İstanbul’un en büyüğü! 7/24 açık olacak Rami Kütüphanesi resmen hizmete açıldı

Seren

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un en büyüğü, Avrupa’nın ise sayılı kütüphanelerinden biri olanRami Kütüphanesi Açılış Merasimi’ne katıldı. Burada bir konuşma gerçekleştiren Erdoğan, kütüphanenin vakit ortasında artmakla bir arada birinci etapta 2 milyon kitapla haftanın her günü 24 saat olarak gençlere hizmet edeceğini deklare etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Dün ebediyete irtihat eden değerli sanatkarımız Burhan Çaçan’a Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Burhan Çaçan kendine has yorumu, her vakit koruduğu vakur duruşuyla halkımızın gönlünde taht kurmuş bir sanatçımızdı. Merhum sanatkarımız bizim de gençlik senelerımızdan itibaren severek dinlediğimiz, kişiselyetini takdir ettiğimiz müstesna insandı. Burhan Çaçan vefatıyla geride durdurulması sıkıntı bir boşluk bırakmıştır. Rabbim merhametiyle kuşatsın.

“BURADA BEN TOP DA OYNADIM”

Burası besin çarşısına dönüştüğünde burada uzunca bir vakit peynir sattık, sucuk, pastırma bunların satışını yaptık. Yani burada bir geçmişim var. bu biçimde bir mezbelelik biçimdeydi. Burada top da oynadım. Rami top alanı olduğu vakit. Buralara yabancı değiliz, bizim Süleyman efendi de burada vakit geçirdi. Hepsinden öte Sultan 2. Mahmud 1829-29’daki Osmanlı-Rus savaşının askeri ve idari idaresini bu kışladan yürütmüştür. ondan sonrasında besin toptancıları sitesi dahil farklı halde değerlendirmiştir. Bu abide yapıtı İstanbul’un en büyük kütüphanesi olarak yürüttüğümüz çalışmalar nihayet bitti. Yalnızca bir kütüphane değil bir fazlaca faaliyetin de yapılabileceği bir kültür merkezi olarak planladık. Buradaki kütüphanemiz günün 24 saati kitapseverlere hizmet verecektir. Kullanım alanı 36 bin metrekareyi geçen öbür ekleriyle yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alanda şu andaki yapıya kavuşmuş bulunuyor. Kütüphanemizde 2 milyonu aşkın ve 4 bin 200 kişilik kapasiteyle hizmete başlamasından memnuniyet duyuyorum.

“KİTAP SAYIMIZ VAKİT İÇİNDE ARTACAK”

Kitap sayımız vakit ortasında daha da artacak. Atatürk İhtisas Kütüphanesi de 25 bin ciltlik külliyatı ile kıymetli gereksinimi karşılayacaktır. Yazma Eserler Kütüphanesi buraya farklı bir derinlik katacaktır. Dijital kaynaklar da burada meraklılarıyla buluşacaktır. Nitekim bu eser her türlü takdirin üzerinde bir eser. Ülkemizin bilhassa de İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmayı, ecdada karşı sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz. Çağdaş sanatların ülkemizde yaygınlaşmasını sağlayacak projeleri de hayata geçiriyoruz. Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde bir kongre ve kültür merkezi, stant merkezi ve kütüphaneyi milletimizin hizmetine sunduk.

Cumhurbaşkanlığımızın Çankaya Köşkü’ndeki Tarabya yerleşkesinde, Dolmabahçe, Yıldız Sarayı’ndaki yapıtları restore ederek Vahdeddin Köşkü’nü bugünkü haline getirerek tarihimize sahip çıktık. Ulusal Saraylar Başkanlığı’nı Cumhurbaşkanlığına bağlayarak ecdad yadigarı pekfazlaca yapıtın ihyasını s ağladık. Taksim’deki AKM’nin tüm olumsuz kampanyalara karşın İstanbul’un kültür sanat hayatına kazandırdık

“ECDADIMIZ HER KÜTÜPHANEYİ CENNETTEN KÖŞKE BENZETMİŞTİR”

Üniversitelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın çabalarının yakın takipçisiyiz. Dönüştürdüğümüz ve inşa ettiğimiz gençliğimiz nezdindeki gördüğü kabulü gittiğim her yerde şahit oluyorum. Bir yerin erdemi, bedeli, manası orada bulunanlarladır. Bu mana, bu kelam en beden bulduğu yerlerin bence kütüphaneler olduğuna inanıyorum. İşte burası bu biçimde bir eser. Gençlerimizle bir arada vatandaşlarımızın kütüphaneyle ünsiyetini ne kadar güçlendirirsek geleceğimiz o kadar emniyette olacaktır. Geriye yanlışsız baktığımızda kütüphanelerimiz ne kadar güçlü, yaygın, hareketli ise medeniyetimiz o derece üretken, devletimiz kuvvetli, milletimiz müreffeh olmuştur. Bizim medeniyetimiz kitap, defter, kalem, okumak, anlamak, sormak, anlatmakla yoğrulmuş, ilimle, irfan, hikmet ve tefekkürle kıvamını bulmuştur. Ecdadımız her kütüphaneyi cennetten köşke benzetmiştir. İnşallah biz de onlara layık oluruz. İlim, irfan, kültür, sanat faaliyetlerini de ibadet aşkıyla yürüten milletimiz asırlarca dünyaya ışık tutmuş, hala el üstünde tutulan eserler vermiştir.

“TÜM KADEMELERDE TOPLU ISLAHATLAR GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bereketli medeniyet iklimimiz yerini fikri ve manevi kuraklığa bıraktıkça sefalet ve gerileme almıştır. Kuraklık iklimi kimi yerlerde bilhassa tesis edilmiş, bir kara bulut üzere çöktürülmüştür. Ülkemizde eğitim, öğretim, entelektüel faaliyetleri tek taraflı formatlama gayesi olarak tutmaya çalışan zihniyetin yol açtığı kısırlığı yaşadık.

Çocuklarımızı ya okullara hiç almıyorlar ya da faşizan baskılarla kendi ideolojik saplantıları ötürüsıyla biçimlendirmeye çalışıyorlardı. Merhum Menderes’in başlatmış olduğu merhum Özal’ın sürdürdüğü bu milletin çocuklarının önünü açma eforlarını hayırla yad ediyoruz. Kalkınmanın bütün olduğuna en başında da eğitimin, kültür ve sanatın geldiğine inanıyoruz. Bunun için evvelarimizin birinci sırasına eğitimi aldık. Geçmişin yanlışlarını düzeltecek, mağduriyetlerini giderecek, günümüz gereksinimlerine karşılık verecek eğitim altyapısı ve sistemi kurmak için kolları sıvadık. Tüm kademelerde esaslı ıslahatlar gerçekleştirdik. Tüm sistemi bir daha yapılandırdık. Üniversitelerimizi 81 vilayetimize yaygınlaştırdık. Çocuklarımızı ve gençlerimizi destekledik. Kültür sanat altyapımızı tahkim ettik.

Ülkemize kıymet katan her insanın yanında olduk. Yaptığı işe, üretimine, hizmete kendi kıymetlerinin damgasını vuran kültür sanat insanlarımızı bilhassa teşvik ettik. Asırlardır yolumuzu aydınlatan medeniyet güneşimizi yine en yükseğe taşıma peşine koşuyoruz.

“ÜLKEMİZE VE İSTANBULUMUZA GÜZEL OLSUN”

Demokrasi ve kalkınma atılımımızda bu çabayı destekleyen bir tarafı vardı. 20 yılda asırlık altyapı eksiklerini, demokrasi ve güvenlik muhtaçlıklarını gidermekte fazlaca büyük muvaffakiyet yakaladığımızı kimse inkar edemez. Asırlara bedel ve hizmetler ortaya koyduğumuzdan asla kuşkumuz yok. Dünya değişirken ülkemizin yerinde kalması demek gerileme işaretidir. Takip eden değil öncülük yapan, kültürde de kendisine sunulanların tüketen değil, üreten bir Türkiye için gece gündüz çalışıyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla eğitim ve kültür başta olmak üzere ülkemizi global seviyede marka haline getirecek başlıkların t amamında milletimizi hayallerini kavuşturacağız.

“YURT İÇİ, YURT DIŞINDAN HER TÜRLÜ KİTAPLARI ALACAĞIZ”

Yurt içi, yurt haricinden buraya her türlü inşallah kitapları alacağız, ithalatçılığımızla onu getireceğiz, kitap ithali yapacağız, dünyanın dört bir yanından. Rami kütüphanemizin memleketler arası özelliğini epey daha kuvvetli hale getirmiş olacağız. Hepinize sevgi, hürmetlerimi sunuyorum, kalın sağlıcakla.