Öğrencisi için 5 kilometre yol yürüyor! Umuda seyahat

Lena

Global Mod
Global Mod
Mesleğinin 5’inci yılında olan Cihan Yakut (31), Van’ın Gevaş ilçesindeki biroldukça köyde fiyatlı sınıf öğretmeni olarak bakılırsav yaptı. Geçen yıl çalıştığı Doruklu İlkokulu’ndaki öğrencilerini mezun ettikten daha sonra tıpkı ilçede diğer bir köyde nazaranv yapmak için okuldan ayrıldı.

‘GİTMEYİN ÖĞRETMENİM’

Ancak köyün ilkokula başlaması gereken tek öğrencisi Zilan’ın “Gitmeyin öğretmenim” demesi üzerine okulu bırakamadı. Kaideler ne olursa olsun yanına gidip okuma yazma öğreteceğine dair ona yemin etti. Yakut, okullar açıldığından beri her hafta sonu yaşadığı Anaköy köyünden Daldere köyüne 5 kilometre yürüyerek gidiyor. Minik öğrencisi Zilan’la evvelinde nazaranv yaptığı artık öğrencisiz kalan eski okulunda tek başlarına ders yapıyorlar. Yakut, dağ yollarında eğitim aşkıyla kat ettiği yolları ve minik öğrencisini şöyleki anlattı:

“nazaranvimin bittiği ve eşyalarımı topladığım gün yanıma ağlayarak geldi. ‘Siz gidince ben nasıl eğitim alacağım, gitmeyin öğretmenim’ dedi. O o denli ağlayınca ben de dayanamadım ve ona her hafta sonu yanına gelerek ders vereceğimi söylemiş oldum. Kış burada fazlaca sert ve güç geçiyor. Ne yazık ki burası için taşımalı eğitim de kelam konusu değil. Zilan’ın yanına sıklıkla yürüyerek gidiyorum. Olağan yolu tercih ettiğimde yaklaşık 10 kilometre yürümem gerekiyor. Bu sebeple dağ yolunu kullanarak yolu yarı yarıya kısaltıyorum.

‘ZİLAN’I BIRAKMAYACAĞIM’

Dağ yolundan yürümek tehlikeli. Onların benim yanıma gelmesini de bu sebeple hiç istemedim. Havalar burada hayli süratli soğuyor ve bundan daha sonrası için nasıl devam edeceğimiz konusu beni endişelendiren tek şey. Ancak bir yemin ettim ve Zilan’ı yalnız bırakmayacağım.”

‘HEM MÜDÜR HEM PAKLIK GÖREVLİSİYİM’

Zilan’ın fazlaca akıllı bir çocuk olduğunu söyleyen Cihan Yakut, “Bu bölgedeki herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Şu an nazaranv yaptığım okulda da ikisi 3’üncü sınıf, biri 5’inci ve başkası de birinci sınıf olmak üzere 4 öğrencim var. Okulun hem müdürü hem öğretmeni tıpkı vakitte paklık nazaranvlisiyim. Sobayı da ben yakıyorum, paklığı de ben yapıyorum, dersleri de ben anlatıyorum. Zilan’la birlikte 5 öğrencim var ve onlarla olmak, geleceklerine dokunmak çekilen tüm zorluklara değer” diye konuştu.

‘AİLESİ ARTIK ÇOK MUTLU’

Zilan’ın köydeki tek öğrenci olması niçiniyle tahsil nazaranmeyecek olmasının ailesini de üzdüğünü belirten Cihan Yakut, “5 kardeşin en küçüğü Zilan. Öteki 3 kardeşi ilçeye okula gitti. Orada yatılı okuyorlar. Ama ailesi Zilan’ı başka kardeşlerinin yanına gönderemedi. Zira o çabucak hemen annesinden farklı kalabilecek yaşta değil. Daha anne kuzusu bile diyebiliriz. Zilan, hem yanlarında olduğu tıpkı vakitte eğitim alabildiği için ailesi artık hayli mutlu” dedi.