Köye ‘altın makas’ geldi

Lena

Global Mod
Global Mod
Projeye mesleksel eğitim merkezinin Hoşluk ve Saç Bakım Hizmetleri alanında her sınıf seviyesinden öğrenci katılabiliyor. Mesleksel eğitim merkezindeki öğrenciler, haftanın 4 günü işletmede, 1 günüyse okulda eğitimlerini sürdürüyor. Dursunbey Mesleksel ve Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Son, 2018 yılında başlayan projenin köylerdeki imkansızlıklar niçiniyle doğan muhtaçlıktan dolayı ortaya çıktığını söylüyor. Son, projeyi şu biçimde anlatıyor:

KÖY OKULLARINDA GEREKSİNİM VARDI
“Köy okullarında çocukların saçtraşı ve bakımıyla ilgili muhtaçlıklarının olduğunu keşfetmemizle gerekli müsaadeleri alarak projemize başladık. Her yıl ortalama 12-13 öğrenci projeye iştirak sağlıyor. Köy okullarına giden öğrencilerimizi itinayla seçiyoruz. Marifet manasında daha nitelikli, derslerine daha ilgili ve çocuklarla irtibat noktasında da düzgün gördüğümüz öğrencilerimizi bu projeye dahil ediyoruz. Bugüne kadar köy okullarında 100’ün üzerinde çocuğa ulaştık. Öğrencilerimiz muhakkak periyodlarda alana iniyor. Ekim, şubat ve mayıs aylarında yılda üç sefer köylere gidiyoruz. Ama bu belirlenen tarihlerin haricinde köy okullarından ayrıyeten talep gelirse bu talepleri değerlendirip belirlenen vakit içinderın haricinde da öğrencilerimizle bir arada köy okullarını ziyaret ediyoruz.”

‘ÖĞRENCİLERE ÖZ İNANÇ GELİYOR’
Mesleki eğitim merkezindeki öğrenciler, şu an için yalnızca Balıkesir’in Dursunbey ilçesindeki köy okullarında öğrencilerle bir ortaya geliyor. Ancak ilerleyen süreçte gereksinim dahilinde Balıkesir’in farklı ilçelerindeki köylerde de çocukların saç bakımlarını yapmayı hedefliyorlar. Dursunbey Mesleksel Eğitim Merkezi Müdürü Son, proje dahilinde gidilen tüm köy okullarında öğrencilerine eşlik ettiğini söyleyerek, “Köy okullarına gittiğimizde oradaki çocukların heyecanla bizi beklediğini ve çalışmalar sırasında bizi merakla izlediklerini görüyorum. Bunun yanı sıra saçına bakım yapılan çocuk bahçeye çıktığında hoplaya zıplaya koşmaya başlıyor. Kimi çocuksa saçları bozulmasın diye oyun oynarken bile elini saçının üstünden çekmiyor. Bu çalışmayla hem mesleksel eğitim merkezimizdeki öğrencilerimize tıpkı vakitte köy okulundaki öğrencilerimize bir öz itimat geliyor” diyor.

MUTLULUKLARI GÖZLERİNDEN OKUNUYOR
Sema Yıldız, Dursunbey Mesleksel Eğitim Merkezi Hoşluk ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı 12’nci sınıf öğrencisi: “Bu projedeki etkinliklere yaklaşık 2 yıldır katılıyorum. Köy okullarındaki kız çocuklarının saçını kesip daha sonrasında da şekillendiriyorum. Ekseriyetle saçlarını omuz hizasında kesmemi istiyorlar ve en çok dalgalı saçı seviyorlar. O yüzden kız çocuklarının saçlarını kestikten daha sonra maşayla şekillendiriyorum. Bunun yanı sıra kız çocukları kâkül kestirmeyi de seviyor. Saçlarına bakım yaptığımız çocuklar inanılmaz memnun oluyor ve süreçleri bittiğinde gelip bize sarılıyorlar. Biz saçlarına bakım yapmaya başlamadan evvel saçlarını en son kimin kestiğini soruyoruz. Birçoğu annem ya da babam kesti yanıtını veriyor. O yüzden bizim saçlarına bakım yapmamızdan daha sonra yaşadıkları memnunluk gözlerinden bile okunabiliyor.”
Mehmet Çelik, Dursunbey Mesleksel Eğitim Merkezi Hoşluk ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı 10’uncu sınıf öğrencisi: “Çocukları sevindirmek için köy okullarını dolaşıyor ve saçlarına bakım yapıyoruz. Onların isteklerine göre saçlarını kesiyor ve fön çekiyoruz. Bunları yapmamız onların epey güzeline gidiyor. Çocuklar keyifli pek ben de keyifli oluyorum. Erkek çocukları en epeyce saçlarının üstlerini kaldırmamızı yanlarını da kısa kesmemizi istiyorlar.”