“Eyalet, rahatsızlığı ve kurtuluş arzusu hakkında şarkı söylüyorum”

Actinopteri

New member
Napoli, il, ötekileştirilmenin rahatsızlığı kişinin geldiği yerin müziğinin derinden parçası olan temalar Vale Lp, Napoli’de doğdu ve şu anda 12 finalist arasında San Remo Altyapı. Şarkıcı-söz yazarı Adnkronos’a şöyle açıklıyor: “Başka türlü yapamazdım – Karakterim ve varoluş tarzım gibi bu da benim bir parçam. Kökenimi temsil eden Napoli’de doğdum ve sonra Caserta’ya, sonra da İtalya’ya taşındım. Eyalette Sparanise. Şarkılarımda zorluklardan, eksik referans noktalarından da çokça bahsediliyor.”

Vale Lp, müziğinde “farklı bir bakış açısı” sunmaya çalışıyor. Çevre kesinlikle taşra bağlamıdır; Umudu ve hayal gücünü çizmeye çalıştım. Bu, icat etmek ve inşa etmek için diğerlerinden daha az araca sahip olan tüm insanlara bir davettir; hayal gücü, mutlaka kullanılması gereken bir kaynaktır” diye açıklıyor. 19 Aralık’ta Rai1’de finale çıkacakŞubat ayındaki festivalde üç yerden birini kazanma girişiminde bulunan, hayal gücüne çok az yer bırakan ‘Stronza’ adını taşıyor. Vale Lp, “Bu, sınırları aşmamda bana çok yardımcı olan bir şarkı” diyor ve şunları hedefliyor: Büyük korkumu, sevilmeme korkumu yenmek gerçekte ne olduğun için. Aslında ben orospu değilim, kışkırtıcı bir başlıkla bunu açıkça söyledim.”

“Bu özel bir şarkı” diyor Sanremo Giovani finalisti – Aklınıza gelen ve bir günde yazabileceğiniz şarkılar var, ‘Stronza’ hayır, zaman aldı çünkü doğrudan duygulardan dürüst bir şekilde bahsediyor. her zamanki yazım yaklaşımımdan farklı.” Çünkü “müzik kesinlikle var olan duygusal ve kültürel dürtülerin aynasıdır, bugün aslında çok kışkırtıcıdır. Yazma tutkum tam da kendimi ifade etme aciliyetimden kaynaklanıyor ve kesinlikle benim için en işlevsel katalizör.” Zafer? “Kazanmak kişisel bir kavram, rekabet sadece kendimle oluyor, müziğimin kalite seviyesini yükseltiyorum ve benden farklı insanların benim iletişim şeklime yaklaşmasından korkmuyorum. Tabii sahneye çıkmak genel olarak harika bir duygu, Karşılaştığım en önemli kişi kesinlikle Ariston ama Heyecanlanmak ve eğlenmek istiyorum çünkü burada olmak bir fırsat ve onurdur”, diyor Vale Lp.

(Ilaria Floris tarafından)