Gayesi müze ve kültür meskeni açmak

Lena

Global Mod
Global Mod
Şehriban Hanım artık 63 yaşında. İçindeki okuma dileği onu bundan 13 yıl evvel yani 50 yaşında yepisyeni bir yola sokmuş. Çocukları büyüdükten daha sonra Şehriban Hanım ilkokulun çabucak başında bıraktığı lakin bir gün geri dönme umudunu hiç kaybetmediği tahsil ömrüne halk eğitimin okuma yazma kursuyla bir daha başlamış. Evvel okuma yazmayı hatırlamış daha sonra birinci okulu diplomasını almış. Akabinde orta okul ve liseyi de dışardan bitirmiş. Bu süreçte orta okul ve lise eğitiminin yanı sıra halk eğitim merkezlerinde tam 87 farklı kursa katılmış, her yaşında yeni yeni maharetler edinmiş. Artık ise üniversiteye hazırlanıyor. Asıl amacı üniversiteyi bitirdikten daha sonra bir müze ve kültür konutu açmak.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde yaşayan Şehriban Kılıçarslan aslen Zonguldaklı. Kömür ocağından emekçi olarak çalışan babası 4 çocuğunun en küçüğü olan Şehriban’ı evvel ilkokula yazdırmış ancak daha sonra, etrafın tesiriyle ikinci sınıfa giderken okuldan almış. sebebi ise Türkiye’nin gerçeklerinden biri yani etrafın “ Kız çocuk okumaz” baskısı. Kılıçarslan o günleri “Öğretmenim fazlaca yalvardı fakat babam okutmadı” diyerek hatırlıyor. İçinde okuma dileği ise ortaya uzun yıllar girse de hiç dinmemiş.

87 KURS VE LİSEYİ BİTİRDİ
Takvimler 2010 yılını gösterdiğinde çocuklarının da büyüdüğünü ve artık kendi isteklerini gerçekleştirmek istediğini fark eden Kılıçarslan, halk eğitim merkezinin okuma yazma kurslarıyla tanışmış. bu biçimdelikle 50 yaşında okula dönen Kılıçarslan kıssasını şöyleki anlatıyor:
“2010 yılından beri eksik kalan eğitimimi tamamlamaya çalışıyorum. Kendimi yetiştirip aydın biri olmak istiyordum, özendiğim imrendiğim şahıslar üzere olmak istedim. Eğitim ömrüme birinci vakit içinderda okuma yazma kurslarıyla döndüm. Halk eğitim merkezleriyle de bu biçimdelikle tanıştım. 3 binden çok ders gördüm. Ortalarında el-işi ve fotoğraf kursu üzere hoş sanatlarla bağlantılı olanlarla birlikte toplam 87 kursa katıldım. Birinci başta ilkokul diplomamı aldım. El sanatları kurslarına gittim maharetlerimi geliştirmek için. bu biçimdelikle kendimi buldum. Gördüğüm eğitimden daha sonra artık geri dönüşüm materyallerini değerlendirip yeni eserler çıkarıyorum. Bu ortada birinci ve ortaokuldan daha sonra açık liseden de mezun oldum.”

HEDEFİM MÜZE AÇMAK
İki kızı ve iki torunu olan Şehriban Kılıçarslan, katıldığı 87 kurs kararında yaptığı eserleri meskeninin bir kısmında sergiliyor. Kılıçarslan bundan daha sonraki amacını de şu sözlerle özetliyor: “Bundan sorasında müze açmak istiyorum. El sanatları müzesi ve bir kültür meskeni açma hayalim var. Fakat bunu üniversite mezunu olarak yapmak istiyorum. Bunun için de halk eğitim merkezinde üniversite hazırlık kurslarına katılıyorum. Ben halk eğitimin kurslarda kendimi keşfettim. Hala da seyahatim devam ediyor. Bana müze açma fikrimde yardımcı olacak bir kısım ya da hoş sanatlarla ilgili bir alanda üniversite öğretimi görmek istiyorum.”

ŞEHRİBAN TEYZE HAYAT UZUNLUĞU ÖĞRENME ÖRNEĞİ
Cengiz Aktı – Kemalpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürü

“Şehriban Teyze ile açık lise diplomasını almaya geldiğinde tanıştım. 87 tane kursa katılmasının yanı sıra yaptıklarını sergilediğini duyduğumda konutuna giderek yaptığı yapıtları görme fırsatım oldu. Kendisi hayat uzunluğu öğrenme denilen kavramın canlı örneği. Okuma yazma öğrenmiş, 87 kursa katılmış. Artık de üniversiteye hazırlanıyor. Tablolar, geri dönüşüm eserleri, oyuncak bebekler, dekoratif eserler, sehpalar, sehpa süslemeleri, kapı süslemeleri üzere biroldukca iş çıkarmış hayal gücüyle. Artık haftasonları mezun öğrencilere yönelik destekleme yetiştirme kurslarından yararlanıyor. Başarılı olacağı bir alana yönlenmek için çalışıyor.”