Küçük yazılımcı hem öğreniyor hem öğretiyor

Lena

Global Mod
Global Mod
Ankara’da yaşayan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi Kıvanç, ilkokul 1’inci sınıftan daha sonra 2’nci sınıfı atlayarak eğitimine 3’üncü sınıftan devam etti. Şu an 5’inci sınıf seviyesinde eğitim bakılırsan Kıvanç yalnızca yazılıma değil bununla birlikte matematik, fizik, kimya, tarih, coğrafya ve müzik hususlarına da ilgili. Piyano çalan ve kendine ilişkin 7 bestesi olan Kıvanç, matematikte de türev ve integral hususları hakkında çalışmayı seviyor. Kıvanç’ın annesi Ayşe Tok, Kıvanç’ın çabucak hemen 8 aylıkken konuşmaya başladığını, 2 buçuk yaşındayken Türkçe ve İngilizce okumaya başladığını ve 3 buçuk yaşındayken ise her iki lisanda de yazmaya başladığını söylemiş oldu. Kıvanç artık yazılımla ilgili ayrıntılarını Youtube kanalında takipçilerine İngilizce olarak anlatıyor. bu türlü yazılım öğrenmek isteyen insanlara faydalı olmak istediğini söyleyen Kıvanç, geleceğin yazılımcısı olmak için attığı adımları şu biçimde anlatıyor:

İLK PROGRAMIM HESAP MAKİNESİ OLDU
“5 yaşımdayken, çocukların kullanımı için tasarlanan bir programlama uygulamasıyla kod yazmaya başladım. ondan sonrasında birebir programın 8-16 yaş için tasarlanan formatında çalışmalarıma devam ettim. Şimdiyse yüksek düzeyli programlama lisanı içeren öbür bir uygulama üzerinden yazılımla ilgili çalışmalarıma devam ediyorum. bu türlü birinci yaptığım program bir hesap makinesiydi. daha sonra bir strateji oyunu yaptım ayrıyeten bu türlü bir e-ticaret sitesi de hazırladım. Hazırladığım e-ticaret sitesinde eser satın alınabiliyor, satışa sunulabiliyor, eser stokları belirlenip etkin bir biçimde takip edilebiliyor. Aslında günümüzde kullanılan rastgele bir e-ticaret sitesindeki özelliklere sahip.”

2 BUÇUK YAŞIMDAN BERİ İNGİLİZCE ÖĞRENİYORUM
“İngilizceyi epey kısa bir müddetde öğrendiğimi söyleyemem. 6 buçuk yıl oldu, ben 2 buçuk yaşımdan beri İngilizce öğreniyorum. Yazılım haricinde öbür ilgi alanlarım da var ve Youtube’da bu alanlarla ilgili yabancı kaynaklara ilişkin İngilizce görüntüler izliyorum. Bu sayede İngilizcem gelişti. Bilhassa ilgi alanlarım hakkında görüntü izlerken Türkçe görüntüler izlemekten kaçınıyorum zira şayet Türkçe izlemeye başlarsam İngilizce düzeyim gerileyebilir.”

AFRİKADAKİ ÇOCUKLARA EĞİTİM VERDİM
Afrika’da çocuk ve gençlerin dijital marifet edinme sürecini destekleyen bir toplumsal teşebbüs bana ulaşarak çevrim içi ortamda çocuklara yazılım eğitimi vermemi istedi. Bu sayede geçtiğimiz yıl 140’tan fazla 6-14 yaş aralığındaki çocuğa yüksek düzeyli programlama lisanını anlattım, yazılımla ilgili bilgi verdim. bu türlü biroldukca arkadaşıma eğitim vermek fazlaca hoşuma gitti. Yazılımla ilgili öğrendiklerimi paylaştığım bir Youtube kanalım var. Bu kanal yardımıyla insanlara faydalı olmak istedim.”

‘ZOR ŞEYLERİ SEVİYORUM’
Kıvanç’ın annesi Ayşe Tok Hacettepe Üniversitesi Biyoloji mezunu, babası Hilmi Tok ise medikal eserler bölümünde üst seviye yönetici olarak çalışıyor. Bildiği şeyleri paylaşmayı fazlaca sevdiğini ve bildiklerini kendine saklamadığını söyleyen ailesi Kıvanç’ı şu biçimde anlatıyor:
“Arkadaşlarına matematik ve yazılım çalıştırmanın yanısıra bir yandan da piyano çalıyor. Kendine ilişkin 7 bestesi var. Artık bir de viyola öğrenmek istiyor. niye viyola öğrenmek istediğini sorduğumuzda da ‘Bence sıkıntı bir müzik aleti ve ben sıkıntı şeyleri seviyorum’ diyor. İngilizcenin yanında diğer lisanlara de merakı var, İspanyolca, Rusça ve Almanca çalışıyor. Elektronik devre tasarımı simülatörü uygulamasını kullanarak elektronik devreler ve çip dizaynıyla ilgili kendisini geliştiriyor. 3 yaşından bu yana kitap okumadan uyuduğu bir gün yok. Kitapları epeyce seviyor. Hayallerinden biri ilerde Amerika’da bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Bilgisayar Bilimleri ve Matematik üzerine eğitim almak.”

KIVANÇ’IN TOPLUMSAL MEDYA PAYLAŞIMLARI
Aktif bir Twitter kullanıcısı olan Kıvanç bu mecrada da takipçilerine hem Türkçe hem İngilizce sesleniyor. Yazılımla ve yazılıma olan ilgisi hakkında paylaşımlar yapan Kıvanç’ın Türkçe paylaşımları şöyleki:

1) Motive edici tertibime kavuştum. İş ilanları artık 22 yaşında 10 yıllık deneyim istiyormuş. 22’ye 12 yılım var. Yabancı lisan ve yazılımın yanında biraz da elektronik. Hayat uzunluğu öğrenmeye devam.

2) 4’üncü sınıfı bitirdim bu sene. Programlamaya olan ilgim türev, integral, mümkünlük, permütasyon, kombinasyon, faktoriyel üzere matematik mevzularını erken yaşta anlamaya başlamama yardımcı oldu.

3) Yaşıtım çocuklar için (4-5 yaşlarında oynamaya başladım ben) Minecraft oyununu Creative modda İngilizce oynamalarını ve İngilizce Script komut yazmaya çalışmalarını tavsiye ederim. Çok âlâ geliştiriyor ingilizceyi.

4) Kolay değil fakat keyifli benim için yazılım. Bilgi yapıları ve algoritmalar ile uğraşmayı seviyorum. Birkaç yazılım lisanında küçük projeler yapabiliyorum artık ve epey memnunum. Bilgisayar Mühendisliği okumak maksadım, umarım gerçekleşir.

5) 5-6 yaşlarında metin tabanlı kodlama öğrenmek istediğimde babam bana evvel tesirli Google kullanması öğrenmemi ve İngilizce düzeyimi geliştirmeyi tavsiye etmişti. Sanırım şimdiye kadar aldığım en âlâ tavsiyelerden birisi bu oldu.