Son dakika: Küba Devlet Lideri 27 yıl daha sonra Türkiye’de! İki ülke ticaret hacmini 200 milyon dolara çıkarma konusunda anlaştı

Seren

New member
Küba- Türkiye ilgilerinde tarihi gün yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Küba Devlet Lideri olan Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez Türkiye‘ye geldi. 24 Kasım’a kadar Türkiye‘de kalacak Diaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca resmi merasimle karşılandı.

27 YIL daha sonra BİR İLK

27 yıl daha sonra Türkiye‘ye gelen birinci Küba Devlet Lideri olan Diaz, görüşmelerin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte kameralar karşısına geçerek ortak basın açıklaması yaptı.

“2016’DA BİRİNCİ RESMİ ZİYARETİ YAPMIŞTIM”

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle: “Küba’dan Türkiye‘ye devlet lideri seviyesindeki son ziyaret ihtilal önderi Fidel Castro tarafınca belediye başkanlığım devrinde İstanbul’da düzenlenen Habitat vesilesiyle 1996 yılında gerçekleşmişti. 2016 yılında Küba’ya Türkiye‘den Cumhurbaşkanı seviyesinde birinci resmi ziyareti yapmıştım.

“ZİYARET BAŞKA BİR EHEMMİYET TAŞIYOR”

Sayın Devlet Lideri’nin ziyareti, ülkelerimiz içindeki bağların tesisinin 70. yıldönümüne denk gelmesi bakımından başka kıymet taşıyor. Sayın Devlet Lideri ve heyetine bir defa de sizlerin huzurunda hoşgeldiniz diyorum. Ağustos ayında Makanzaz’da meydana gelen patlamalarda ve eylül ayında kasırgada hayatını kaybedenler için taziyelerimi tekrar iletiyorum.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilgilerimiz dış siyasetimizin temel sütununu oluşturuyor. Küba ile işbirliği ve dayanışmamızı artırmayı bilhassa önemsiyorum. Küba’dan ülkemize yönelik üst seviye ziyaretlerin artmasından bilhassa memnuniyet duyuyorum.

Devlet Lideri ile görüşmelerimizde Türkiye-Küba bağlarını tüm cepheleriyle ele aldık. İşbirliğimizi kuvvetlendirmek tarafında kuvvetli iradeye sahip olmamızı görmek bizleri ayrıyeten şad etti. Küba’ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların tesiri aşikardır. Pahalı dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik. Güç, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sıhhat ve etraf üzere alanlarda mevcut işbirliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik.

Yaptırım zorluklarına karşın firmalarımızın Küba’ya ilgisinin arttığını görüyoruz. Sayın Devlet Lideri’nin İstanbul’da iş dünyamızla yapacağı temasların ziyadesiyle verimli geçeceğine inanıyorum. İstanbul ve Havana içinde haftada üç sefer düzenleyen THY, toplumsal ve kültürel bağlarımıza katkı yapıyor. İnşallah önümüzdeki devirde Türk şirketlerinin Küba’daki yatırımları daha da artacaktır.

TİKA’nın Küba’da ziraî kalkınma alanında sağladığı teknik takviyesi sürdüreceğiz. Koronavirüse karşı kendi yerli aşılarını geliştirmiş sayılı ülkeler içindeyız. Bundan daha sonraki süreçte ortak aşı yatırımlarına girmeyi ikili görüşmemizde ele aldık. Bu alanda işbirliğimizi epey daha ileri düzeylere taşıyacağız.

Küba’nın Afrika başta olmak üzere gönderdiği tıbbi gruplar adeta can simidi olmuştur. Türkiye de Afrika’da tıpkı anlayışla asırlar boyunca sömürülen insanlara yardımcı olmak üzere ağır uğraş sarf ediyor. Sayın Devlet Lideri ve heyetine ziyaretleri için teşekkür ediyor, dost Küba halkına şahsım ve milletim ismine selamlarımı iletiyorum.

Bu gün aldığımız kararların, imzalanan muahedenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

KÜBA BAŞKANI: TÜRKİYE İLE ÂLÂ BİR TEMPO OLUŞTURDUK

Erdoğan’ın açıklamalarının akabinde kelamı alan Küba Devlet Lideri Miguel Diaz Canel, şu tabirleri kullandı:

“Size, Türk makamları ve Türk halkına cana yakın sıcak karşılama için epey teşekkür ediyoruz. Türk halkının bedellerini, varlıklı tarihi ve külçeşidini her vakit pahalı gördük. Bizler için burada bulunmak bir onurdur. Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fazlaca teşekkür ediyoruz. Diplomatik münasebetlerimizin tesisinin 70. yılına denk gelmesi açısından bu ziyaretimiz kıymet taşıyor.

Sayın Erdoğan’la ikili görüşmemizde, heyetler içinde görüşmelerimizde meyve veren bir çalışma gerçekleştirdik, ortak kararlılığımızı gördük. Mevcut fırsatları pahalandırmak, ticareti güçlendirmek konusunda mutabakata vardık. Uygun bir tempo oluşturduğumuzu düşünüyorum.”

Ayrıntılar geliyor…