Fakıbaba’nın AK Parti’den istifa etmesi akıllara Şanlıurfa’da yaşanan “ceket” polemiğini getirdi

Seren

New member
Tecrübeli siyasetçi Ahmet Eşref Fakıbaba’nın toplumsal medya hesabından yaptığı yazılı açıklama ile AK Parti üyeliğinden ve Şanlıurfa Milletvekiliği bakılırsavinden istifa ettiğini duyurması gündeme bomba üzere düştü.

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Fakıbaba, istifasını şu sözlerle duyurdu: “2003’te üyesi olduğum AK Parti’de değişik makamlarda misyon yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren bütün büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum. Bu 20 yıl içerisinde hayli pahalı arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Fakat siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan birtakım şahıslarla bundan bu biçimde birlikte olmayacağım için de memnunum. AK Parti Üyeliğinden ve AK Parti için bana oy veren hemşehrilerime saygısızlık olmasın diye milletvekilliğinden de istifa ediyorum. İnşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur.”

İSTİFA HABERİ AKILLARA 2009 MAHALLÎ SEÇİMLERİNİ GETİRDİ

Ahmet Eşref Fakıbaba’nın sonucu büyük ses getirirken, yaşanan gelişme akıllara 2009 lokal seçimlerinden yaşanan ceket polemiğini getirdi.

“BURAYA CEKET KhalbukiK YÜZDE 70 OY ALIR”

2004 yılında AK Parti’den Belediye Lideri seçilen Fakıbaba, 2009 lokal seçimlerinde partisi tarafınca aday gösterilmemişti. Fakıbaba bunun üzerine istifa edip Saadet Partisi’nin takviyesiyle bağımsız aday olmuştu. AK Partili vekillerin söylemiş olduği öne sürülen ‘Buraya ceket khalbukik yüzde 70 oy alır’ kelamı kentte büyük gerginlik yaratmıştı.

“BAŞBAKANIMIZ TAYYİP BABA, ADAYIMIZ FAKIBABA”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanlıurfa ziyareti de bu gerginlikten nasibini almış ve Fakıbaba yandaşları, devrin Başbakanı Erdoğan’ın geçtiği yollarda pencere ve balkonlara protesto için ‘ceket’ler asmıştı. Meydanda Fakıbaba’ya karşı oldukları öne sürülen AK Partili milletvekilleri ıslıklanmıştı. Kentte bunun yanında adeta pankart savaşları da yaşanmıştı. ‘Başbakanımız Tayyip Baba, adayımız Fakıbaba’, ‘Cekete oy yok. 7 istifa. Fakıbaba nerede biz oradayız’ asılan pankartlardan yalnızca birkaçıydı.

ERDOĞAN: BU TRENDEN İNEN BİR DAHA BİNEMEZ

Kentteki ‘ceket’ gerginliği Erdoğan’ın konuşmasına da yansımış ve Erdoğan ‘ceket’ polemiğine şu sözlerle karşılık vermişti; “Siyaset kadro oyunudur, kişisel yapılmaz. Şayet ferdi yapmaya kalkarsanız yaya kalırsınız, o ile de hizmet veremezsiniz. Yolda gelirken gördüm ‘beni yalnız mı sandınız’ diyor. Kusura bakmasın da beyefendi, kendini aslına bakarsanız yalnızlığa itmiş. Seni belediye lideri yaparken AK Parti hoş de, haydi bir değişiklik yapacağız dediğimizde niçin rahatsız oluyorsun? Başbakan’ı epeyce seviyorum kazanınca AK Parti’ye geçeceğim diyormuş, kusura bakma bu biçimde bir şey yok. Bu trenden inen tekrar binemez.”

OYLARIN YÜZDE 44,03’ÜNÜ ALARAK SEÇİMİ KAZANDI

Erdoğan’ın bu kelamlarının üzerinden yaklaşık 20 gün geçtikten daha sonra 2009 lokal seçimleri yapılmış ve Şanlıurfa’da Fakıbaba ile AK Parti’nin adayı Mehmet Oymak içinde büyük bir yarış yaşanmıştı. Oyların % 44,3’ünü alan Eşref Ahmet Fakıbaba belediye lideri olmuştu.

FAKIBABA’DAN ZAFER KONUŞMASI: BAŞBAKANIMIZI YANILTTILAR

Şanlıurfa’daki belediye başkanlığı seçimlerini ikinci kere kazanan Ahmet Eşref Fakıbaba, “İşimize devam edeceğiz, Başbakanımızı yanılttılar. Halk bizi seviyor ve ayrılmak istemedi. İşimize devam edeceğiz. Ben daima diyorum, Başbakanımızı yanıttılar ve bu sonuçlar ile yanıltıldığı da tasdik edilmiş oldu. Benim halkımla hiç bir sorunum olmadı. Sorunum 8- 10 kişiydi. Onlar Başbakanımızı yanılttılar” açıklamasında bulunmuştu.