Bakan Özer: Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kutlu yürüyüşüne devam edecek

Lena

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Özer, bir dizi ziyaret için Hatay’a gitti. Hatay Valiliği’ne ziyarette bulunan Bakan Özer, çabucak sonrasında İstanbul’daki patlamaya ait konuştu. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin geleceğe yanlışsız emin adımlarla yürüdüğünü belirten Özer, şunları söylemiş oldu:

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN
“Taksim’de bir terör atağıyla sarsıldık. 6 vatandaşımız şehit oldu, 81 vatandaşımız da yaralandı. Kimsenin kuşkusu olmasın; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aziz milletiyle emin adımlarla geleceğe yanlışsız bu kutlu yürüyüşüne devam edecektir. hiç bir hücum bu yürüyüşünden geri adım atmasına vesile olamayacaktır, yıldıramayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz, bu coğrafyada yaşamanın bedelini geçmişte ödemiştir; bugün de ödemektedir, gelecekte de ödeyecektir. Lakin Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu topraklarda binlerce yıl nasıl yaşadıysa; bundan daha sonra da binlerce yıl yaşamaya devam edecektir. Milletimizin başı sağ olsun.”

EĞİTİM YATIRIMI BÜTÇESİ ARTIRILDI
Bakan Özer, Hatay programı kapsamında vilayet eğitim kıymetlendirme toplantısına katıldı. Hatay’da eğitimde gelinen noktayı detaylı olarak değerlendireceklerini, ek yatırımlar planlayacaklarını belirterek “Hatay, bilhassa mesleksel eğitimde Türkiye’de öncü atılımların yapıldığı kent. Eğitimde kalitede epey değerli projelere imza atan bir ilimiz” dedi. Kentte, Kovid-19 salgını sürecinde teneffüs aygıtı, maske makinelerinin üretiminde kıymetli projelere imza atıldığını belirten Özer, vilayet eğitim kıymetlendirme toplantısı daha sonrasında yaptığı açıklamada kentin 2022 eğitim yılı için 619 milyon lira olarak planlanan eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 982 milyonluk ek ile 2 milyar 591 milyon liraya çıkarıldığını deklare etti. Hatay’ın eğitim alanında geldiği noktanın detaylı olarak ele alındığını tabir eden Özer; tüm Türkiye’de okulların inançlı eğitim ortamları olması için güçlendirme çalışmalarının yıl sonuna kadar nihayetlendirileceğini belirterek Hatay’daki okulların zelzeleye karşı güçlendirme çalışmaları için 500, okulların büyük tamirat gereksinimleri için 100 milyon liralık bütçe ek edildiğini söylemiş oldu.

en çok YATIRIM OKUL ÖNCESİ EĞİTİME
Bakan Özer, en çok yatırımın ise okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için ayrıldığını belirterek şöyleki konuştu: “Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktık ve şu ana kadar 2 bin 50’si bağımsız anaokulu, 15 bin 500’ü de bağımsız ana sınıfı olmak üzere aslında 5 bin 150 bağımsız anaokulu kapasitesini oluşturmuş bulunuyoruz. bu biçimdece Türkiye’de beş yaşlarındaki okullaşma oranlarını bir sene üzere kısa müddette yüzde 65’ten yüzde 97’ye ulaştırdık. Üç yaşlarındaki okullaşma oranını yüzde 9’lardan yüzde 16’lara ve dört yaşlarındaki okullaşma oranlarını da yüzde 16’dan yüzde 35 üzere bir orana yükselttik. İnşallah, yılın sonunda bu oranları fazlaca daha yüksek noktalara taşıyıp bilhassa beş yaşı yüzde yüze tamamlayıp üç ve dördü de değerli oranda artırarak ortalamasını birbirine yaklaştırmış olacağız.”