“Dargen D'Amico? Hiç kimse sansüre uğramadı”

Actinopteri

New member
“Hayatımda kimseyi sansürlemedimne de hiçbir zaman sansürle suçlanmadım.” Mara Venier Corriere della Sera ile yaptığı röportajda, Dargen D'Amico'nun kesintiye uğraması ve Roberto Sergio'nun Ghali'nin çatışmaya ilişkin cümlelerine yanıt olarak yaptığı açıklamanın okunması nedeniyle 'Domenica in' bölümünün yol açtığı tartışmaya geri dönüyor. Orta Doğu . “Ben bir Rai sunucusuyum. Rai'nin CEO'su benden bir açıklama okumamı isterse okurum. İçeriğe gelince, belki birileri 7 Ekim katliamının kınanmasına katılmıyordur? Tabii ki gerekli. “Son günlerde çok ağladığını” itiraf eden Venier, “Gazze'deki masum kurbanları da hatırlayın” diyor.

Yayın sırasında Dargen D'Amico göçmenler konusuna değindi, aynı zamanda ekonomik kaygılarla, Ariston tiyatrosunda bulunan bazı gazetecilerle soru-cevap şeklinde konuştu. Sunucunun D'Amico'nun konuşmasını neden böldüğü sorulduğunda Venier şöyle yanıt veriyor: “Geç kaldığımız için birçok sanatçı hâlâ şarkı söylemek zorundaydı ve dördü bunu yapamadı, aslında geri dönecekler. Pazar günü beni. Tabii eğer göçmenler konusunu ele almaktan korkuyorsam. Bunu birçok kez yaptım. Şimdi Dargen D'Amico'yu önümüzdeki Pazar yayına davet ettim, umarım gelir.”

Domenica In'in programında bir yabancı Sunucu Dargen D'Amico'nun ayrılmasının ardından gazetecilere seslendi ve “beni utandırmayın…” dedi. “Kimseyi susturmadım – diye yanıtlıyor Venier -. Utanç, soruların türü yüzünden değil, ritimler, geçen zaman, orada bulunan ve şarkı söylemek zorunda kalan sanatçılar yüzündendi…”.

Rai sunucusu, “Elbette sanatçılar kendilerini ifade etmekte özgür olmalı” diye devam ediyor. “Ama onların söyledikleri bile tartışılabilir. Ve tüm görüşler temsil edilmeli. Pazar günü Ghali benim yerimde tam bir özgürlükle konuşabildi, İsrail büyükelçisinin eleştirilerine yanıt verdi, kimse sözünü kesmeden gerekçesini tamamladı. ” , Diyor. Ghali, Festivalin son akşamında 'soykırımı durdurun' mesajını verdi. Pazar günü İsrail'in büyükelçisi Alon Bar, Sanremo sahnesinin kullanılmasını “utanç verici” olarak nitelendirdi. Ghali, Domenica In ile ilgili ayrıntılı bir konuşmasında, “artık insanlar 'yaşasın barış' demekten korkuyor” diyerek tutumunu yineledi.

Venier, CEO Sergio'nun İsrail ile dayanışmayı ifade ettiği açıklamayı okuduğu için sosyal medyada hedef alındı. Repubblica gazetesi onu 'kavunculuğun vestili' olarak tanımladı: “beni gerçekten gülümsetiyor”. “Otuz yıldır televizyona çıkıyorsam hiçbir siyasi partiye sarılmadığım içindir.. Herkesin siyasi düşüncesi ne olursa olsun, hepsine saygı duyarak tüm kamuoyuna sesleniyorum. Bir kadın olarak, bir kadın Başbakanın olmasından mutluyum. Ama o – ona güvence veriyor – tüm sesleri dinlemeye devam edeceğim.