Bakan Özer: Bütçeden eğitime ayrılan hisse yüzde 14,6

Lena

Global Mod
Global Mod
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Şurası (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile üniversitelerin 2023 yılı bütçe tekliflerinin görüşülmesine başlandı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kurul üyelerine sunum yaptı. Bakan Özer, eğitim sisteminin biroldukca bileşeninde 2000’li senelerdan itibaren tarihi dönüşüm sürecine girildiğini belirterek, “Eğitimin tüm kademelerinde bir taraftan okullaşma oranlarının artırılması aracılığıyla eğitim kitleselleştirilirken, başka taraftan derslik başına ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısı kıymetli ölçüde azaltılarak OECD ortalamasına yaklaştık. ötürüsıyla bu dönüşüm, bir yandan eğitim sisteminde evrenselleşmeyi sağlarken başka yandan niteliğin de artmasına imkan verdi. Bu yolla Türkiye yaptığı iyileştirmelerde nicelik ve niteliği bir arada ele alarak eğitim sisteminin performansını artırdı” diye konuştu.

EĞİTİME İŞTİRAK DAİMA ARTTI
Bakan Özer, okullaşma oranlarının okul evvelce başlayarak tüm eğitim kademelerinde birinci kere yüzde 95’in üzerine çıkarıldığını belirtilerek şunları söylemiş oldu: “Bugün gelinen noktada eğitim faaliyetlerinin, toplumun tüm kesitlerine yaygınlaştırıldığı ve evrenselleşmenin tüm eğitim kademelerinde sağlandığı açıkça görülüyor. 2000’li senelerda 5 yaşında yüzde 11 olan okullaşma oranı 2022 yılında yüzde 97’ye, ilkokulda okullaşma oranı yüzde 99,63’e, ortaokulda okullaşma oranı ise yüzde 99,44’e yükseldi. Okullaşma oranlarındaki artışın en çarpıcı olduğu eğitim kademesi ise ortaöğretim. 2012 yılında hayata geçirilen 4+4+4 sisteminin de kıymetli katkıları sonucunda, ortaöğretimde yüzde 44 olan okullaşma oranı yüzde 95’e yükseltildi. ötürüsıyla son 20 yıl, ülkemizin fırsat penceresi olan çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitime iştirakinin daima arttığı bir periyoda karşılık geliyor.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ
2022-2023 eğitim ve öğretim yılında resmi ve özel 15 bin 918 okulöncesi, 25 bin ilkokul, 18 bin 186 ortaokul ve 12 bin 714 lise ile toplam 71 bin 818 okulumuzda; 1 milyon 200 bin öğretmen ve 19 milyon 100 bin öğrencimiz ile eğitim ve öğretime devam ediyoruz. Toplumun tüm kesitlerini içine alan örgün ve yaygın eğitim hizmetlerini yürütebilmek için bakanlığımız, YÖK, Yükseköğretim Kalite Şurası, üniversiteler ve öbür bakanlıklara ayrılan kaynaklarla eğitim bütçemiz, 651 milyar 377 milyon 155 bin lira olarak belirlendi. Bu sayı 2023 yılı merkezi idare bütçesinin yüzde 14,6’sını oluşturuyor. Eğitime ayrılan bu bütçe ile 2023 yılında eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi, mesleksel eğitimin güçlendirilmesi ve öğretmenlerimizin mesleksel gelişimlerinin epey boyutlu desteklenmesine yönelik çalışmalar ön planda olacak. Her öğrencimize misal imkanları sunabildiğimiz, tüm öğretmenlerimize farklı gelişim fırsatları sağladığımız ve iş gücü piyasasının gereksinim duyduğu insan gücünü yetiştiren bir mesleksel eğitim sistemi ile ülkemizi eğitimde hayli daha ileri noktalara taşımayı amaçlıyoruz.

5 YAŞTAKİ OKULLAŞMA ORANINI YÜZDE 100’E ULAŞTIRACAĞIZ
Okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını OECD ortalamalarına ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 1 yıl üzere kısa bir süre içerisinde 2 bin 50 yeni anaokulu, 15 bin 500 yeni ana sınıfı açtık. Köy okullarında ana sınıfı açılması için gerekli olan taban öğrenci sayısını 10’dan 5’e düşürdük ve köy okullarında da okul öncesi eğitime erişimi kolaylaştırdık. Yaptığımız bu düzenleme, bilhassa düşük nüfuslu alanlarda okullaşma oranlarının artırılmasını sağladı. Kısa müddet ortasında bu bölgelerde yaşayan 20 binden çok öğrencimiz okul öncesi eğitime erişim sağladı. bu biçimdece 3 yaşta okullaşma oranını yüzde 9’dan yüzde 14’e, 4 yaşta yüzde 16’dan yüzde 35’e yükselttik. 5 yaşta ise okullaşma oranını kısa müddette yüzde 65’ten yüzde 97’ye ulaştırdık. 2022 yılı sonuna kadar 5 yaşlarındaki okullaşma oranını yüzde 100’e ulaştıracağız.

KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI ARTTI
Son 20 yılda okullaşma oranlarında meydana gelen iyileştirmelerden en çok kız çocukları yararlandı. Tüm eğitim kademelerinde kız çocuklarının eğitime iştiraki yakından takip edildi. En büyük gelişim ise ortaöğretim seviyesinde yaşandı. 2000’li senelerda ortaöğretimde kızların okullaşma oranı yüzde 39,2 iken bugün bu oran, yüzde 95’e yükseldi. Üstelik 2000’li yılların başında okullaşma oranlarının gorece düşük olduğu biroldukca vilayette kız çocuklarının okullaşma oranı erkek öğrencileri geride bıraktı. ötürüsıyla ülkemizde eğitimin tüm kademelerinde son 20 yılda kız çocuklarının okullaşma meselesini çözmede epey değerli uzaklık alındı.”