Caracalla tükendi ne dedi

Actinopteri

New member
“Bu şarkıları yazıldığı yer olan Roma'da söylemeyi düşünmek beni heyecanlandırıyor. Roma beni en karanlık anımda karşıladı, kucakladı ve kurtardı.” Antonello Venditti bunu sahneye çıkmadan birkaç saat önce söyledi ve tüm İtalyan öğrenciler için 'sınavlardan önceki gece', ikonik albümü 'Cuore'u ilk yayımlanmasından 40 yıl sonra kutladığı turnesiyle Caracalla Hamamları'nda ilk kez sahneye çıktı. Caracalla'da biletleri aylardır tükenen üç konserde sahne alacak şarkıcı-söz yazarı, 1980'lerin başında, belki de hayatının en karanlık anında kuzeyden Roma'ya döndüğü anı hatırlıyor: “Ben Simona'dan (Izzo, ed.) ayrılmakla başım dertte, oğlumu göremedim, param yoktu çünkü her şeyimi 'Mutlu Pazarlar'da harcamıştım”, diye açıklıyor.

Ve birkaç kez itiraf ettiği gibi, intiharı düşündüğünü açıklıyor: “Birden fazla ama her zaman mantıklı bir şekilde, bunu asla yapmazdım – gülümsüyor – nasıl yapılacağını zaten seçmiştim ama araba sürmeyi biliyordum Araç çok iyi ve bunun dışında seçeneklerim de vardı.”

Ancak yaşadığı Brianza'dan Roma'ya gelmek her düğümü çözdü: “Roma'ya geldiğimde yaşadığım her şey, hatta ıstırap, bitirme isteği bile bir anda yok oldu. Roma nasıl misafirperver olunacağını bildiğinde, bu gerçekten misafirperverdir.” Şarkıları bugün hala İtalyan müziğinin ikonları, ancak “Hiç nostaljim yok – diye açıklıyor Venditti – ben şanslı olanlardan biriyim hikâyesini yanında getiren, şarkılarım çağdaştır. Sadece Roma marşı Grazie Roma'yı, sonsuza kadar kalacak şarkıları düşünün.” Ve şöyle açıklıyor: “Bir şarkı popüler hale geldiğinde, onu kimin yazdığını artık bilemezsiniz, anonim bir Romalı olursunuz”.

Mezuniyetten önceki gece

Ünlü şarkısı 'Sınavlardan Önceki Gece' ile pek çok öğrenciye ilham veren Venditti, yarın Roma ile Milano arasındaki 10 lisede dağıtılacak olan 'Mezunların koruyucusu' yazılı 'kutsal kart'ı gazetecilere dağıtıyor ve izlerini sürüyor. olgunluğu: “Hayatımda hiç ertelemedim” diyor – Matematikte sanki 7 almışım, fizikten daha basit buldum. Bazıları için bir kabus olsa da, daha doğrusu genel olarak bir kabus olsa da lise sınavlarımda başarılı oldum. Bütün konuları getirdim, son birkaç yıldır bu yapılıyordu. Her zaman kimya testini tekrar vermek zorunda kalacağımı hayal etmiştim, berbat”.

Sınavlardan önceki gece mi? “Matematik benim sorunumdu”, diye itiraf ediyor Venditti, herkese meşhur 'matematik asla benim işim olmayacak' sözünü hatırlatıyor. Ve öğretmenini hatırlıyor: “Adı Oliviero Bartoletti'ydi, bir profesyonel gibi araba ve motosiklet kullanıyordu. Sınavlarımdan önceki gece bana bir tur için Floransa'ya gittiğimizi ve matematik sınavlarıma girdiğim Giulio Cesare'nin açılışı için zamanında döndüğümüzü hatırlattı.”

Dostluk ve Lucio Dalla

Venditti, Notte prima degli Exami adlı şarkıda şunu gözlemliyor: “Bu, birçok anlamı olan bir şarkı, aileleri birbirine bağlayan mekanizma her zaman aynı: öğretmenler, ebeveynler, çocuklar. Analiz ederseniz karmaşıktır çünkü sonuçta bu bir geriye dönüştür, gelecek gibi kokar. Bu şarkıyı onlar için değil, olacaklar için söylüyorum.” Venditti, 'Cuore'un “Roma'ya dönüş albümüm, tamamen Roma'ya özgü bir albüm” olduğunu söylüyor. Gazetecilerle yaptığım sohbette yer var. aşk ve dostluk üzerine bazı düşünceler için, şarkıcının Lucio Dalla'dan ve Roma'ya dönerken onu cesaretlendirdiğinde bir servis istasyonunda onunla buluşmasından alıntı yaparak anlattığı bir duygu.

Romalı şarkıcı-söz yazarı şöyle diyor: “Arkadaşlık, bir erkek ve bir kadının hayatındaki ilk duygudur. Dostluğun sınırları yoktur, cinsiyeti yoktur, siyasi ya da dini ayrımı yoktur, ama bizi ileriye götüren ve umutlandıran şey budur. Aşk? Kusurlu bir arkadaşlık, çünkü bazı durumlarda ne yazık ki aşırı bencillik oluyor, kadın cinayeti gibi şiddet ve kırılmalar yaratıyor: Bir arkadaşımda bunun olduğunu hiç görmedim.”

Sahnede Venditti'ye tarihi müzik grubu eşlik ediyor. Set listesi üç “perdeye” bölünmüştür: ilk ve sonuncu parçada sanatçının en büyük başarıları yer alırken, orta kısım canlı gösterinin “Kalbi”dir. Antonello Venditti, yaz turunun ardından Aralık ayında, 6'sında Floransa'daki Nelson Mandela Forumu'ndan başlayarak spor salonlarını gezmeyi planlıyor.

“İlham verici Madam, Annalisa çok iyi”

“Bugünün müziği mi? Severim. Ancak mesele şu ki ben onların yaptıklarını nasıl yapacağımı biliyorum, onlar gibi yazabilirim ama onlar benim yapabildiklerimi nasıl yapacaklarını bilmiyorlar” diyor Venditti. Şarkıcı-söz yazarı, “Bütün dilleri biliyorum, birçoğu evime geldi ve konuştuk” diyor. Ama ben gençken son teslim tarihlerimiz yoktu, burada ertesi gün unutulmaktan korkuyorlar. Bu işkencedir.”

Venditti, en çok takdir ettiği genç sanatçıların erdemlerine de değinerek şöyle açıklıyor: “Madam, gelen tüm ses dünyasının gerçek ilham kaynağı. Annalisa mı? Dünyadaki çok az sayıda kız gibi çok iyi bir şarkıcı ama kendisinden başka kimin olacağına karar veren bir piyasa tarafından zorlandı.” Aynı şey “Angelina Mango için de geçerli, bana öyle geliyor ki öyle görünüyor” kendilerine ait olmayan bir sese zorlanıyorlar”.