İki yıl daha sonra birinci toplumsal aktiflik

Lena

Global Mod
Global Mod
MEB, COVID-19 önlemleri kapsamında 2 yıldır okullarda toplumsal aktifliklerin yapılmasına orta verdi. Bakanlıkça 2 Mart’ta COVID-19 önlemlerinde yeni periyodun başlamasının akabinde vilayetlere gönderilen yazıda okullar tarafınca salgının seyrini denetim altında tutmak için belirlenen kural ve temellere uygun önlemler alınarak toplumsal etkinliklere müsaade verileceği bildirildi. Bu çerçevede MEB’in 2 yılın akabinde ulusal çapta yapacağı birinci toplumsal aktiflik, MEB Milletlerarası Robot Yarışı olacak.

MEB “TARİHİN SIFIR NOKTASINDA” ROBOTLARI YARIŞTIRACAK
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Vakfı ile Türk İş Birliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı iş birliğinde her yıl farklı bir kentte düzenlenen müsabakanın 14’üncüsü, 2 yıldır Şanlıurfa’da planlandı lakin salgın niçiniyle ertelendi.

Müsabaka bu yıl, 2020’de belirlendiği üzere UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan, 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak isimlendirilen “Göbeklitepe” teması ve “Ahican tarihin sıfır noktasında” sloganıyla 13-16 Haziran’da 12 kategoride düzenlenecek.

BU YIL BİRİNCİ SEFER ÖN ELEME YAPILACAK
MEB Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile ACROME Robotik Mekatronik Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ içinde imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” çerçevesinde rekabet hissinin ve öğrencilerin kodlama maharetlerinin en üst düzeye ulaşmasını sağlamak maksadıyla bu yıl yarışa ön eleme kaidesi getirildi. Buna bakılırsa en ağır iştirakin olduğu çizgi izleyen (temel seviye), çizgi izleyen (ileri seviye), çizgi izleyen (hızlı seviye), insansız hava aracı (mini drone), küçük sumo ve labirent ustası olmak üzere 6 kategoride yarışabilecek öğrencilerin belirlenmesi için birinci kere “riders.ai” platformu üzerinden “Sanal Robot Yarışması” ile ön eleme gerçekleştirilecek.

Müsabakaya müracaatlar, “robot.meb.gov.tr” adresinden yapılacak. Salgın önlemleri kapsamında ulusal seviyede yapılacak müsabakaya, taban düzeyde seyirci kabul edilecek ya da yarış izleyicisiz düzenlenecek. Müsabaka için müracaatlar 7 Mart’ta başlayacak. Son müracaat tarihi, ön elemesi yapılacak 6 kategori için 17 Nisan, ön elemesi yapılmayacak kategoriler için de 22 Mayıs olarak belirlendi. Ortaokul, lise ve yükseköğretim öğrencilerinin katılabileceği müsabakaya ait bilgiler “robot.meb.gov.tr” adresinden takip edilebilecek.

BUGÜNE KADAR 18 BİN 141 ROBOT GELİŞTİRİLDİ
2007’de başladığı günden bu yana MEB Robot Müsabakaları’na memleketler arası seviyede 25 bin 504 öğrenci ve danışman öğretmen katıldı. Öğrenciler, 132 robotla başlayan birinci müsabakadan son yarışa kadar 18 bin 141 robot geliştirdi. 2017’de düzenlenen 12. MEB Memleketler arası Robot Yarışı, 11 ülkeden 2 bin 834 robotla düzenlendi. Samsun’da 2019’da yapılan yarışın 13’üncüsüne de 879 kurum, 3 bin 849 robotla başvurdu. 16 ülkenin 28 kadroyla yer aldığı yarışa 6 binin üzerinde kişi katıldı.

Memleketler arası Robot Müsabakaları, mesleksel ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu mevzuda farkındalık oluşturulması, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimlerinde edindikleri bilgiyi hünere dönüştürebilen, eser geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, teşebbüsçü ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve tecrübelerinin paylaşılması emelini taşıyor.

“YENİ PERİYOTTA DUYURDUĞUMUZ BİRİNCİ BÜYÜK TOPLUMSAL ETKİNLİK”
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, robot müsabakasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Kovid-19 önlemleri kapsamında okullarda son 2 yıldır orta verdikleri toplumsal aktifliklerin gerçekleştirilmesine müsaade verdiklerini hatırlattı.

Bu kapsamda bu yıl Şanlıurfa’da düzenleyecekleri robot müsabakasının duyurdukları birinci büyük toplumsal aktiflik olduğunu bildiren Özer, şunları kaydetti: “Burada öğrencilerimiz 3 aylık bir müddetde teknolojik olarak geliştirecekleri robotları sergileyecek. Tüm Türkiye’deki öğrencilerin iştirakini bekliyoruz. Tarihin sıfır noktasında ‘Göbeklitepe’ teması ve ‘Ahican tarihin sıfır noktasında’ sloganıyla düzenlenecek müsabakayı 2 yıl evvel gerçekleştirememiştik. Bu yıl büyük bir iştirak bekliyoruz. Müsabakada yer alan süratli çizgi izleyen, tasarla, çalıştır ve yumurta toplama kategorilerinde yarışan gruplardan belirlenecek bir küme, TEKNOFEST aktifliklerine katılma hakkı kazanacak.”