“Konfor alanından çıkmak için Sanremo 2024'e”

Actinopteri

New member
“Bu yıl gerçekten Sanremo'ya gitmeyi çok istedim, hem kariyerim hem de hayatım için farklı bir şey yapmak istedim. Farklı bir deneyim yaşamak, konfor alanımdan çıkmak, biraz beni sorgulamak istedim.” Ceylanlar onun hakkında böyle konuşuyor Sanremo festivalinde ilk kez yarışıyor. Kendi kuşağının en sevilen ve samimi seslerinden biri olarak kabul edilen (şiirsel, romantik ve şaşırtıcı) Romalı şarkıcı-söz yazarı, bu ilk çıkışını “biraz kendimle bir meydan okuma: Televizyona, genel olarak medyaya her zaman biraz mesafeli oldum, festival sonunda da öyle olmaya devam edeceğim – gülüyor – ama yine de Eğer bir kez televizyona çıkmak zorunda kalırsam, bunu büyük yapmak isterim ve sonra yılın en popüler etkinliğine gidiyorum.”

Asıl adı Flavio Bruno Pardini olan 34 yaşındaki Gazzelle, Sanremo festivaliyle olan ilişkisini Adnkronos'a şöyle anlatıyor: “Küçüklüğümden beri hep görürdüm, ailemin evinde de görürdünüz, sonra II Her zaman şarkıcı olmak istemiştim, bu yüzden evden ayrıldığımda müzik dünyasının nasıl gittiğini anlamaya çalışmak için onu görmeye devam ettim. Sanremo her zaman İtalya'da yaşananların aynası oldu. Elbette pek bir şeyin olmadığı biraz daha karanlık yıllar da oldu ama son yıllarda Amadeus ve yenilenen İtalyan müzik sunumu sayesinde çok daha ilgi çekici hale geldi ve birçok sanatçı yarışmaya katılmaya başladı. Festival oldukça modernleşti ve belki beş yıl önce katılamayacak olan ben bile denemeye karar verdim. Daha önce bunun doğru bağlam olabileceğini düşünmemiştim.” Ve aslında Gazzelle daha önce hiç katılmaya çalışmamıştı: “Bu teklif ettiğim ilk yıldı“.

Festivalden neler bekliyorsunuz? “Umarım kim olduğumu gösteren bir büyüteçtir. Ve bu sadece bana yarar. Kısacası kendimi attım ve umarım incinmem”, diye gülüyor. “Ama aslında çok fazla hırs olmadan Sanremo'ya gideceğim. Şarkı söyleyeceğim.” Büyük Ariston medya sirkinde Gazzelle hissettiğini söylüyor “biraz Marslı“: “Bu benim şampiyonluğum değil, kendimi biraz deneyimsiz hissediyorum, hiçbir zaman çok şık giyinmedim. Ama bunu yaşamak istiyorum çünkü bunu bir daha yapacağım kesin değil”, diye ekliyor.

Şarkı 'Bu kadarGazzelle şöyle diyor: “Tüm şarkılarım gibi içgüdüsel bir şekilde, bir yazma seansında doğdum. İlham aldım, bir şeyler söylemek istedim, kafamda bazı görüntüler, bazı düşünceler vardı ve tercüme etmeye çalıştım.” onları müzikle meşgul ediyorlar ama festivali düşünmeden.” Şarkı “temelde iki şeyle ilgili: aşktüm şarkılar gibi ve daha yaşamadığınız şeylere duyulan nostaljiBaşkalarının hayatı için, hayatımı paylaştığım kişinin anıları için.”

Performansı sırasında Ariston'da orkestra ile prova gerçekleştirilecek. Enrico Melozzi, “heyecan vericiydi, çok güçlüydü: ilk kez bir orkestrayla birlikteydim, parça daha da güzelleşiyor”. Başlangıçta Gazzelle bu konuyu şarkının yapımcısı ve onun tarihi işbirlikçisiyle de konuşmuştu. Federico Nardelli “ama sonra – diye açıklıyor – perde arkasında kalmayı tercih etti; tüm teknik yapıları ve ses mühendislerini kontrol etmede kendisinin daha yararlı olduğuna inanıyor ve bu nedenle siyah kuşak olan Melozzi'ye güvenmeye karar verdik”.

Şarkı yeni bir albümün ilk bölümü mü? “Hayır, başlıktan da anlaşılacağı gibi 'Hepsi Bu'. Şimdilik cebimde plak yok. Bu kesinlikle bir şeyin başlangıcı ama ne olduğunu henüz bilmiyorum. Albümlerimi hayatım olan bir dizinin sezonları gibi görüyorum. Dört albüm yaptım, er ya da geç beşinci sezonu çıkacak ama önce biraz yaşamam lazım. Ben az ama iyi yapmaktan yanayım. Yani Sanremo şarkısı şimdilik hiçbir şey duyurmuyor, yalnızca konserleri duyuruyor.”

Ve gerçekten de Gazeller, Geçen yaz Roma Olimpiyat Stadı'nda verilen muhteşem konserin ardından arena turuyla geri dönecek onu Mart ve Nisan ayları arasında İtalya'nın her yerine götürecek: “Bu olacak farklı bir set listesiyle çok güzel bir tur, yeni, hayranlarım ve benim tarafımdan en çok sevilen, neyse ki çoğu zaman çakışan şarkıları hariç tutmayacak. Ama kendimi tekrar etme riskine girmek istemiyorum ve bu yüzden tüm İtalya'yı kapsayacak farklı bir gösteri üzerinde çalışıyorum ve baharda gitmeyeceğim yerlere yazın gitmeyi umuyorum.” Peki ya stadyumlar? “Olimpico konserinin öncesi ve sonrası mutlaka vardır. Aslında bundan sonra – ironik bir şekilde – Sanremo'yu da yapabilirim diyor. Stadyum turlarından ve Roma'daki Rock'tan olimpiyat stadına geniş omuzlarla gelmiştim ama inanılmaz bir duyguydu, hala tam olarak anlayamadım. Ama Roma'daki stadıma bayrak diktiğim için mutluyum. Gelecekte bunu tekrar yapmayı umuyorum, belki başka stadyumlarda da yapabilirim.”

9 Şubat Cuma günü Ariston sahnesine getireceği kapakta, Antonello Venditti'nin Fulminacci ile birlikte seslendirdiği 'Notte prima degli Exami' adlı şarkıda şöyle yazıyor: “Herkesin gerçekten bildiği bir şarkı”. gelince festival kıyafetleri, itiraf ediyor: “Stresli bir durum, bana kalsa pijamalarımla giderdim veya bir sweatshirt ile. Ama bu önemli, kurumsal bir aşama ve bu yüzden kendimi çarpıtmadan bir şeyler yapacağım çünkü iyi tanımlanmış bir imajım var ve onu çarpıtmak istemiyorum. Amcanın düğününde Gazzelle gibi görünmeni istemiyorum“diyor gülerek.

Gazzelle de FantaSanremo'ya hazırlanıyor: “Ben olsam zaten biraz şaka yapardım, biraz saçmalık. Evde bunu oynayan insanlar olduğuna göre ben de ona eşlik edeceğim. Palyaço olmadan.” Ariston'a ilk gelişindeki duygu hakkında şunları söylüyor: “Adrenalinden korkuya kadar karışık duygular yaşayacağım. Ama bunalmamaya çalışacağım.” Ritüeller? “Son dakikalarda tamamen yalnız kalmaya ve konsantrasyonumu bulmaya çalışıyorum. Sonra Ayakkabılarımı bağlıyorum. Zaten bağlamış olsam bile, onları çözüp yeniden bağlarım. Sanki futbolcular gibi sahaya girecekmişim gibiben” diye bitiriyor gülerek.

(İle ilgili Antonella Nesi)