“Engelli çocuk Roma'daki Coldplay konserinden dışlandı” şikayeti

Actinopteri

New member
“Engelli bir çocuk, normal bir bilet satın almış olmasına rağmen, 16 Temmuz'da Roma'daki Stadio Olimpico'da yapılması planlanan Coldplay konserine alınmama riskiyle karşı karşıya”. Olay, kızın annesinin yardım için başvurduğu Codacons tarafından bildirildi. Dernek, yaklaşık bir yıl önce “kadının, grubun hayranı olan kızıyla birlikte konsere katılmak amacıyla Ticketmaster platformundan Coldplay konseri için iki bilet satın aldığını ve Tribuna Monte Mario'da iki koltuk tahsis edildiğini” söylüyor. Ancak yıl boyunca çocuğun durumu kötüleşti ve bugün, kızın etrafta dolaşmak için bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacı var”.

Ancak Monte Mario Tribune, “tekerlekli sandalye kullananların içeri girmesine izin vermiyor ve bu nedenle anne, engelli kişilerin erişimine açık olan Tevere Tribune'e koltukların taşınmasını istedi” diye açıklıyor Dernek. “Ancak, Tevere Tribune'ün ve özellikle engelli kişilere ayrılmış koltukların tükenmiş olması nedeniyle bu değişikliğin mümkün olmadığı kendisine bildirildi. Bu nedenle, bugün itibariyle anne ve kızı konsere katılamıyor ve bu durum Codacons'un Ticketmaster Italia srl şirketine resmi bir uyarıda bulunmasına yol açtı”.

Tüketici derneğinin uyarısında şu ifadeler yer alıyor: “Rezervasyon yapılan koltukların yerine erişilebilir ve çocuğun konsere katılmasına izin veren koltukların tahsis edilmesinin reddedilmesi tamamen yasadışı görünüyor. Bilindiği üzere, iç hukuk sistemi aslında engelliliğe dayalı her türlü ayrımcılığı reddediyor. Özellikle, engellilikle ilgili tüm ulusal mevzuat, engelli kişinin sağlığını koruma ve mümkün olduğunca ayrımcılıkla ve hareket kabiliyetine ve kişiliğinin gelişimine yönelik engellerle mücadele etme ihtiyacına yanıt veriyor. Bunu göz önünde bulundurarak, kullanıcının Coldplay konserine katılma hakkı tartışılmaz görünüyor ve şirketinizin ona ve annesine, biletlerde belirtilenlerin yerine, başka uygun koltuklar tahsis etme yükümlülüğü var (ve bu, motor engelliliğinin birkaç ay önce ve dolayısıyla biletlerin satın alınmasından sonra meydana geldiği ve rezervasyon sırasında öngörülemediği düşünüldüğünde daha da doğru), ayrıca anneye eşlik etmesine izin verecek yakın bir koltuk sağlanması”.

Live Nation İtalya'dan not“Bugün, basına açıklanan Codacons notundan, Coldplay konserindeki küçük kızla ilgili olayı öğrendik. Bilindiği üzere, Engellilere ayrılmış koltuklar belirli alanlarda bulunmaktadırgüvenlikten ödün verecek şekilde takdir yetkisi bırakmayacak şekilde tanımlanmış kapasitelere sahip. Bununla birlikte, aile bizimle iletişime geçmek isterse, birçok başka durumda olduğu gibi, mümkün ve uygulanabilir herhangi bir çözümü değerlendirmek için hazırız”. Live Nation Italia bir notta şunları yazıyor.