Başvuran 100 öğrenciden 92’si yurda yerleşti

Lena

New member
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Ankara’daki Cebeci Yurt Uyum Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, bakanlığa bağlı yurtların 2’nci faz yerleştirme sonuçlarını deklare etti. Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim ve öğretim periyodu yurt müracaatlarına ilişin 1’inci faz çalışmalarında olduğu üzere 2’nci faz çalışmalarında da yapılan müracaatların 12 kamu kurumu tarafınca değerlendirildiğini aktardı. Bakanlık yurtlarındaki faaliyetlere değinen Kasapoğlu, geçen yıl olduğu üzere bu sene de yurt fiyatlarının aylık 250 ile 450 lira içinde devam ettiğini belirterek, “Yurtlarımız tam donanımlı birer hayat merkezi olarak hem uygun fiyat siyasetiyle tıpkı vakitte yüksek bir memnuniyet oranıyla gençlerimizin her daim hizmetinde. Lisan kursları, şahsi gelişim atölyeleri, teknoloji, kodlama üzere konularda büsbütün fiyatsız sunulan faaliyetler istek eden tüm öğrencilerimizin hizmetinde. Bu yıl yeni atılımlarla yurtlarda spor faaliyetlerini daha farklı bir noktaya taşıyacağız” diye konuştu.

BESLENME YARDIMINDA ARTIŞ
Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı daha sonrası bu yıl beslenme yardımını rekor artışla 25 liradan 60 liraya çıkardığını hatırlatarak, “Yurt sayısını ve kapasitesini büyüttüğümüz, yurt fiyatlarında güncelleme yapmadığımız üzere bu yıl her ay bin 800 lirayı beslenme dayanağı olarak gençlerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu beslenme yardımı meblağıyla gençlerimiz her gün değişen menüleri, kaliteli bir biçimde sunulan yemekleri, doyurucu bir biçimde hazırlanan yemekleri tüm hassasiyetle hiç bir fark ödemeden almış olacaklar. Birebir biçimde uygulamamız kahvaltıda da gençlerimize sunuluyor. Kahvaltıya geç kalmış, kahvaltısını açık havada yapmak isteyen arkadaşlarımız içinse ’ücretsiz sandviç al götür’ uygulamasını da başlatmış bulunuyoruz” dedi.

TALEP KARŞILAMA ORANI YÜZDE 92
Bakanlık yurtlarındaki 2’nci faz yerleştirme sonuçlarını paylaşan Kasapoğlu, şunları söylemiş oldu: “2’nci faz sonucunda talep karşılama oranımızı yüzde 92 olarak gerçekleştirdik. Birinci fazı nasıl rekorla tamamladıysak 2’nci fazı da kıymetli bir rekorla tamamlamış oluyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı yurtlarımıza başvuran 100 öğrenciden 92’sini yurtlarımıza yerleştirmiş oluyoruz. Bundan 22 sene evvel başvuran 100 şahıstan 10’unun 12’sinin yurtlara yerleştiğini göz önüne aldığımızda bugün itibarıyla 100 şahıstan 92’sinin yurtlara yerleşmesi Türkiye’nin gençlik ve spor alanında gelinen aralığın, ortaya konulan uğraşın kararıdur. Bu gurur Türkiye’nin gururudur. Birinci fazda 41 vilayetimizi büsbütün sıfırlamıştık, bu faz itibarıyla da 60 ilimiz büsbütün yedeksiz bir biçimde neticelenmiş oldu.”

Bakan Kasapoğlu, vilayet il, ilçe ilçe yaptıkları ayrıntılı çalışmalar kararı tüm fazları muvaffakiyetle tamamlayacaklarını kaydetti. 3 Ekim’de yeni süreç olacağını duyuran Kasapoğlu, “Yatay geçiş, dikey geçiş, yüksek lisans, doktora ve özel yetenekle yerleşen arkadaşlarımızın da bir müracaat süreci olacak. 3 ve 5 Ekim tarihlerinde bu arkadaşlarımızın müracaatlarını bekliyoruz” dedi.