Fenomen değil yeni kuşak öğretmen Kukla Can’la matematik öğretiyor

Lena

Global Mod
Global Mod
39 yaşındaki matematik öğretmeni Eser Dilsöz’ün ilkokul ve lise yılları Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa ilçesinde geçti. Boğaziçi Üniversitesi Matematik kısmını kazandıktan daha sonra İstanbul’da yaşamaya başlayan Dilsöz, öğrencilik senelerında öğretmen olmak istiyordu. O senelerda Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) topluluğunda tiyatroyla tanıştı ve mezuniyetten daha sonra da gençlik oyunlarında sahne aldı. 2008 yılındaki üniversite mezuniyetinin akabinde 11 yıl çeşitli özel okullarda öğretmenlik yaptıktan daha sonra, pandemide öğretmenliğe orta verdi ve o devirde tiyatroya yeteneğiyle öğretmen kimliğini birleştirme sonucu aldı. daha sonrasında da sınıfı sahnesi oldu.

‘CAN’ ÖĞRENİRSE HERKES ÖĞRENİR

Öğretmenlik ömrü boyunca öğrencilerini gözlemleyerek edindiği deneyim kararı yarattığı kukla Can karakteriyle ‘1’de bana s0r’ isimli YouTube kanalında matematik anlatan Eser Dilsöz, derslerin ortaokul öğrencileri düzeyinde olduğunu söyleyerek; “Dersler, Can isimli kukla öğrenciyle biraz atışma formunda ilerliyor. Can, matematiğe karşı ön yargılı, hayta bir öğrenci. Daima dersi kaynatmaya çalışıyor. yani hedef çocuklara ‘Can’a matematiği sevip, öğrenirse herkes öğrenir’ bildirisini vermek. Öteki yandan Can’ı oynatan arkadaşımız Bülent Aksu, evvelden matematiği berbat bir öğrenciymiş, biraz kendi küçüklüğünü oynuyor aslında. Verdiği reaksiyonların birçoğu gerçek ve o da öğreniyor” diyor.
MATEMATİK GÜNLÜK HAYATTA NE İŞE YARAYACAK?
Videolarında markette alışveriş yapan anne ve oğlunun hesaplamalarından hareket eden ya da bir seyahat sahnesi canlandıran Eser öğretmen, “matematik günlük hayatta ne işimize yarayacak” diyen öğrencilere şu biçimde cevap veriyor; “Matematiği bir deniz üzere düşünmek gerekir. Deniz kimileri için ekmek kapısı, kimileri için keyifli görünüm, bir oburu için hobi olabilir. Matematik bizim doğayı anlamlandırma biçimimiz, bir örüntü bilimi. Zihnimiz de bir nevi örüntü oluşturmaya programlı. Matematikle uğraşmak demek hayat pratiklerimizin de gelişmesi demek, sorun çözme marifetimizi geliştiriyor. Çocukların bu beceriyi kazanması hayli kıymetli.”

MİZAH HİSSİNE HİTAP EDİYOR
Ders anlatım görüntülerinde mizah ve müziği de tesirli bir enstrüman olarak kullanan Dilsöz; “Çocukların mizah hislerine hitap etmek epey değerli bir nokta. Dünyaca ünlü eğitimci Ken Robinson; ‘Eğitimin kalbi, öğrenci ile öğretmen içindeki ilgide yatar. Başka her şey bu bağlantının nasıl verimli ve başarılı olduğuna bağlıdır ‘ demiş. Mizah interaktif öğretime yardımcı bir öge. Çektiğim görüntülerde matematiği, grupça bestelediğimiz müziklerle da anlatıyorum. Matematik müziklerini müzik platformlarında albüm haline dönüştürmeyi de planlıyorum.

KUKLA CAN OKULLARI GEZECEK
Önümüzdeki aylarda kukla Can ile yaptığı eğlenceli ders anlatım görüntülerini interaktif bir tiyatro gösterisi formunda sahnelemeye hazırlanan Eser Dilsöz, provaların yakında başlayacağını söyleyerek şunları tabir etti; “İlk gösterimde öğretmenlerin fikirlerini alacağız. sonrasındasında talepleri doğrultusunda okullarında sahne almayı ve öğrencilerle buluşmayı hedefliyoruz.”

MATEMATİĞİN ‘ÖCÜ’ OLMADIĞINI GÖSTERMEK
Çocuklarda matematiğe karşı hayli fazla önyargı olduğu değerlendirmesini yapan Eser Dilsöz bunda yetişkinlerin de hissesi olduğunu anlatırken şunları söylemiş oldu; “Dünya nüfusunun 5’te 1’i devasa yükseklikte matematik tasası yaşıyor. Çocuklar korkuyu sünger üzere çeker. Bu tasada aileler ve öğretmenlerin de hissesi var. Çocuklarına “benim de vaktinde matematiğim kötüydü” cümlesini dillendiren ebeveynlerin çocuklarında matematik muvaffakiyet oranlarının düşük olduğunu gösteren araştırmalar var. Burada bu bilimin ‘öcü’ olmadığını göstermek istiyorum.

FENOMEN ÖĞRETMEN DEĞİLİM
Tartışma konusu fenomen öğretmenlik ile yeni jenerasyon öğretmenliğin karıştırılmaması gereken kavramlar olduğunu söyleyen Dilsöz; “Yeni jenerasyon öğretmenlik, yeni jenerasyon sorularla gündeme gelmiş ve bu biçimdelar tartışılmış bir kavram. Olağan öğretim kalıplarının dışına çıkarak öğrenciler üzerinde entelektüel bir tesir bırakmayı amaçlıyorum. Kendime fenomen öğretmen diyemem zira amacım öğrencilerin nesne olarak kullanıldığı içerikler üretmek değil. Çocukların bakış açıları okul kalıplarının haricinde, ötürüsıyla o kalıpları öğretmen olarak kırmazsanız ilerleme gösteremiyorsunuz” halinde konuştu.