Bakan Özer: Dersliklerin yüzde 90’ında etkileşimli tahta olacak

Lena

Global Mod
Global Mod
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların teknolojik imkânlarını geliştirmek için tüm takviyelerin seferber edildiğini belirterek şu biçimde konuştu:

“Bu yıl, yarım milyonu aşan etkileşimli tahta sayısı ile ülkemizde eğitimin bir modülü hâline gelen teknoloji takviyeli öğrenme, eğitimde fırsat eşitliği amacı için değerli bir araç hâline geldi. Etkileşimli tahta, farklı öğrenme tiplerine sahip öğrencilerin gelişmenine dayanak verirken kalıcı öğrenmeyi kolaylaştırıyor, öğrenmeyi daha keyifli hâle getiriyor ve öğretmenin anlatım ve uygulama seçeneklerini artırıyor.

TEKNOLOJİDE DÜNYADA SAYILI ÜLKELERDEN BİRİYİZ
Bütün dünyada olduğu üzere Türkiye’de de internet ve çeşitlenen bilişim teknolojileri eğitim aracı olarak temel muhtaçlıklar ortasına girdi. FATİH Projesi, 2011 yılında kamu yatırım programına dâhil edilerek başlatıldı. 2012 Eylül ayından bu yana üç fazda gerçekleşen tedarik, heyetim, bakım ve tamirat süreçleri sürdürülen etkileşimli tahtalar, liselerden başlamak üzere ortaokullarda ve ilkokullarda öğrencilerimizin bilgisayar dayanaklı bir eğitim almalarını sağladı. İnternetin hem bilgiye erişim birebir vakitte eleştirel düşünme ve öğrenme sürecine sunduğu katkı, etkileşimli tahtalarla okullarda öğretmenlerin etkin rollerine dayanak oluyor. Bu kapsamda yılı sonuna kadar 23 bin daha heyetimle Eğitimde FATİH Projesi kapsamında toplamda 545 bin 691 derslikte etkileşimli tahta öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetinde olacak. bu biçimdece örgün eğitim veren tüm resmî okullarımızdaki dersliklerin yüzde 90’ı etkileşimli tahta ile buluşmuş olacak. FATİH Projesi’nin en değerli bileşenlerinden olan etkileşimli tahtaların dersliklere kurulması ve sayının yarım milyonu aşmasıyla Türkiye, bir alanda daha eğitimde teknoloji kullanmasında dünyanın sayılı ülkeleri ortasına girmiş oldu.”