“Haber tutkusu ve hayallerle Linea Notte’de”

Actinopteri

New member
Tg3 Linea Notte’nin tatmin edici sonuçlara sahip yeni yönetimi ve beklenmeyenlerin heyecanı, çok gizli çekmecede bir rüya ve Elena Cecchettin’in sözleriyle uyanan kadına yönelik şiddete karşı hareketin “durmayacağına” olan inanç. Monica Giandotti Adnkronos’la yaptığı bir röportajda, program değişiklikleri açısından benzeri görülmemiş bir televizyon sezonunun başlamasından üç ay sonra, gece yarısı civarında Tg3’te günü kapatan sütunda yer aldığını söyledi.

Bu kadar uzun bir liderliğin sorumluluğunu üstlenmek kolay olmasa gerek. Maurizio Mannoni: “Bunun hakkında çok fazla düşünmemeye çalıştım. Linea Notte’ye büyük bir heyecanla ve en iyi niyetlerle yaklaştım – diye açıklıyor gazeteci. Format temelde olduğu gibi kaldı, harika bir Tg3 markası ve Rai3. Linea Notte yaşıyor günün haberlerine ilişkin haberler ve yorumlar, son dakika haber güncellemeleri hakkında… Son dakikalarda bir şey olursa, haberlerin gece öncesindeki son aktif penceresi olması nedeniyle her zaman kadroyu incelemeye hazırız. Bizim işimizi yapanlar için bu her zaman çok teşvik edici, çok heyecan vericidir.. O halde açıkça, halkın artık bilmeyi öğrendiği ve aynı zamanda takdir ettiği görünen kendi yönetim tarzım var.”

Noel tatiline birkaç hafta kala Monica Giandotti, sezonun bu ilk bölümü hakkında olumlu bir değerlendirme yapıyor: “Derecelendirmeler, Rai3 programıyla geçen yılın sonuçlarıyla aşağı yukarı aynı doğrultuda ancak bu tamamen değişti. Linea Notte çekiş gücüyle de başarılı olan bir programdır ve bu nedenle güçlü bir çekiş gücüne sahip olduğumuzda açıkça daha iyisini yaparız. Biz memnunuz. Açıkçası hala yapacak çok şey var ve daha iyisini yapmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız ancak sezon başlangıcının nasıl gittiğinden hiç şikayetçi değiliz.”

Sunucuya göre ‘Linea Notte’nin özellikleri onu bünyesinde barındırdığı programlardan biri yapıyor kamu hizmetinin en saf ruhu: “Linea Notte bir haber programıdır; haberlerden beslenen bir ekip programıdır ve kamu hizmetinin büyük gazetecilik mirasını geliştirir. Canlı bağlantı kurabilmenin katma değerini düşünüyorum. muhabirler Paris’teki Giovanna Botteri’den New York’taki Claudio Pagliara’ya, Moskova’dan İstanbul’a kadar büyük başkentlerden ve elçiler savaş sahnelerinde. Ama aynı zamanda çizim yapabilmek için Bölge ofislerinden oluşan geniş bir bölge kapsamı. Bu, Rai’yi bir kamu hizmeti yapan sütunlardan biridir”.

Bu sezon, Rai’de yönetimde çeşitli değişiklikler ve birkaç veda ve eski Rai sunucularının diğer televizyon gruplarına transferiyle birlikte, özellikle derinlemesine bilgi türünde programlama açısından son yıllardaki belki de en büyük devrimi gördü. Bu, Linea Notte’deki ilk çıkışınızı daha mı korkutucu hale getirdi, yoksa gerçekleşen bu kadar çok değişiklik karşısında kendinizi iyi mi hissettiniz? “Benim için bu sadece yeni ve harika bir maceranın başlangıcıydı. Rai’nin üst yönetimi bu sezon hem orta hem de uzun vadedeki büyük değişiklikleri değerlendirecek. Kurumsal veya kişisel tercihlerin esasına girmiyorum. Yapmaya çalıştığım şey, Rai3 izleyicisinin ifade ettiği sorulara yanıtlar sağlamak için çalışmak.. Bizim için deniz feneri halktır. Gerisinin pek önemi yok,” diye açıkça yanıtlıyor.

Prime time programlarının gece 1’e kadar uzatılması, bazı kanallarda akşam geç saatlerinin etkili bir şekilde ortadan kalkmasına neden oluyor. Bunun sizin gibi gece geç saatlerde yayınlanan bir program üzerinde nasıl bir etkisi var? “Akşam geç saatlere göre daha çok akşam geç saatlerde yayınlıyoruz ama gördüğüm kadarıyla günün sonunda halkın aradığı cevabı bulduğumuzda izleyici harekete geçiyor ve onu almaya geliyor. Kısacası, Ne zaman yayın yaptığınız önemli değil, ne söylediğiniz önemlihalka ne tür bir teklif sunuyorsunuz?”

Yaklaşık 10 yıldır Rai’desiniz ancak halihazırda birçok ikonik kamu hizmeti programına ev sahipliği yaptınız: Agorà, Unomattina, Linea Notte. Çekmecenizde bir hayaliniz mi var? “Evet bende var. Ama şimdilik batıl inançlarımı kendime saklıyorum”, gazeteci gülümseyerek cevap veriyor.

Kendi icatınızın bir formatını Rai’ye getirmek ister misiniz? “Kesin. Ben de bir süreliğine bir proje üzerinde çalıştım ancak şu anda beklemede. Röportajdan, Tg3 okulundan ve Michele Santoro’nun ‘Annozero’ okulundan geliyorum. Bu cephede bir şeyler yapmaya geri dönmek isterim ama sadece bu değil. Bugün tamamen yeni bir şey icat etmek zor ama şimdiden türe yaklaşımı yeniden formüle etmek ve güncellemek iyi bir şey olurdu. Bazı fikirlerim var. Göreceğiz“.

Bilgi-eğlence hizmetlerini zaten yaptınız: bir gün bunun yerine saf bir eğlence programına ev sahipliği yapmak ister misiniz? “Bu türe uygun olup olmadığımı bilmiyorum. Belli bir noktada kişinin aynaya bakıp ne yapabileceğini bilmesi gerektiğini de itiraf ediyor. Eğlenceyi çok seviyorum ve eğlenmeyi seven bir insanım. Ama bir eğlence programına ev sahipliği yapmak için gerekenlere sahip olup olmadığımı bilmiyorum. Eğer 45 yaşında hiç yapmamışsam bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Benim tutkum haberlerin canlı malzemesidir“, işaret.

Tüm İtalyan sunucular gibi sizin de en azından bir akşam sahneye çıkma hayaliniz yok Ariston Tiyatrosu Sanremo festivalinde mi? “Hayır. Ne için? Şarkı söylemek mi?” diye gülüyor. “BEN Sanremo Festivalini seviyorumEvdeki kanepeden izlemeyi seviyorum, arkadaşlarımla dinleme grupları yapmayı seviyorum, Ariston Tiyatrosu’nun içinden izlemeyi çok sevdim çünkü bunu bir yıl boyunca yapabilecek kadar şanslıydım. Ama benimki seyircinin tutkusu.”

Son bir değerlendirme ise son haftalarda yaşanan olaylarla ve kadına yönelik şiddete karşı daha geniş ve daha kararlı bir hareket gibi görünen hareketin doğuşuyla ilgili: “Giulia Cecchettin’in kız kardeşi Elena’nın çok açık, çok net, hatta kaba sözler kullanmasının çok güçlü ve belki de benzeri görülmemiş bir etki yarattığına inanıyorum.. Öyle bir dalga yarattı ki açıkça var olan ama şimdi harekete geçme çağrısı yapılan bir hareketi yeniden uyandırdı. Ve bu dalganın duracağını düşünmüyorum” diye bitiriyor.

kaydeden Antonella Nesi