Halk, eğitime koştu

Lena

Global Mod
Global Mod
MART AYINDA 1 MİLYONDAN FAZLA
2022 yılı ocak ayında kurslardan 602 bin 282, şubat ayında 720 bin 254, mart ayında ise 1 milyon 314 bin 61 kişi yararlanmıştı. Nisan ayındaki iştirakçi sayısıyla bir arada 2022 yılının birinci dört ayında halk eğitim kurslarından yararlananların sayısı 3 milyon 818 bin 309 oldu.

BAYANLARIN ORANI YÜZDE 57
Nisan ayında kurslara 673 bin 797 bayan, 507 bin 915 erkek katıldı. 2022 yılı Nisan ayında halk eğitim merkezlerinden yararlanan kursiyerlerde bayanların oranı yüzde 57 olarak belirlendi. Mesleksel teknik eğitim kurslarına katılan bayan kursiyerlerde ise bu oran yüzde 70’e yükseldi.

BİRİNCİ ÜÇTE İSTANBUL, MERSİN, BURSA VAR
Halk eğitim merkezlerine en çok talep 105 bin 159 kursiyerin olduğu İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul’u 80 bin 799 kursiyer ile Mersin ve 61 bin 982 kursiyer ile Bursa izledi. Halk eğitim merkezlerinden nisan ayında yararlanan kursiyer sayısına göre 40 bin 349 kişi ile İzmir dördüncü olurken 36 bin 193 kursiyer ile Antalya beşinci oldu.

KURSİYER SAYISINDA YÜZDE 218’LİK ARTIŞ
Mevzu ile ilgili kıymetlendirme yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları söylemiş oldu: “Bakanlık olarak sunmuş olduğumuz örgün eğitimin kapasite ve kalitesini daima artırırken öbür taraftan 81 vilayette bulunan 997 halk eğitim merkezimizle her yaştan vatandaşımızın eğitim taleplerini karşılıyoruz. 2022 yılının birinci dört ayında kurslardan yararlanan vatandaş sayısı, 2021 yılının birinci dört ayına bakılırsa yüzde 218 artarak 3 milyon 818 bin 309’a yükseldi.

MAKSAT HER AY 1 MİLYON KİŞİ
2022 yılında halk eğitim merkezlerimizin sunduğu kurs çeşitliliğini bilhassa bayanlarımızı dikkate alarak artırmayı ve her ay bir milyon vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Bu maksatla tüm halk eğitim merkezlerimizin bulundukları bölgelerde vatandaşlarımızdan talepleri almak için ağır uğraş içerisindeler.”

SERTİFİKALAR E-DEVLETTE
Halk eğitim merkezleri tarafınca düzenlenen kurslara ilişkin alınan tüm sertifikalara e-Devlet kapısı üzerinden erişilebiliyor. Sertifika almaya yeni hak kazanan yahut eski sertifikalarını yine almak isteyenler, halk eğitim merkezlerine gitmeden e-Devlet kapısı üzerinden barkodlu sertifikalarını alabiliyorlar.