Meslek liselerinin geliri 700 milyona yaklaştı

Lena

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanlığı, mesleksel eğitimde öğrencilerin uygulama marifetlerini artırmada kıymetli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor. 2020 yılında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir, son iki yılda yüzde 100 artarak 503 milyon 197 bin 847 liraya çıktı.

2021 yılının birinci 11 ayında 2020 yılının birebir devrine göre üretimden elde edilen gelirin yüzde 63 arttığını tabir eden Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bu yılın birinci 11 ayında meslek liselerimizin üretim geliri 678 milyon liraya ulaştı. Aralık ayıyla bir arada 2021 yılını fazlaca daha büyük bir artış ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Mesleki eğitimde yaptıkları dönüşümde ‘eğitim-üretim-istihdam’ döngüsünü güçlendirmeyi öncelik kabul ettiklerini belirten Bakan Özer, şunları söylemiş oldu: “bu vakitte mesleksel ve teknik eğitim okul ve kurumlarının yaptıkları üretimlerden İstanbul’da 90 milyon, Ankara’da 64 milyon ve İzmir’de 33 milyon liralık gelir elde edildi.

ŞANLIURFA KARAKÖPRÜ GAP MESLEKSEL VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Okullar bazında üretim sırlamasında 12 milyon 384 bin liralık üretimle Şanlıurfa Karaköprü GAP Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi birinci olurken, İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi 12 milyon 361 bin liralık üretimle ikinci ve Gaziantep Şahinbey Mehmet Rüştü Uzel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi 11 milyon 754 bin liralık üretimle üçüncü oldu.

ÜRETİMLERDEN MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ 42 MİLYON, ÖĞRETMENLERİ 102 MİLYON LİRA HİSSE ALDI
Meslek lisesi öğrencileri bu süreçte bir taraftan uygulama marifetlerini artırırken başka taraftan üretime katkıları ölçüsünde minimum fiyat kadar gelir de elde edebiliyor. Meslek lisesi öğretmenleri ise üretime katkıları ölçüsünde iki taban fiyat kadar kazanabiliyor. Üretim gelirlerindeki artışlar, bu kapsamda öğrenci ve öğretmenlerin aldığı fiyatlara de müspet olarak yansıdı.

11 aylık periyotta döner sermaye gelirlerinden öğrencilere ödenen meblağ, 27 milyon lira iken bu yılki ölçü yüzde 54’lük artışla 42 milyon liraya ulaştı. 2020 yılının tıpkı devrinde öğretmenlere 68 milyon lira ödendi. Bu yıl ölçü, yüzde 49’luk artışla 102 milyon liraya ulaştı.”