şehitlerimiz, Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun destansı kahramanlıklarını anmak ve Azerbaycan’ın bekası uğrunda kardeşlerinizle omuz omuza uğraş verirken yaptığınız fedakârlıkları yâd etmek üzere bugün manevi huzurunuzda bulunuyoruz.

Vermiş olduğunuz bu kutsal gayret, her birimizin kalbinde ölümsüz bir mahiyet kazanmıştır. Çanakkale Muharebeleri’ne katılarak şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerinizin isimlerinin Gelibolu’da takdir ve hürmetle anılışı üzere, sizin de isimleriniz başşehir Bakü’nün bu kıymetli yerinde her daim tıpkı hislerle anılacaktır.

Azerbaycan’da kardeşlerinin yardımına koşan sizler, Türkiye ile Azerbaycan içindeki birlik, birliktelik ve dayanışmanın temelini teşkil eden sarsılmaz dostluğun mimarları, ülkelerimizin kelamda değil, özde kardeşliğinin en derin bağlarına dokunan nakışlarısınız.

‘Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, ıstırabı tasamızdır.’ ve ‘bir millet iki devlet’ şiarlarıyla beden bulan Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ebediyen var olacaktır.

Bir toprak, fakat uğruna kan döküldüğünde ‘vatan’ olur. Kanlarının son damlasına kadar çaba vererek bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, bu vesileyle tüm şehitlerimizin aziz anısını hürmet ve minnetle bir defa daha anıyorum.

Ruhlarınız şad olsun.”

Ziyarette Bakan Özer’e eşi Nebahat Özer, Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy; AB ve Dış Münasebetler Genel Müdürü Hasan Ünsal, Takviye Hizmetleri Genel Müdürü Levent Özil, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Bakü Eğitim Müşaviri Ali İstek Altunel ile Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı eşlik etti.