64 bin mezun mesleğini bir daha planlıyor

Lena

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, lise ve üniversite mezunu gençlere yönelik geçen ay başlattıkları mesleksel eğitim merkezi programlarına ait bilgiler paylaştı. Gençlerin istedikleri alandaki programı 6-8 ay üzere kısa bir müddetde tamamlayarak mesleklerini bir daha planladıkları belirten Bakan Özer, programlara 81 vilayetten 64 bin 149 gencin müracaat yaptığını söylemiş oldu.

Öncelikle mesleksel eğitim merkezlerinin güzelleştirilmesine yönelik hayli kıymetli adımlar attıklarını tabir eden Özer, bu merkez mezunlarının lise diplomasına erişebilmesi için esnek bir model oluşturduklarını anlattı.

PATRON ÜZERİNDEKİ MADDİ YÜK KALDIRILDI
3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu’nda 25 Aralık 2021’de yapılan değişiklikle mesleksel eğitim merkezine devam eden öğrencilere ait değerli bir düzenleme yapıldığını hatırlatan Özer, patron üstündeki maddi yükün kaldırılarak fazlaca cazip bir düzenek oluşturulduğunu vurguladı. Daha evvel bu merkezlere devam eden öğrencilerin 4 yıl boyunca aldığı minimum fiyatın yüzde 30’unun patron tarafınca karşılandığını, bir kısmının ise devlet tarafınca sübvanse edildiğini lisana getiren Özer, yeni düzenlemeyle 3’te birlik fiyatın tamamının devlet tarafınca karşılanarak patron üzerinde hiç bir yükün kalmadığını belirtti.

Yeni düzenlemeyle bu merkezlere devam eden ve üçüncü yılın sonunda kalfa olan öğrencilere ödenen ölçünün, minimum fiyatın yüzde 30’undan yüzde 50’sine çıkarıldığını söz eden Özer, “Bugün prestijiyle yeni minimum fiyat oranları ile mesleksel eğitim merkezine kayıt yaptıran bir öğrenci, bir yandan eğitim alırken bir yandan da aylık yaklaşık bin 275 lira fiyat kazanıyor, beraberinde iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalanma hakkına sahip oluyor. Eğitime devam ederken bir taraftan da fiyat alabilmek önemli” diye konuştu.

MESLEKSEL EĞİTİM MERKEZLERİNDEKİ ÖĞRENCİ SAYISI 417 BİNE ULAŞTI
Yasal düzenlemeden daha sonra hem patron birebir vakitte öğrenciler açısından mesleksel eğitim merkezine epeyce önemli bir talebin geldiğini bildiren Özer, “Mesleki eğitim merkezlerindeki çırak ve kalfa sayısı 160 bin ötüründa iken yasal değişikliğin üzerinden 3 ay geçmeden tüm Türkiye’deki mesleksel eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı yüzde 160’lık artışla 417 bine ulaştı. Bu, fevkalade bir rakam” bilgisini verdi.

İyileştirmelerin tek bir merkezde tek bir vilayette değil; 81 vilayette mesleksel eğitim merkezlerinde eğitim verilen tüm alanlarda gerçekleştiğine işaret eden Özer, “Bu sayı, eğitim verdiğimiz tüm bölümlerde aslında ne kadar çırak muhtaçlığının olduğunu göstermesi bakımından hayli manidar. Siz her iki kesim için de cazip bir düzenek inşa ettiğiniz vakit sürecin ne kadar doğal bir biçimde aktığını göstermesi manasında da fazlaca önemli” dedi.

YÜKSEK LİSANS MEZUNLARI DA VAR
Bakan Özer, lise ve üniversite mezunlarının mesleksel eğitim merkezleri tamamlama programlarına ait açıklamayı şubatta kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatarak programa yapılan birinci müracaat sayıları hakkında şu ayrıntıları paylaştı:

“Bir taraftan meslek eğitim merkezlerinde 4 yıllık eğitimi verirken başka taraftan da lise ve üstü eğitime sahip olan gençlerimiz için istemeleri durumunda 6-8 aylık kısa müddetli mesleksel eğitim merkezi tamamlama programını uygulamaya sokacağımızı duyurmuştuk. Mart prestijiyle fazlaca faal bir biçimde bu süreç devam etti. Türkiye genelinde 81 vilayette 64 bin 149 lise ve üst eğitime sahip olan gencimiz, tamamlama programından yararlanmak için mesleksel eğitim merkezlerine müracaatta bulundular ve faal olarak şu anda eğitimlerini almaya devam ediyorlar. 64 bin 149 öğrencinin 38 bin 861’i lise, 13 bin 148’i meslek lisesi mezunu. Örneğin öğrenci elektrik kısmından mezun olmuş fakat elektronikte ustalık almak için tamamlama programına başlamış. bu biçimdece iş gücü piyasasının talep etmiş olduğu acil muhtaçlığa bakılırsa meslek lisesi mezunları da alanlarını değiştirmek için faal olarak bu programı kullanmaya başladılar. İş gücü piyasasındaki marifet transferi için esnek bir model sağlanmış oldu. Tamamlama programına katılanların 6 bin 939’u meslek yüksek okulu ön lisans, 5 bin 53’ü lisans ve 78’i de yüksek lisans mezunu. Bu bilgiler, programın ne kadar fonksiyonel ve toplumumuz için yarar sağlayıcı olduğunu gösteriyor. Artık gençlerimizin eğitimi ne olursa olsun o eğitimle ilgili bir meslek planlamasından vazgeçtiği vakit o eğitime mahkum kalmayıp hünerini farklı alanlara kaydırabileceği esnek bir model var. Yani mesleksel eğitim merkezleri artık tüm lise, ön lisans ve lisans mezunu öğrencilerimiz için etkin kullanılabilecek bir düzenek sağlıyor. Bu mesleksel eğitim açısında da fazlaca kritik” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanı Özer, tamamlama eğitim sürecine katılanlara minimum fiyatın yüzde 50’si kadar fiyat ödendiğini, iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigorta yapıldığını belirterek yeni programın epey değerli kapılar açacağına inandığını da kelamlarına ekledi.