Evlilikte Kronik Bir Hastalık

Muhammed

New member
Evlilik karmaşık bir alaka biçimidir. Bu bağlantıya kimi vakit yağmur yağar, kimileri için bu yağmur mahvedici bir sağanak üzere olabilir. Örneğin; bir kalp krizi, kanser tanısı ya da büyük bir ameliyat gereksinimi olabilir ve bu çiftin alakasını kökten sarsabilir. Kronik bir hastalık çoklukla ailede, eşler içinde büyük bir şaşkınlığa yol açar aileyi dehşete düşürebilir, ailenin homeostatik istikrarında değişim oluşturabilir. bu biçimde bir kriz aile sistemini yeni bir durma ahenk sağlama eğilimine sokar. Aile ne yapacağını, nasıl bir yol izleyeceğini, nasıl birbirine davranacağını, nasıl yaklaşacağını bilemeyebilir. Büyük acı çektiği biçimde sıhhat kriziyle karşılaşan çiftler hasta olduğunu ya da eşinin hasta olduğunu hesaba katarak, hislerini, hislerini söz edemez bundan kaçabilir. Hasta olduğundan dolayı eşine bu acıyı yaşattığı için kendini suçlayabilir ya da öteki sağlıklı eş hasta olan eşini kendisine yeterli bakmadığını sıhhatine dikkat etmediğini düşünerek kızgınlık duyabilir. Aile danışmanlığı bu noktada büyük oranda ailenin hislerini denetim altında tutmasına yardım eder, mantıklı karar vermenin sürdürebilmesini hedefleyerek krizi dayanaklar. Bilhassa teşhisin birinci konulduğu esnada sağlıklı olan eş hasta olan eşe kaygılarını, dehşetlerini denetim altında tutmasını ve sürece uygun biçimde reaksiyon vermesi konusunda rehberlik eder. Aile sistematik yapıdır, bu sisteme yeni giren hastalık durumu ailenin yaşamsal döngüsünü etkileyecektir. Ailenin fonksiyonelliğini aksatacaktır. Örneğin; bir çocuğun bakımı, dersleriyle ilgilenilmesi, şayet anne hasta ise konut işlerinin aksaması ya da babanın hastalanması durumunda ekonomik sorunlar üzere hususlarla ilgili sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Burada sağlıklı olan eşin yetememe, karar verememe, olayları değerlendirememe üzere çaresizlik hisleri hissedebilir. Aile danışmanlığı ailenin duygusal istikrarını yenidendan düzenlemesine dayanak olur, sistemin bozulan fonksiyonelliğini olabildiğince kazanması konusunda aileyi dayanaklar.