Mesleksel Eğitim Merkezi’nde sayı 1 milyonu geçti

Lena

Global Mod
Global Mod
MEB, 15 Kasım prestijiyle mesleksel eğitim merkezlerinde, kayıtlı 1 milyon 33 bin öğrenci bulunduğunu deklare etti. Öğrencilerin yüzde 30’unu bayanlar oluşturuyor. Mesleksel eğitim merkezlerinde en epeyce öğrencisi olan alan, yaklaşık 130 bin bireyle hoşluk ve saç bakım hizmetleri, 100 binin üzerinde öğrencisi olan başka alanlar ise sırasıyla motorlu araçlar teknolojisi, yiyecek ve içecek hizmetleri ve moda tasarım teknolojileri oldu. Yaş hududu olmaksızın meslek sahibi olmak isteyen en az ortaokul mezunu her insanın başvurabildiği, 33 alan ve 182 kısımda nitelikli eğitim imkânı sunan mesleksel eğitim merkezlerinde 3 yıl çıraklık, 1 yıl kalfalık eğitimleri veriliyor. Çıraklar 1.658, kalfalar 2 bin 763 lira fiyat alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, mesleksel eğitim merkezlerinin 1 milyon öğrenci maksadına ulaştığını tüm kamuoyuna duyurmak için ‘mesleki eğitimin kuvvetli sesi’ temasıyla bir sinema yayınladı. Sinemada “Ülkemizin kalkınması ve üretmesi için mesleksel eğitimi her alanda güçlendirmeye devam edeceğiz” denildi.

GENÇ İŞSİZLİK ORANI DÜŞÜYOR
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 25 Aralık 2021’de ilgili mesleksel eğitim kanununda kıymetli bir değişiklik yapıldığını belirterek şunları söylemiş oldu:

“Cumhurbaşkanı’mızın kuvvetli liderliğinde yaptığımız yasal düzenlemenin hayata geçmesiyle kendilerinin birinci etapta işaret ettiği 1 milyon kayıtlı öğrenci amacına ulaşmanın memnunluğu ortasındayız. Bu değişiklikle hem patron tıpkı vakitte öğrenciler için fazlaca cazip bir sistem ürettik. Yasal düzenleme öncesinde Türkiye’deki çırak ve kalfa sayısı 159 bindi. Şu anda mesleksel eğitim merkezlerinde kayıtlı 1 milyon 33 bin öğrencimiz bulunuyor. Türkiye’nin her noktasında artık bilhassa küçük ve orta ölçekli işletmeler için çırak, kalfa, usta bulma ile ilgili hiç bir sorun kalmadı. Yıl bitiminde bu amacın hayli daha ötesine geçeceğiz. Mesleksel eğitim merkezlerinin güçlenmesi beraberinde genç işsizlik oranlarının düşürülmesine de epey değerli katkılar sağlayacak. Bilhassa OECD ülkelerinin performans ölçümlerinde faal olarak kullanılan ‘ne eğitimde ne istihdamda’ olan gençlerin oranıyla eğitim ve iş gücü piyasasının geçişkenlik performansını ölçen parametrelerde de epey değerli iyileştirmelerin bu vesileyle sağlanacağını gözlemliyoruz.”