Iene tarafından yayınlanan Fuorionda, Rai, Michele Guardì hakkında soruşturma başlattı

Actinopteri

New member
İsyancılar yeniden saldırıyor. Bu zaman Rai programlarının tarihi yazarı, yaratıcısı ve yöneticisi Michele Guardì kendini fırtınanın merkezinde buluyor. Dava, Filippo Roma’nın bir raporunda yer alan ‘I Fatti Vostri’ filminin yönetmeni tarafından söylenen ciddi hakaretlerin yer aldığı ses kaydını geçen Salı günü Iene’nin yayınlamasıyla patlak verdi. Yayındaki ses kaydında “yönetmenin işbirlikçilerine asla kullanılmaması gereken terimlerle hitap ettiği duyulabiliyor” açıklaması yapılıyor. Bu nedenle Rai, daha dün, bir iç denetimin başlatılması ve direktörle ilgili gerçeklere ilişkin öngörülen tüm şirket prosedürlerinin başlatılması için talimat verdi..

Bugünün notunda “Rai’den Michele Guardì hakkında ortaya çıkanlar konusunda tavır almasını istiyorum” Rai Florida denetleme komisyonu başkanı. “Saygısız cümleleri, ne zaman söylenirse söylensin, kamu hizmetiyle bağdaşmadığının altını çiziyor ve şirketin, nefret söylemi ve cinsiyetçi, kadın düşmanına karşı mücadelenin tartışıldığı bir dönemde, daha da fazla kamuya açık müdahale etme görevi var” ve homotransfobik kültür ülkede çok kararlı bir şekilde yayılıyor.”

Ve yine: “Buna göre hareket etmezsek, bu cephede çok spesifik ve önemli hükümler içeren bir hizmet sözleşmesi yapmanın hiçbir anlamı yok – diye ekliyor Rai denetim komisyonu başkanı – şirketten bu hususun zamanında doğrulanmasını bekliyorum sözleşme, etik kurallar ve bu konuyla ilgili diğer hususlar için”.

Sırtlanların aktardığı patlamalar

“Çıkar şunu benden… uzaklaş”, ‘O kaltak peşimden mi geldi?’, “Şu saçmalığa bak…”, “Şu iki embesillere bak”, “Yap şunu bagalar elini çek…, söyle ona o sürtüğün elini çeksin…”, “Ben… neredeyim…? Arkadan… yakala onu, nerede o?”, ” Git ve bu domuzun kıçına tekme at”, “Ne oluyor… sopayı mı çiğniyor…?”, “Ricciarelli’nin arkasından seslenen biri var, git ve öldür onu! Bu domuzu, çağıran bu domuzu tekmele. ” Ve sunum yapanlara yönelik daha fazla hakaret: “Köpek Magalli! Götürün şunu, Allah kahretsin…”, “O domuz Magalli’yi almayın, onu almayın”. Bunlar yönetmenin ‘I Fatti Vostri’ yönetmenliği tarafından habersizce yakalanmış gibi görünen sözleri.

Iena Roma tarafından yapılan yayının ana fikri şöyle: “Herkes, bazı küfürlerle renkli bir dil kullanıyor, özellikle de bu hakaretlere maruz kalanlar bizi dinlemediğinde”, bunlar bazen aynı zamanda “sevdiğimiz dostlarımız ve meslektaşlarımız da oluyor” çoksun.” Ancak sırtlan ayrıca, “Bugünlerde kabul edilmeyen ve halka açık bir şirket olan Rai’de birkaç yıl önce bile kabul edilemeyen terim ve ifadeler var” diye açıklıyor. Filippo Roma, raporda bu kayıtların “kendisinin huzurunda kullanılan dil ve tavırlardan ve genel olarak yaşadığı cinsiyetçi ve homofobik iklimden dolayı sıkıntı çektiğini söyleyen biri tarafından yapılmış olabileceğini” ifade ediyor. Bu kişi, diye devam etti, uzun süre mobbing ve ayrımcılık nedeniyle şikayette bulunup bulunmamayı düşündü ancak daha sonra, maruz kalabileceği sonuçlardan korktuğu için vazgeçmeyi tercih etti.”

Şöyle baktı: “Beni çok iyi taklit eden biri… ama içten içe nereden başladıklarını biliyorum”

Rai yönetmeninin yolunu kesen Filippo Roma’ya cevabı “Beni çok iyi taklit eden biri, ben değilim ama çok benziyor”. Bir ev sahibine domuz, fahişe, pata ya da domuz demenin normal olup olmadığı sorulduğunda Guardì şöyle yanıt veriyor: “Tanrı aşkına, kesinlikle hayır. Bunu benim sesimi taklit ederek yaptıklarında hata yapıyorlar. “. Peki onun sesini kim taklit ediyor? “Peki ne bileyim, bunları söylemiyorum ve eğer beni taklit ediyorlarsa bu konuda hiçbir şey yapamam.”

“Hayatta çalışırken bazı şeyler elinizden kayıp gidebilir, dolayısıyla bu şeyleri yapan kişinin -ben ya da bir başkası- homofobik olduğunu söyleyebilirsiniz… bir anlık sinirlilik anında, evde bile her şey elinizden kaçabilir. Ama sevdiğim ve saygı duyduğum insanlara asistanıma ‘kirli’ derim. Hayatta şaka olsun diye ‘iğrenç’ derim. Biri kırılırsa özür dilerim ama şaka yapıyorum”, diye açıklıyor yönetmen. Daha sonra şunu ekliyor: “Konuştuğunuz şeylerin içeriden nereden başladığını biliyorum.” Ama kim tarafından ve neden? Ona baktı, kıkırdadı ve cevapladı: “Endişelenmeleri gerekiyor çünkü bunlar benim hak etmediğim haksız şeyler.” Ona kızan var mı? “Hayır, birileri tanınmış insanlar olduğu için eğleniyor…”.