“Kendimi romantik ilan ediyorum ve yeniden 'Talete'den başlıyorum”

Actinopteri

New member
“BEN ben bir romantiğim. Uzun süre bu yönümü kendime saklamayı, şarkılarda her zaman ortaya çıksa da bu konuda konuşmamayı tercih ettim. Sonra üçüncü albümümle birlikte bir cesaret ve özgürleşme eylemi yaşadım: 'Ama ben romantikim, söylüyorum' dedim. Kendimizi belli bir şekilde ilan etmenin katma değerden çok risk taşıdığı tarihi bir ana geldik. Bu yüzden çekinmeden söyledim ve şimdi bu ihtiyacı aşmış olarak başka bir yolculuğa başlıyorum ve ilk aşama tam da bu Thales“. Bu bir Aiello Adnkronos stüdyolarına konuk olan, yeni single'ı 'Talete' ile başlayan yeni macerasını ajansımıza anlatan kişi neşeli ama daha bilinçli ve olgundur.

1985 doğumlu Cosenza'lı Antonio Aiello şöyle açıklıyor: “'Taletes' açıkça bu kış tesadüfen yeniden keşfettiğim filozofa gönderme yapıyor – Beni iki nedenden dolayı büyüledi: Birincisi, her şeyin arké'sinin su olduğunu söylemesi, ve dans sesleri üzerine bu parçayı yazarken bana mükemmel göründü denize referans. Ve sonra paralel çizgiler teorisini teorileştirdiği ve aşk ve yaz karşılaşmaları hakkında yazdığım için, iki görüşü, aksi takdirde ayrı kalacak olan iki yolu bir araya getirebilecek tek gücün aşk olduğuna inanıyorum.

Yaz geldiğinde, bir yaz boyunca süren aşk hikayelerinin lezzetini ve çekiciliğini de beraberinde getirdiğini anlatan otobiyografik bir şarkı. Sanatçı, “Böylesine önemli bir ismin felsefeyle bağlantılı algısı ile herkesin film müziği haline gelmesini umduğum bu eserin yazınsal, kaygısız ve hafif mesleği arasındaki zıtlık beni çok heyecanlandırdı” diyor. Yazın çılgınca aşık oluyoruz ama sonra sonbahar geliyor ve en azından son üç yılda başıma gelenlere göre ya ben ya da karşı taraftaki biri çantalarını toplayıp gidiyor. Kazanılan deneyim göz önüne alındığında, bunun hakkında belli bir farkındalıkla konuşabileceğimi düşündüm.”

Yaz single'ının ardından muhtemelen 2025'te çıkacak bir albüm de hazırlıklara başladı. “Yeni müzikler yazmaya başladım bile, bu yaz da kayıt stüdyosu ve deniz arasında bölüşerek devam edeceğim ve umarım 2025'te dördüncü çalışmamı paylaşacağım”, diye açıklıyor Aiello, Adnkronos'a. Hayranları müzikal açıdan şaşırtacak mı? “Beş yıldır beni seven hayranlarım, her zaman olduğu gibi belirli bir tür şarkının güvenli sığınağını ve ardından 'Talete' gibi yeniliği bulacaklar. Şaşıracaklar ama asla tuhaf olmayacaklar çünkü o zaman buluyorlar Melodiler, üslup özellikleri ve sözler düzeyinde Talete'nin sesleri İngiltere'deki danslardan ve pop kulüplerinden ilham alıyor ve kesinlikle bu single'ın bir parçası ama aynı zamanda üzerinde çalıştığım diğer şarkılarda da mevcut.

Geleceğe baktığımızda, Cosenza'lı sanatçının Sanremo sahnesinde yeniden görünme arzusunda hiç bir eksiklik yok. “San Remo'mu? Üç yıl boyunca yaşadığım yoğun deneyimi sindirmek için seyirci olmayı tercih ettim – diyor – Şimdi Geri dönmek istiyormuşum gibi hissediyorum. Geçen yıl hiçbir şey sunmamış olsam da bunu zaten hissettim. O sahneye özel bir şarkı doğarsa onu sunacağım ama hemen ona dönme kaygım yok. Ancak geleceğimde bu aşamaya bir dönüş görüyorum.”

Son olarak, bir romantike, aşk acısını çeken hayranlarından birine ne gibi tavsiyelerde bulunacağı mutlaka sorulmalıdır: “Sizi, her dayak yediğimde veya kendime dayak attığımda kendimi ne düşünmeye zorladığımı düşünmeye davet ediyorum: tüm ilişkiler birer köprüdür, son duraklar değil, son adalar değiller; kendimizin yeni bir yanını keşfetmemize, belki de farklı bir mutluluğa götürecek köprülerdir.” (Ilaria Floris tarafından)