Mesleksel eğitimde rekor patent başvurusu

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, mesleksel ve teknik eğitim kurumlarının buluş içeren özgün çalışmaların, projelerin, yeni mamüllerin ve dizaynların fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunması hedefiyle okullarda şuur oluşturulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydederek şu ayrıntıları paylaştı:

“Mesleki ve teknik eğitim kurumlarımız tarafınca patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili çalışmaları kapsamında 2022 yılı ocak ayında yapılan müracaat sayımız 1.097 iken bu sayı on kat artarak 10 bini aştı. bir daha 2022 yılı ocak ayında 221 olan eser tescil sayımız da altı kat artarak 1.389’a ulaştı.”

PATENT MÜRACAAT SAYISI 537’YE ÇIKTI
Tüm lise tiplerinde olduğu üzere mesleksel ve teknik eğitim kurumlarında fikrî mülkiyet konusunda epey değerli aralık aldıklarını belirten Bakan Özer, 2022 yılı ocak ve kasım aylarına ilişkin müracaat ve tescil sayılarına ait şu ayrıntıları verdi: “Ocak ayında 296 olan patent müracaat sayısı kasım ayında 537’ye, faydalı model 395’ten 1.023’e, tasarım 144’ten 7 bin 379’a, marka müracaat sayısı ise 262’den 1.122’ye yükseldi. bir daha 2022 yılının ocak ayında 12 olan patent tescil sayısı 18’e, faydalı model 16’dan 57’ye, tasarım 110’dan 982’ye, marka tescil sayısı ise 83’ten 332’ye ulaştı.”

Bakan Mahmut Özer, 28 Şubat sürecinde meslek liselerinin önüne konulan bariyerlerin kaldırılmasının akabinde son 3-4 yıl üzere kısa müddet ortasında meslek liselerinin yurt dışına ihracat yapacak düzeye geldiğini, adeta destan yazdığını söz etti.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER MESLEK LİSELERİNİ TERCİH EDİYOR
Özer, değerlendirmesinde “Akademik olarak başarılı öğrencilerin meslek liselerini tercih etmeleri, mesleksel eğitimdeki AR-GE çalışmaları ve inovatif yaklaşımlarla dalla yapılan iş birliği sonucunda artık meslek liselerinde patent, faydalı model, marka, tasarım tescili ve ticarileşmesiyle ilgili atakların olduğu bir periyot yaşıyoruz. Bu vesileyle mesleksel eğitime katkılarından dolayı tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.