Çocuklar Ata’nın huzurunda

Lena

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığındaki bakanlık bürokratlarıyla öğretmen temsilcileri, öğrenci ve velilerden oluşan heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine geldi. Bakan Özer’in mozoleye çelenk bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulunuldu ve daha sonrasında İstiklal Marşı okundu.

ondan sonrasında Misak-ı Ulusal Kulesi’ne geçen Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 102. yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusu ve gururunu yaşamak için huzurunuzdayız.

Açıldığı o kutlu andan bugüne dek Gazi Meclisimiz, bağımsızlığımızın ve birlikteliğimizin en önemli simgesi olmuştur. Bu müstesna günün bir bayram olarak çocuklarımıza armağan edilmesi, milletimizin mevcudiyet ve istikbalinin gelecek jenerasyonlara emaneti manasına gelmektedir. Bizler de üzerimize aldığımız sorumluluğun şuurunda, evlatlarımızı dünyadaki yaşıtlarıyla eşit bir biçimde donatmak gayesi ve çabasındayız. Ulusal mukadderatımızı aydınlık yarınlara ulaştıracak olan çocuklarımızın ulusal ve manevi kıymetlerimizi bilen; vatanını, milletini, ailesini canı gönülden seven; ulusal iradenin gücü ve kıymetine inanan kuşaklar olarak yetişmesi gayretindeyiz. İnsanımıza ve insanlığa hizmeti her vakit fazilet sayan gençlik, sizin emanetinizi taşımaya layık bir jenerasyon olacaktır.

Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin eğitim-öğretimlerini, kesintiye uğratmadan devam ettirmiş olmanın ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yine okullarımızda yer almanın kararlılığı ve memnunluğu ortasındayız. Eğitimde fırsat eşitliği prensibimiz doğrultusunda memleketimizin her köşesindeki evlatlarımız için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Zatıalinizin tüm dünya çocuklarına armağan ettiği ve ulusal hakimiyetin aziz meclisimize verildiği bu manalı günü, büyük bir gururla kutluyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

İKİ YIL ORTADAN daha sonra ÇOCUKLAR KATILDI

Ulusal Eğitim Bakanı Özer başkanlığındaki Anıtkabir ziyareti heyeti bu yıl 2 yıl ortadan daha sonra öğrencilerin de ağır iştiraki ile merasimi gerçekleştirdi. COVID-19 tedbirleri kapsamında yaklaşık 2 yıldır ziyaretler öğrenciler olmadan yalnızca resmi seviyede yetkililerin iştirakiyle gerçekleşiyordu.