Cezaevlerinde öğrenci sayısına bakılmadan şube açılabilecek

Lena

Global Mod
Global Mod
Ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerin örgün eğitime devamlarını sağlamak maksadıyla ceza ve infaz kurumlarında ortaöğretim kurumuna bağlı olarak öğrenci sayısına bakılmaksızın şube açılabilecek. Bunun yanı sıra derslerin seçimi ve buna yönelik açıklamalar aralık ayında okul müdürlüğünce öğrencilere duyurulacak. Millî atlet unvanını kazanmış öğrenciler ile Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ve atlet eğitim merkezlerinde kayıtlı atlet öğrencilerin Anadolu imam hatip liselerine nakilleri yapılabilecek. Bu doğrultuda öteki ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11’inci sınıflarından spor liseleri ile spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine geçiş imkanı sağlanmış olacak.

ÖĞRETMEN ÇOCUKLARINA KONTENJAN KAİDESİ ARANMAYACAK
Yayımlanan yönetmelikle öğretmenlerin bakılırsav yeri değişikliği niçiniyle çocuklarının nakil ve geçiş süreçlerinin ortaöğretim müddetince bir sefere mahsus olmak üzere kontenjan kuralı aranmadan yapılmasına imkan sağlandı. Ayrıyeten öğrencilerin eğitime erişimlerinin mümkün olmadığı doğal afet, yangın ve kaza üzere durumlarda mülki yönetim amiri tarafınca müsaadeli sayılmaları istikametinde düzenleme getirildi.

SINAV YAPILABİLECEK MÜHLET İKİ HAFTAYA ÇIKARILDI
Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde 10’uncu sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrencinin alan ya da kısım değiştirmek istemesi durumunda eylül ayının sonuna kadar geçiş yapmasına imkân verildi. Bu doğrultuda öğrencinin 9’uncu sınıf meslek derslerinden sorumlu, 10’uncu sınıf meslek derslerinden ise yaz periyodunda yapılacak telafi eğitimi daha sonrası başarılı olması gerekiyor. Hazırlık sınıfı bulunan okulların 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarında hazırlık sınıfı bulunmayan okullara nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrencilerin birebir eğitim ve öğretim yılında geçiş yapmak istediği okuldaki emsallerinin oluşturduğu taban puana göre süreçlerin yürütülmesi emeliyle da düzenleme yapıldı. Ayrıyeten sorumlu dersi bulunan öğrencilerin imtihan yoğunluğunu azaltmak gayesiyle imtihan yapılabilecek mühlet iki haftaya çıkarıldı.

İŞ YERİ AÇMA YETKİSİ HAKKINDA DÜZENLEME
İş yeri açma yetkisi özel kanunlarla belirlenen ya da öbür bir kurumun müsaadesine bağlanmış meslekler ile ilgili düzenlemeye gidildi. Bunun yanı sıra rastgele bir disiplin cezası almamış olan öğrencilerin kınama cezasını gerektiren davranışlardan birini birinci kere işlemesi halinde olumlu disiplin anlayışı ile yazılı ikazın yapılması tarafında düzenleme yapıldı. Öğrencilerin sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmeleri hedefiyle tütün içermeyen fakat tütün mamulünü taklit eder üslupta kullanılan her türlü eseri bulundurması yahut kullanımı disiplin unsurları ortasına alındı. Öğrencilerin güvenliği açısından okulla ilgisi olmayan bireylerin okul idaresinin müsaadesi haricinde okula getirilmesi de disiplin hususları ortasına alındı.

AKRAN ZORBALIĞI DİSİPLİN UNSURLARI ARASINDA
Okul, pansiyon ve eklentilerinin belirlenen kurallar haricinde kullanılmaması istikametinde de düzenleme yapıldı. şahsi Dataların Korunması Kanunu kapsamında okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, çalışanlarının ve başka öğrencilerin müsaadesiz olarak imgelerini çekmek, kaydetmek, paylaşmak fiilleriyle birlikte akran zorbalığına ait davranışlar da disiplin unsurlarına eklendi. Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrencilere, aldıkları disiplin cezaları daha sonrasında düzgünleştirici, geliştirici yahut yönlendirici çalışmalar yapılarak, öğrencilerde olumlu davranışların desteklenmesi ve geliştirilmesi maksadıyla düzenleme yapıldı. Ayrıca okul pansiyonunda paralı ve parasız yatılı olarak kalan öğrencilerin okul değiştirme cezası almaları durumunda da nakilleri yapılabilecek.