Dünya başkanlarına birer dilim ‘barış’

Lena

Global Mod
Global Mod
Merasime katılan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kestiği barış ekmeği dilimi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın barış ekmeği dilimi Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e gönderilmek üzere Tacikistanlı çocuklar tarafında PTT’nin taşınabilir aracına teslim edildi. Esenler Belediye Lideri Tevfik Göksu’nun dilimi ise ABD Lideri Joe Biden’a gönderildi.

COVİD-19 ÖNLEMLERİNDEN daha sonra COŞKUYLA KUTLAYACAĞIZ
Barış Ekmeği Festivali’nde bir konuşma yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı. Bakan Özer konuşmasında şunları söylemiş oldu: “bu biçimdesine kutsal bir günde, Ramazan-ı Şerif’te başka insanların kederleriyle hemhal olmaktan dolayı büyük memnunluk duyuyorum. Covid-19 önlemlerinin akabinde, uzun bir süre daha sonra birinci kere, cumartesi günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Bugün Esenler’den, çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı şimdiden kutluyorum. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da rahmet ve minnetle yad ediyorum.

TÜM DÜNYA ÇOCUKLARININ BAYRAMI KUTLU OLSUN
Bildiğiniz üzere Atatürk bu bayramı yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarına değil tüm dünya çocuklarına armağan etti. Ben bu çocuklarımızın da 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

EKMEK HER İNANÇTA KUTSALDIR
Çocuklara ithaf edilen bu bayram çocuk nezdinde sevginin, barışın, adaletin, kardeşliğin tüm dünyaya verdiği bir bildiridir. Ekmek, tüm inançlarda kutsaldır. Tüm dünyanın çocuklarını, tüm inançlarda kutsal olan ekmekle birleştirip tüm dünyaya Esenler Belediyesi’nden verilen bu ileti nitekim hayli manalı.

BU EKMEK BARIŞA VESİLE OLSUN
Barış ekmeği vesilesiyle tam da gereksinim duyulan bir anda savaşların, göçlerin, çocukların mağdur olduğu ortamların yaygınlaşmış olduğu bir devirde tüm dünyada barışın hükümran olmasını diliyorum.”

BARIŞ DUVARI AÇILDI
Türkiye’ye gelen 9 ülkeden yaklaşık 100 çocuğun yaptığı Barış Duvarı da Ulusal eğitim Bakanı Mahmut Özer ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafınca açıldı. Açılışın akabinde konuk çocuklar Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmek için yola çıktı.