İBB Meclisi’nde öğrencilerin artırımdan muaf tutulması tartışması: İBB batıyorsa dükkanı kapatsınlar

Seren

New member
İstanbul’da ulaşıma gelen yüzde 40’lık artırımın akabinde İBB Ak Parti Küme Lider Vekili Tevfik Göksu, öğrencilerin artırımdan muaf tutulması için İBB Meclisine teklif sundu. Sunulan teklif İBB Meclisi’nde kabul edildi. İBB Meclisi’nde teklifin görüşüldüğü saatlerde ise Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı üyeleri içinde tartışmalar yaşandı.

“İBB GELİRLERİ BU YOLLA TIRPALANIYOR”

Millet İttifakı ismine konuşan Âlâ Parti Küme Lider vekili İbrahim Özcan, Yakıt meblağlarını örnek göstererek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinin bu yollarla tırpanlandığını belirtti.

Özcan,”7 liradan 21 liraya çıkmış bir motorin var. İBB bunu sübvanse etsin deniyor. Bu yolla İBB gelirlerini tırpanlamayın kardeşim. daha sonrasında da tribünlere oynamayın. Samimiyetsizsiniz. Şayet bir şey yapacaksanız Kredi Yurtlar Kurumu’ndan kredi kullanmış milyonlarca öğrencimiz var. 300 bin öğrencimiz icralık. Yapacaksanız bu çocukların icralarını kaldırın. daha sonrasında da kalkıp 30 liranın popülizmini yapmayın. 30 liraya bir kilo dolmalık biber alınmıyor. Siz artık bu hale düşmüş siyasilersiniz. Kamuoyunun taktirlerine bırakıyorum sizi “dedi

“İBB BATACAKSA ASKIDA YARDIM TOPLAYALIM”

İyi Parti Küme Lider vekili İbrahim Özcan’ın konuşmasından daha sonra kelam alan İBB Ak Parti Küme sözcüsü Faruk Gökkuş’ta öğrenci artırımına reaksiyon göstererek Millet İttifakı üyelerine dönerek “İBB batacaksa yardım toplayalım” diyerek reaksiyon gösterdi.

İBB Ak Parti Küme sözcüsü Faruk Gökkuş, konuşmasının devamında ise, “Belediyenin yahut İETT’nin öğrenci bilet fiyatlarında yapılan indirimlerin ne kadar maliyette olduğunu anlattık ve sayıları verdik. Şayet bu sayılarla İBB batıyorsa dükkanı kapatsınlar. Askıda İBB’ye yardım kampanyası yapalım. Bu yolla İstanbul Belediyesini kurtaralım” dedi.

İBB Ak Parti Küme sözcüsü Faruk Gökkuş’un akabinde kelam alan CHP Küme Lider vekili Doğan Subaşı’da hem Cumhur İttifakı’na birebir vakitte meclisi yöneten Zeynel Abidin Okul’a reaksiyon verdi.

“KADİR TOPBAŞ LİDERKEN BU TÜRLÜ TARTIŞMALAR OLMUYORDU”

CHP Küme Lider vekili Doğan Subaşı, “Teklif oylandı ve bir karara varıldı. Sayın Ak Parti Küme Lider vekili konuşmasını yaptı ve suçlayıcı kimi tabirler vardı. Uygun Parti Küme Lider vekili de bunlara yanıt verdi.Olay buyken artık oradan laf atmalar, bağırmalar, çağırmalar yükseliyor. İBB Lideri burada ve birazdan faaliyet raporunu açıklayacak . sonrasındasında da biz Küme Lider vekilleri olarak açıklamalarımızı yapacağız. O denli saygısızca tavırlara gerek yok. Kadir Topbaş buradayken bu biçimde bir tartışma yaşanmadı. Küme sözcüsünün kelam almasının ne manası var? Küme liderleri esasen konuştu bitti” dedi.

CHP Küme Lider vekili Doğan Subaşı’nın konuşmalarının son anlarında ortaya giren Meclis Lider vekili Zeynel Abidin Okul, kimin konuşup konuşmayacağına kendisinin karar vereceğini belirterek Subaşı’na reaksiyon verdi.

Yaşanan bu tartışmaların akabinde İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, faaliyet raporunu sunmak için kürsüye çıktı. Belediye Lideri İmamoğlu’da kürsüde oturumun geç başlamasından dolayı Meclis Lider vekili Zeynel Abidin Okul’u gaye aldı.

“BİRAZ DAHA GEÇ AÇSAYDINIZ OTURUMU EZANI BEN OKURDUM”

İBB Lideri İmamoğlu konuşmasında şunları söylemiş oldu: “Ramazan ayı ötürüsıyla meclis oturumu 15:00’te başlaması konusunda Meclis Lider vekili Zeynel Abidin Okul ile anlaşmıştık. Buna karşın meclisin 16:00’da başladı. Biraz daha gecikseydiniz iftar ezanını okurdum burada.”