De Gregori ve Zalone vintage tarzı albüm Patiche'yi sunuyor

Actinopteri

New member
Beklemediğiniz bir çift. Bir yanda en büyük İtalyan şarkıcı-şarkı yazarlarından biri. Diğer yanda plak şovmeni. Francesco De Gregori ve Checco Zalone, Columbia Records / Sony Music için yarın çıkacak ve iki sanatçının üzerinde yan yana çalıştığı 'Pastiche' albümünü sunuyor 2023 ile 2024 yılları arasında çeşitli oturumlarda. De Gregori'nin sesine piyanoda Checco Zalone'nin eşlik ettiği şarkı listesindeki on beş şarkı, yumuşak bir ses ve zarif bir vintage atmosferle karakterize edilen bir albümde. Milano'daki Santeria Toscana'da özel bir gösteri için gazetecilerle buluşan De Gregori, “Albüm, sesimi Checco'nun piyanosuyla karşılaştırmaya yönelik samimi bir dürtüden doğdu” diyor. Şaşırtmama gerek yok. Uzun yıllar boyunca bunu yaptım ve bir haber yapmamıza gerek yok, sadece müzik yapmak için tanıştık“.

Basınla yapılan toplantıda ikili, yeni albümden 'Buonanotte Fiorellino', 'Giusto ogruppo' ve 'Rimmel' gibi bazı parçaların yanı sıra, hazır bulunanları De'nin 'Generale' şarkısını çalan heyecan verici bir ekstra programla onurlandırdı. Gregori ve Zalone'un 'Sexual Men' adlı eseri büyük bir alkışla karşılandı. Zalone, “Biz arkadaşız” diye altını çiziyor Zalone, belki de Francesco eğlence dünyasında sahip olduğum birkaç arkadaşımdan biridir, bu yüzden onun evinde bir cacio e pepe ve bir carbonara içerken buluştuk. Çok güzel bir planı var, bana bir şeyler yağdırdı. Seve seve kabul ettiğim bu fikir ortaya çıkana kadar oynarken iltifatlar aldım. Alt metin yok. Tam bir rezaletti, bir şakaydı.”

'Patiche'de Zalone, blues, caz ve klasik müzik arasında rahatça ve taviz vermeden hareket edebilen eklektik bir müzisyen olduğunu ortaya koyuyor, De Gregori'nin şarkı söylemesine en lirik ve samimi boyutu geri kazandırıyor. Gösteri boyunca komik espriler ve skeçler yapan ve odadan birden fazla kişinin kahkaha atmasına neden olan Zalone, “Benim görevim, insanları güldürmeden, aptal olmadan kendimi halka sunmaktı” diye açıklıyor. Tıpkı De Gregori'nin ünlü 'Generale' eserinin varsayımsal bir İngilizce versiyonundan bahsederken Bari'li sanatçı, eserin yurt dışında zaten 'Vannacci' olarak tercüme edildiği gerçeğini ima ederek izleyiciyle şakalaştı.

Albüm müzik tarzları ve türlerinin mükemmel bir karışımı. Bunlar, De Gregori'nin repertuvarının 'Rimmel', 'Pezzi di Vetro' ve 'Buonanotte Fiorellino' gibi klasiklerinden, 'La prima Repubblica' ve 'Alejandro gibi Zalone'un mücevherlerine ve Paolo Conte'ye saygı duruşuna kadar uzanıyor. 'Pazar ressamları'nın kapağı. Albümün kapağı bile Renato Carosone'nin 'Carosello Carosone n.2' adlı eserine atıfta bulunuyor. “Buna 'Patiche' adını verdik çünkü bu eski bir kelime – De Gregori'nin altını çiziyor -. Albüm vintage unsurlarla dolu ve bizim iyi çalışmalarımızı bünyesinde barındırıyor. Diğer yazarların bile şarkılarının harika bir karışımı, türler ve piyano tarzları arasında bir kirlenme. Çok güzel, komik bir albüm.”

Saygı karşılıklıdır. “Mesleki niteliklerden ziyade insani niteliklerden bahsederdim – diyor Zalone -. Sanatçılar 65 yaşını geçince sinirleniyorlar ve kırgınlaşıyorlar ama Francesco'nun trap hakkında kötü konuştuğunu hiç duymadım, tam tersine tüm şarkıcı-söz yazarı arkadaşlarının gizemini açığa çıkarıyor. Onun retoriğin olmayışı ve derin ahlak anlayışı hoşuma gidiyor.” Romalı şarkıcı-söz yazarı da aynı fikirde. “Checco'yu filmleriyle tanıdım ve onu en başından beri sevdim. İnsanoğluna ve topluma masum bir bakış attığını, ortalama İtalyan ruhunu hiçbir zaman kötü niyetli olmadan halka aktardığını görüyorum. Filmlerinde incelik, hayal kırıklığı ve saygı var ve bunu onun müziği yorumlayışında buluyorum. Checco asla saldırgan değildir; o, sevdiği bir yaratık gibi müziğe önem veren, duygusal ve içgüdüsel bir oyuncudur.”

Ancak ikilinin ilk karşılaşması “degregorcu” olmaktan çok “Zaloncu”ydu. “Bari'de tanıştık – şovmen bunu anımsıyor – bir arkadaşımla sandalda ahtapot oynuyordum ve Francesco DG imzalı 'Buradayım ve seninle tanışmak istiyorum' yazan bir mesaj aldım. DJ Francesco'dan. Sonra bir arkadaşım beni aradı ve 'Bak, Bari'de de Gregori var' dedi ve işte böyle tanıştık.” İki sanatçı şimdi 5 ve 9 Haziran'da Roma'daki Caracalla Hamamı'nda 'De Gregori Zalone – Voce e piyano (& band)' adlı iki randevuda birlikte performans sergileyecek ve bu sırada büyük ihtimalle aynı zamanda bir parça da çalacaklar. Adriano Celentano. Kim bilir belki de çiftimizi gelecekte daha başka sürprizler de bekliyor olabilir. “Bir Zalone filminde rol almayı gerçekten çok isterdim” diye itiraf eden De Gregori, gerçekte onun bir “parçasının” zaten orada olduğunu ortaya koyuyor. Köpeği aslında 'Quo Vado'ya katılmış ve beyazperdede Lino Banfi'nin köpeğini canlandırmıştı. (Federica Mochi tarafından)