Müzik, Tunus'taki Ayasofya Akademisi Uluslararası Senfoni Festivali için

Actinopteri

New member
Mükemmel bir topluluk olan Accademia di Santa Sofia Oda Orkestrası, 24 Temmuz Çarşamba günü, Napoli ve Roma ile birlikte her zamanki sahnesi olan Benevento'dan, 2024 Uluslararası Senfonik Müzik Festivali vesilesiyle Tunus'un Mahdia vilayetindeki bir şehir olan El Jem'de sahne almak üzere uçuyor. Seçilen yer mutlak prestije sahip: Roma Kolezyumu'nun 'kardeşi' olan El Jem'in muhteşem amfitiyatrosu, ancak her şeyden önce dünyadaki milyonlarca insanın 'Gladyatör' filminde hayranlıkla izleyebildiği yer. 'Operada Bir Akşam' başlıklı program, saat 21:30'da İtalyan lirik-senfonik repertuarının başlıca şaheserlerinden bazılarının yorumunu içeriyor. Konser, İtalyan Ulusal Müzik Komitesi (Cidim) tarafından yurtdışındaki İtalyan müzik yeteneklerini desteklemek için desteklenen ve bu sefer Tunus İtalyan Kültür Enstitüsü'nün iş birliğinden yararlanan 'Suono Italiano' adlı projenin bir parçasıdır. Proje, Kültür Bakanlığı – Eğlence Genel Müdürlüğü'nün katkılarından yararlanmaktadır.

“Cidim, çoğunluğu genç İtalyan sanatçılarla yurtdışında çok sayıda konser düzenleyen tek İtalyan müzik derneğidir. Bu yılın Ocak ayından bu yana – Cidim başkan yardımcısı ve Aiam (İtalyan Müzik Aktiviteleri Derneği) başkanı Francescantonio Pollice'nin bildirdiğine göre – 60'tan fazla kişiyi tanıttık, şu ana kadar 3 kıtaya ulaştık: Avrupa, Asya ve Afrika ve klasikten oda müziğine, dini müzikten caza kadar. Tunus'ta sanatsal mirasımızın gerçek bir mükemmelliğini ihraç ediyoruz, yakın zamanda kemancılar Uto Ughi ve Anna Tifu ve flüt sanatçısı Andrea Grimelli gibi uluslararası üne sahip solistlere katılan Santa Sofia Akademisi. Orkestra geçen Aralık ayında Fas'ın Fés ve Ifrane kentlerinde halk ve eleştirmenler tarafından büyük ilgi gören iki konser verdi; El Jem'de de aynı coşkuyu uyandırabileceğinden eminiz. Tunus İtalyan Kültür Enstitüsü'ne ve bize benzersiz bir etkinlik düzenleme olanağı sağlayan yöneticisi Fabio Ruggirello'ya teşekkür etmek istiyorum”,

“İtalya ve Tunus arasındaki kültürel ilişkiler, sadece coğrafi açıdan yakın olmakla kalmayıp – Tunus İtalyan Kültür Enstitüsü müdürü Fabio Ruggirello'nun da yankıladığı gibi – özellikle yoğun ve zengin bir sezondan geçiyor. Kuzey Afrika'daki kültür sahnesinin en önemli etkinliklerinden biri olan El Jem Uluslararası Senfonik Müzik Festivali vesilesiyle, antik Roma ile bağlantılı olağanüstü Tunus arkeolojik mirasının en güzel yerlerinden birinde, Santa Sofia Akademisi tarafından bir araya getirilen ve bu ülkeye ilk kez gelen İtalyan müziğinin genç yeteneklerini sahneye çıkaracak, büyük bir derinlikte bir konser sunmak istedik” diye vurguluyor.