İşitme engelli öğrencilere dijital platform

Lena

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel eğitim ihtiyacı bulunan öğrencilere yönelik yürütülen çalışmalara ait açıklamalarda bulundu. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak özel eğitim öğrencileriyle ilgili her türlü imkanı seferber ettiklerini söyleyen Özer, bu kapsamda bir taraftan kaynaştırma, bütünleştirme eğitimi imkânı sunulduğunu öbür taraftan özel eğitim anaokulları, uygulama okulları ve meslek okullarında mani durumuna göre farklı programları öğrencilere kazandırdıklarını belirtti.

Erişim sorununu çözdükten daha sonra son senelerda özel eğitim öğrencilerine yönelik öğretim malzemeleri geliştirmeye tartı verdiklerini, bu kapsamda “Özel Çocuklara Özel Malzemeler Projesi”nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütüldüğünü hatırlatan Özer, şöyleki devam etti:

“Yaklaşık 50’nin üzerinde malzemenin patentini de aldık ve 146 farklı eserde öğretim malzemelerini geliştirerek tüm okullarımızın malzeme gereksinimini karşıladık. Bu kapsamda 500 binin üzerinde malzemesi okullarımızla buluşturduk ve yıl sonuna kadar 1 milyon amacına ulaşmayı planlıyoruz. Bu mevzudaki çalışmalar tam takviminde ilerliyor. İnşallah 2022 sonunda özel eğitim okullarımızdaki öğrencilerimizin malzeme muhtaçlığı ile ilgili hiç bir dert kalmayacak. Tüm okullarımızda gereksinim duyulan tüm malzemeler fiyatsız olarak öğrencilerimizin hizmetinde olacak.”

5 FARKLI MAHARET ALANI İÇİN GEREÇ ÜRETME KAMPANYASI
Bakan Özer, yakın vakitte özel eğitim uygulama okullarındaki öğrencilerin görsel sanatlardan müziğe, bahçe bakımından hayvan bakımına, spordan bedensel aktiviteleri artırmaya kadar 5 farklı alanda ömür marifetlerini geliştirmeleri için 1.007 özel eğitim uygulama okulunda marifet uygulama alanları oluşturulduğunu bildirdi.

Bu marifet alanlarına yönelik donatım gereçlerinin üretimi ile ilgili önemli bir kampanya başlattıklarını, bu donatım malzemelerini üreterek vilayetlere göndermeye başladıklarını anlatan Ulusal Eğitim Bakanı Özer, “Yıl sonuna kadar öteki özel eğitim okullarındaki 1 milyon gerece ek olarak marifet alanlarına yönelik 1 milyon yeni gereci de kazandıracağız” diye konuştu.

DİJİTAL PLATFORMLARLA YÜK
COVID-19 salgın sürecinde özel eğitim öğrencileri için dijital platformlara tartı verdiklerini ve bu kapsamda “Özelim Eğitimdeyim” ismiyle markalaştırdıkları dijital eğitim platformunun memleketler arası kuruluşlar tarafınca da örnek uygulama olarak yer aldığını hatırlatan Özer, “Millî Eğitim Bakanlığı, kapasitesini üretim malzemeleriyle dijital platformlarla artırmaya devam ediyor. Bu alanda en çok hassasiyet gösterdiğimiz yer özel eğitimdir” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, işitme engelli öğrencilere yönelik başlattıkları yeni bir çalışmaya ait de şu açıklamayı yaptı:

“Hem özel eğitim uygulama okullarında birebir vakitte öbür okullarımızda eğitim alan işitme engelli öğrencilerimiz için de birinci kez dijital gereç üretim seferberliği başlattık. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca tüm akademisyen ve uzmanların iştirakiyle dijital malzemeler üretildi ve kullanıma sunuldu. Bu kapsamda işitme engelli öğrencilere yönelik dijital eğitim platformu ‘orgm.meb.gov.tr/icdep’ internet adresini kullanıma açtık. Platformda zenginleştirilmiş ve etkileşimli kitaplar, işaret lisanı anlatımlı kitaplar, animasyonlar, yardımcı kaynakların ortalarında bulunduğu güçlü içerikli dijital gereçleri kullanıma sunduk. İşitme engelli öğrencilerimizin öğrenmelerini kolaylaştıran dayanak eğitim gereçlerini artık Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak biz üreteceğiz. Bilgiye en süratli ve en kolay biçimde ulaşılmasını sağlamayı hedefleyen platformda işitme engelli öğrencilere yönelik varlıklı içerikli dijital eğitim malzemeleri sunuldu.”

YENİ DİJİTAL PLATFORMDA NELER VAR?
İşitme engelli öğrenciler ve ailelerine yönelik ‘orgm.meb.gov.tr/icdep’ internet adresinden kullanıma açılan dijital eğitim platformunda Bakanlık tarafınca hazırlanan ‘Özel Sokağın Çocukları’ zenginleştirilmiş öykü kitabı seti etkileşimli hâlde ‘İnteraktif Akademi’ kısmında kullanıma açıldı.

İşitme engelli öğrenciler için ‘Okuma Yazma Öğreniyorum’ yardımcı kaynak kitabı, etkileşimli olarak platformda yerini aldı.

İŞARET LİSANI TAKVİYELİ ANİMASYONLAR
Bunların yanında Türk işaret lisanı sözlüğü kitabı ve işitme engelliler için ders kitapları kütüphane kısmından ulaşılabilir hâle getirildi. Platformda Z kitaplar ve işitme engelliler için başka kitaplar, işaret lisanı takviyeli animasyonlar ile Özel Eğitim Çocuk mecmuası de işaret lisanı anlatımı ile yer aldı.