‘Fırıncı öğrenciler’ günde 10 bin ekmek üretecek

Lena

Global Mod
Global Mod
Okulda kurulan ekmek fabrikasının eğitim-öğretim yılının açılması ile başladığını söyleyen Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, öğrencilerin çalıştığı ekmek fabrikasında, vardiya yordamına geçildiği takdirde günlük 50 bin ekmek üretim kapasitesine ulaşılabileceğini belirtti. Birinci etapta günlük 7 bin ekmeğin üretildiğini ve bu sayının ilerleyen günlerde 10 bine çıkacağını söz eden Kökrek, hayata geçirilen proje ile hedefin öğrencilere üretim külçeşidini aşılamak olduğunu söylemiş oldu. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın 81 vilayette hayata geçirmeyi düşündüğü proje kapsamında Eleşkirt Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlattıklarını kaydeden Kökrek, “Burada kurduğumuz ekmek fırını, vardiya yoluna geçildiği takdirde günlük 50 bin adet ekmek üretim kapasitesine sahip bir fırın. Şu anda birinci başlangıç olduğu için günlük 7 bin ekmek üretiyoruz. Lakin önümüzdeki günlerde kapasitesini arttıracağız. Bu okullarımızda tahsil goren öğrencilerimiz üreterek okuyorlar. Üreterek yetişiyorlar. Bu projede buna beraberinde katkı sağlayacak. Öğrencilerimiz mezun olduklarında burada üretim yaptıkları için aldıkları diplomalarla epey rahat iş bulabilecek ya da kendi işlerini kurabileceklerdir. Bu fırınlarda öğrencilerimiz çalışıyor ve öğrencilerimiz üretim yapıyor. Bunun yanında taban fiyatın üçte biri kadar fiyatta alıyorlar. Malum pandemi niçiniyle dünya bir besin krizi ile karşı karşıya kaldı. Bizde üretimin ehemmiyetini bir kere daha gördük ve öğrencilerimize üretme külçeşidini aşılamayı kendimize bir maksat kıldık. Şu anda vilayetimizde taşımalı ve pansiyonlu öğrencilerimizin ekmek gereksinimini kendimiz hijyenik bir biçimde karşılayacak durumdayız. Vilayetimizdeki öteki meslek liselerimiz de de uygun olan alanlarda bu projeyi yaygınlaştırmayı da amaçlıyoruz. Ayrıyeten farklı alanlarda da üretime dair projelerimiz var. İlerleyen vakit içinderda da bunları başlatacağız” diye konuştu.

İYİ BİR FIRINCI OLACAĞIM
Okullarında kurulan ekmek fabrikasında çalışıp hem de para kazanan 9’ncu sınıf öğrencisi Hamza Sina üretim yapmaktan dolayı memnun olduklarını lisana getirerek, “Bu mesleği sevdik. Bura da arkadaşlarımızın muhtaçlığı olan ekmekleri üretiyoruz. Maksadım uygun bir fırıncı olmak ve yeterli bir şirket kurmak. Fırın kurulduktan daha sonra öğretmenlerimiz ve ustalarımızdan kısa müddette ekmek imalini öğrendik. Su, un, maya ve çeşitli materyaller kullanarak ekmek ve öteki unlu mamulleri yapıyoruz. Uygun hoş bir meslek. Hepimiz işimizi severek yapıyoruz” dedi.

OKULUN TEK KIZ ÖĞRENCİSİ
Okulun tek kız öğrencisi olan ve fırında çalışan 10ncu sınıf öğrencisi Başak Yelkovan ise Okulun tek kız öğrenci. Bende erkek arkadaşlarım üzere bu işi severek yapıyorum. Bende ilerde güzel bir şef olup, restoran açmayı düşünüyorum. Burada kısa vakitte ekmeğin nasıl yapıldığını öğrendik. Hocalarımız ve şeflerimiz epey güzeller. Burada hem kendi ekmeğimizi üretip birebir vakitte kendi paramızı kazanmak fazlaca hoş bir his. Derslerimiz ve hocalarımız baya güzel. Eğleniyoruz üretim yapıyoruz. Ayrıyeten öğrenci iken para kazanmak da hoş. Bu durum gelecekte bizleri daha düzgün bir biçimde de taşıyacaktır. Zira epeyce rahat kurabileceğiz işimizi” diye konuştu.