Hametan kremin sarı ile mavi içindeki fark nedir?

Musa

New member
Biroldukça farklı sıhhat sıkıntısını tedavi eden Hametan, eczanelerde iki farklı formda satılıyor. Hem pomad tıpkı vakitte krem formunda satılan ‘Hametan kremin sarı ile mavi içindeki fark nedir’ sorusu internette en epey araştırılanlar ortasına yerleşti. Pekala bu sorunun cevabı nedir?
Etken unsuru hamamelis virginiana yani cadı fındığı olan Hametan krem, damar büzücü tesiri yardımıyla, yaralardaki kanamayı durdurma ve iltihabı temizleme özellikleri vardır. Kesikler, sıyrıklar, yanıklar ve iltihaplı yaralarda tesirli bir kremdir. Bebeklerin pişik sorunlarında bile annelerin severek kullandığı Hametan krem, kesinlikle kortizon içermez. Hametan krem pişik tedavisinde kullanılacaksa tabip tavsiyesi alınmalıdır. Hametan krem cildi epey hassas olduğu için bez bölgesi çabuk pişen, kızaran bebekler için dermatolog tabipler tarafınca reçete edilmektedir.


Hametan krem

Hametan Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin piyasaya sürdüğü jenerik yara ve cilt tamirat kremidir. Hametan krem piyasada mavi ve sarı renkteki alüminyum tüplerde satılmaktadır. Her iki krem de birebir meseleler için kullanıldığı için doğal olarak kullananlar “Hametan sarı ve mavi içindeki fark nedir” diye sormaktadır. Sarı renkli tüpte satılanı Hametan’ın krem formudur. Mavi olanı ise pomad formudur. Krem biçiminde satılan ilaçlar içerdiği yağ ölçüsü itibariyle azdan oldukçaa losyon, jel, krem ve pomad halinde sıralanırlar.

Yani losyon biçimindeki bir ilaçta daha az yağ bulunur, en yağlısı ise pomaddır.
Hametan krem

SARI HAMETAN VE MAVİ HAMETAN ORTASINDAKİ FARK NEDİR?

  • Sarı renkli tüpte satılanı Hametan’ın krem formudur. Mavi olanı ise pomad formudur. Krem formunda satılan ilaçlar içerdiği yağ ölçüsü itibariyle azdan oldukçaa losyon, jel, krem ve pomad halinde sıralanırlar.
  • Yani losyon formundaki bir ilaçta daha az yağ bulunur, en yağlısı ise pomaddır.
  • Peki bir kremdeki yağ oranı neyi belirler ? Yağ oranı arttıkça kremin emilimi artmaktadır. Yani bir ilacın losyon formu en yavaşça formüllü ve deriye yalnızca yüzeysel tesir eden formudur. Jel formu da hafifçetir lakin losyondan biraz daha tesirlidir. Krem formu ise hem yüzeysel tıpkı vakitte deri içine tesir eder. Pomad formu ise derinin daha derinlerine tesir eder.
  • Hametan sarı, krem halindedir ve yüzeysel tesirin yanı sıra biraz da derinlemesine tesir eder. Hametan mavi ise pomad olduğu için derinin daha iç bölgelerine kadar ulaşır.
  • Hametan sarı kremde 100 gramın ortasında 5,35 gram Hamamelis virginiana distilatı, 5 gram setil alkol, 0,15 gram sorbik asit bulunur.
  • Hametan mavi pomada ise 100 gramın ortasında 25 gram Hamamelis virginiana distilatı ve 5 gram asetillenmiş saf lanolin bulunmaktadır.
  • İçerdikleri faal unsurların oranlarından da anlaşılacağı üzere Hametan mavi sarıya göre daha tesirli ve daha yağlı bir içeriğe sahiptir. Karın ve göğüs çatlaklarında lanolin içerikli kremler kullanıldığı için Hametan mavi pomad, sarı kreme nazaran bu hususta daha tesirlidir.
Her iki eserin 30 gramlık olanlarının meblağları şöylekidir:

  • Hametan mavi: 39,56 TL
  • Hametan sarı: 42,73 TL
Yasemin.com ailesi olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz… Kullandıktan daha sonra kesinlikle yorum yapın!