Öğretmenlik Meslek İmtihanı başladı

Lena

Global Mod
Global Mod
Aday öğretmenlere; ‘öğretme ve öğrenme süreçleri alanından 15, ölçme ve değerlendirmeden 12, özel eğitim ve rehberlik kısmından 15, eğitim araştırmaları ve AR-GE çalışmalarından 10, eğitimde kapsayıcılıktan 12, etraf eğitimi ve iklim değişikliğinden 10, toplumsal irtibattan 10, dijital yetkinlikten 8, okul güvenliğinden 8′ olmak üzere 100 soru sorulacak, 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak.

Sınavda uzman ve baş öğretmenler imtihan saatinden yaklaşık bir saat evvel imtihan merkezlerine gelmeye başladı. İmtihana giriş evrakı ile kimlik denetimlerinin ve salona yerleştirmelerin vaktinde yapılabilmesi için adaylar saat 09:30’da imtihana katılacakları binada hazır bulundu. Kapıların açılmasıyla aday öğretmenler polisler tarafınca yapılan üst aramasının akabinde imtihan salonlarına giriş yaptı.

ADAY ÖĞRETMENLER ANLATTI
İstanbul Bakırköy Emlak Kredi Ortaokulu’ndaki adaylar imtihan öncesi şunları söylemiş oldu:

Ahmet Salih Denizci (Yeşilköy Özel Eğitim Meslek Okulu müdürü): “36 yıldır misyon yapıyorum ve baş öğretmenlik için imtihana giriyorum. Daima imtihan yapan taraftaydık masanın öteki tarafında olmak biraz değişik hissettiriyor, en son 30 yıl evvel imtihana girmiştim. Mesaimizden kalan vakit içinderda çalışma fırsatı buldum.”

Halil İbrahim Akpolat (Yeşilköy 50. Yıl Anadolu Lisesi müdürü): “37 yıldır nazaranvdeyim 15 yıldır da uzmanım. Soruların kolay olmasını bekliyorum. Bildiğimiz ve yaşadığımız olaylardan sorular geleceğini düşünüyorum, o denli olursa başarılı olurum. Muhakkak bir yaştan daha sonra uzun soruları okumak güç olacaktır, umarım o denli çıkmaz.”

Münasip Güngör (Gürlek Nakipoğlu Anadolu Lisesi müdürü): “27 yıllık öğretmenlik ömrümün akabinde bugün baş öğretmen olmak için imtihana giriyorum. İmtihana güzel hazırlandığımı düşünüyorum soruların kolay olacağını düşünüyorum. Öğretmenliğin aslına bakarsan bir meslek mesleği olduğunu düşünsem de karar alıcılar bu imtihanı uygun gördüğü için giriyorum.”

SONUÇLAR 12 ARALIK’TA
Sınavın kıymetlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yanlış yanıtlar, hakikat karşılık sayısını etkilemeyecek. 70 ve üzeri puan alanların başarılı sayılacağı imtihanda, her soru eşit puan tartısına sahip olacak. Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek ve uzman ya da baş öğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihinde kelam konusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek. İmtihan sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde ilan edilecek.