“Kaygıyla dua ederek mücadele ediyorum”

Actinopteri

New member
Son yılların en sevilen ve takip edilen dizilerinden 'Gomorra', 'Mare Fuori', 'Un Professore', 'L'amica geniale' gibi yapımların yüzü olsa da, 2004 doğumlu Domenico Cuomo, Giffoni Film Festivali seyircisinin karşısına hemen etkileyen bir tatlılık ve samimiyetle çıkıyor. “Üzgünüm, çok endişeliyim”.

“Çocukken dışarı çıkmak için pek fırsatım olmadı çünkü okula gittiğimde aynı zamanda çalışmam gerekiyordu ve derslerimde geri kalmaktan endişe ediyordum. Sonra bir gün Enstitümüz Giffoni'ye bir tür gezi düzenledi. Sınıf arkadaşımla birlikte en son sırada oturuyordum, bir film izlemek ve ardından onun tartışmasına katılabilmek için çok heyecanlıydım. Benim için unutulmaz bir deneyimdi”, aktör festivalin genç jürisiyle toplantıya böyle başlıyor, erkekler arasında bir çocuk, neslinin kırılganlıklarının sesi ama aynı zamanda ortak korodan da değil “Şimdi kaygıyla dua ederek savaşıyorum. Dua etmek dingin şeyler hakkında düşünmeme yardımcı oluyor” diye içtenlikle açıklıyor.

“Deneyimlerimi paylaşarak birine yardım etmeyi umuyorum. Çocuklar yetişkin dünyasından korkarlar, ancak size korkmamanızı söylüyorum çünkü gerçekte büyüdüğünüzde her şey farklı ve daha az aşılmaz görünecektir. Bu yüzden son sırada oturan çocuğa 'Korkma' diyorum”.

Cuomo, 'Thirteen – the musical against bullying' adlı tiyatroda, kendisinin de bu davranışın kurbanı olduğunu söylüyor: “Bana zorbalık yapan kişinin gerçekte kim olduğunu anladığımda her şeyin üstesinden geldim: huzur içinde olmayan, intikam arayan, öfke içinde kafese kapatılmış biri. O da kötülüğün kurbanıydı. Zorbalığa uğrayanlar aslında gerçekten özgür olanlardır, farklı olma, yalnız kalma cesaretine sahip olanlardır, zorbalar ise özgür olmayanlardır.” “Özgürlük – diye devam etti – her saniye fethedilen bir şeydir, çünkü bizi kapatan bir şey her zaman olabilir.”

Özgürlük, oyuncunun acil hissettiği bir durumdur, ancak aynı zamanda karakterlerini birbirine bağlayan ortak bir bağdır: “Ruhumda yankı bulan şeyler yapmak ve savaşlarımı kucaklamak istiyorum.” 'Benim adım Giancarlo Siani' belgeselinin anlatıcısı, bu rol hakkında şunları söyledi: “Özgürlük için savaşan ve hayatını feda eden bir insan olan Siani'yi canlandırmak bir onurdu ve yapmak istediğim şey bu. Sanatın bir işe dönüştüğü anın ötesinde. Bu, sinema, televizyon veya tiyatro için benim çalışma biçimimdir.” Ancak şunu da ekliyor: “Mimì ve Cardiotrap bile farklı olsalar da bazı ortak noktalara sahipler: Başkalarına yardım ediyorlar, şiddete katılmıyorlar ve başkalarının özgürlüğüne saygı göstermek için geri çekilme cesaretine sahipler.” “Bu konuda bana benziyorlar – diye devam ediyor – ancak belki de Cardiotrap benden daha cesur.”

Cuomo, çocukların sorularının teşvikiyle rollerinin bir portresini çizdi. 'Mare Fuori' karakteri şüphesiz kariyerinin merkezinde yer aldı ve onunla birlikte büyüdü. “Cardiotrap evrim geçirdi. Son sezonlarda kötülüğü metabolize etti ancak her zaman doğru şeyleri yapmaya çalıştı, ayrıca yardım istememe cesaretine de sahipti. Enerji kaynağı müzik, benim için oyunculuk da öyle.” Ve “Son bölümlerde şarkı söyleyen ve çalan benim, her zaman elimden gelenin en iyisini yapmak istediğim için hem şarkı söyleme hem de piyano derslerine gittim” diyor.

“Mimì ise,” diye ekliyor 'Mimì – Karanlığın Prensi' rolü hakkında, “kendimin bilmediğim yönlerini keşfetmemi sağladı, karanlık yönlerimi keşfetmemi sağladı. Maneviyata çok inanıyorum ve bu filmde metamorfoz merkezi bir rol oynuyor: hayatta kalmaya devam etmek için saflık tam tersi oluyor.” 'Bir Profesör'deki Mimmo karakteri hakkında ise, “Sanırım Mimmo cinselliğini zaten biliyordu ve kabul etti, onun için hiçbir vahiy yoktu.”

Çok genç yaşta, Domenico'nun sinema, televizyon, tiyatro arasında çok fazla deneyimi var. George Clooney, Kyle Chandler ve Hugh Laurie'nin başrol oynadığı 'Catch-22' adlı mini dizide denediği Amerika'da eksiklik yok. “Amerika'da çalışmak tamamen farklı, setler farklı. O zamanlar 12 yaşındaydım ve başka bir boyutta olduğumu hissediyordum. Bir filmin içinde bir film yaşamak gibiydi”.

Ve “Un professore 3” ve “Mare Fuori 5”in yeni sezonlarını beklerken, “Sinemada 'Dövüş Kulübü'nde Brad Pitt'i ve televizyon dizisi 'La casa de papel'de Berlin'i” oynamaktan hoşlanacağı rolleri açıklıyor, idolleri ise Robert de Niro, Johnny Depp ve Gary Oldman “İnanılmaz Şekil Değiştirenler” olmaya devam ediyor.