30 bin çocuğa trafik eğitimi

Lena

Global Mod
Global Mod
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Fundación MAPFRE iş birliğinde yürütülen ‘Trafikte Sorumluluk Hareketi’ kapsamında hayata geçirilen ve trafik sıkıntısının tahliline yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen ‘Şehrin Akıllı Çocukları’ projesi, meydana gelen çarpışmalar kararı nüfusa göre mevt ve faydalanmaların yüksek olduğu Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul, Konya, Malatya, Mersin, Samsun ve Siirt illerinde 200 okulda uygulanacak.

MEB ONAYLI İÇERİKLERLE ÖĞRETMENLER EĞİTİLECEK
Alanında uzman akademisyen ve eğitimciler tarafınca titizlikle hazırlanan içerikler Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca da onaylandı. Nisan ayında 200 temsilci öğretmene proje sunumu yapılarak uygulama eğitimi verildi. Eğitim verilen 200 öğretmen aracılığı ile bini aşkın öğretmene ulaşılacak.

ÖĞRENCİLERE TEMATİK EĞİTİM KARTLARI
Kentin Akıllı Çocukları projesinin eğitim uygulamaları için hazırlanan tematik aktiflik kartları ilkokul 4’üncü sınıf öğrencilerine verilecek. Sınıflarda öğretmenlerin dayanağıyla uygulanacak olan aktiflik kartları ‘Trafik Kuralları’, ‘Kazaların Önlenmesi’, ‘Hata Kimde?’ ve ‘Geleceğin Akıllı Şehirleri’ olmak üzere 4 farklı temada hazırlandı. Aktiflik kartları aracılığıyla çocukların eleştirel düşünme maharetlerinin geliştirilmesi, bilgi ve farkındalık seviyelerinin artırılması hedefleniyor.

Projeye ilişkin ayrıntıların ve duyuruların paylaşılacağı www.sehrinakillicocuklari.org web sitesinde amaç kümeleri trafik konusunda bilinçlendirmeye yönelik içerikler yer alacak. Bunun yanında proje kapsamında eğitim alan öğretmenler web sitesine üye olarak proje gereçlerinin dijital versiyonlarına da ulaşabilecekler.