Babacan, Davos’ta! Kelamları değil ancak İngilizcesi toplumsal medyada gündem oldu

Seren

New member
İHA ve SİHA üreticisi Baykar şirketine ait açıklamaları ile dikkatleri üzerine çeken DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nun 4. gününde “Gelişmekte olan piyasaları gözden kaçırmamak” bahisli oturumda konuştu.

EKONOMİ SORUSUNA AKICI İNGİLİZCESİ İLE KARŞILIK VERDİ

Akıcı bir İngilizce ile konuşan Babacan’a “Yatırımcılar Türkiye’deki potansiyele ve risklere nasıl bakmalı?” biçiminde bir soru yöneltildi. Babacan bu soruya “14 Mayıs’ta seçim var ve ben muhalefet partilerinden birinin önderiyim. Seçimlerdilk evvel bakılırsaceğimiz şey muhtemelen daha hayli popülist bir yaklaşım olacaktır. Fakat seçimlerden daha sonra bir hükümet değişikliği olursa bu biçimde muhtemelen daha âlâ bir insan kaynağı beklentisi olacak ve ekonomik ve mali idare tarafında yapılanlarla daha rasyonel bir yaklaşım beklenmelidir. Günün sonunda yalnızca Türkiye için değil birfazlaca gelişmekte olan ülke için siyasetler kelam konusu olduğunda kıymetli olan kural bazlı bir yaklaşımdır. Dört temel siyasetimiz var. Para siyaseti, maliye siyaseti, makroihtiyati önlem alanı ve yapısal reformlar” karşılığını verdi.

BABACAN NE DEMİŞTİ?

DEVA Partisi başkanı Ali Babacan, bir televizyon programında İHA ve SİHA üreticisi Baykar şirketiyle ilgili “Devletin şimdi bütün imkanları, bütün o yardımlar, devletin bütçesinden direkt aktarılan kaynaklar, Baykar’a veriliyor. Bu proje ‘Kutsal, dokunulmaz’ hale getirildi. Kusura bakmayın, dokunacağız tabi ki” sözlerine yer vermişti.

SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

sonrasındasında bir açıklama daha yaparak kelamlarının yanlış anlaşıldığını tabir eden Babacan, “Günlerdir sözlerim niyetli biçimde çarpıtılıyor. Yayınlardaki sözlerim açık bulunmasına rağmen bir sefer daha tekrar ediyorum: Biz, ülkemiz için faydalı olan her yatırımın, her projenin yanında dururuz. Savunma sanayi de dahil ülkemizdeki mevcut her projenin hakikat olanlarını devam ettiririz, yanlış olanlarını düzeltiriz, eksik olanlarını tamamlarız.Savunma endüstrinde de ülkemize gururlar yaşatacak bir hayli şirkete dayanak oluruz” demişti.