Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Savaşın bitmiş oldurilmesi için diplomatik eforlar hızlanmalı”

Seren

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ayın 24’ünde NATO başkanlar tepesi olacak. Bu önderler doruğunda kaldığımız yerden görüşmeleri devam ettirme fırsatını bulabiliriz. Rusya Ukrayna içindeki süreç devam ediyor. İki NATO müttefiki olarak neler yapılabilir, ne üzere adımlar atılabilir, bunları tekrar kıymetlendirme imkanı bulacağız. Avrupa Güvenliğine dair değerlendirmelerimizi paylaştık. Savaşın bitmiş oldurilmesi için diplomatik uğraşların hızlandırılması noktasında mutabık kaldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye‘ye resmi ziyaret gerçekleştiren Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir arada Çankaya Köşkü’nde görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin akabinde iki önder ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

“İKİ NATO ÜLKESİ OLARAK DETAYLI FİKİR TEATİSİNDE BULUNDUK”

Polonya Cumhurbaşkanı Duda’yı konuk etmekten memnuniyet duyduğunu tabir den Erdoğan, Türkiye olarak ateşkesin sağlanması gayesiyle teşebbüslerin sürdürüldüğünü belirterek, “Gerek ikili, gerekse sonrasındasında genişletilmiş çalışma yemeğimizde bilhassa Türkiye Polonya ilgilerini ele almak suretiyle bu bağlarımızın her alanda geliştirilmesi istikametindeki irademizi sayın Cumhurbaşkanının Mayıs ayında Türkiye’ye gerçekleştirdikleri resmi ziyarette kuvvetli bir biçimde el almıştık. Duda’nın ziyareti de bu iradenin somut göstergesidir. Görüşmelerde tartı olarak Ukrayna ve Rusya bağlamındaki gelişmeleri ele aldık. İki NATO ülkesi olarak detaylı fikir teatisinde bulunduk” dedi.

“SAVAŞIN SONA ERDİRİLMESİ İÇİN DİPLOMATİK UĞRAŞLARIN HIZLANDIRILMASI NOKTASINDA MUTABIK KALDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayın 24’ünde NATO Başkanlar Tepesi’ne katılacağını kaydetti. Erdoğan, “Bu başkanlar doruğunda kaldığımız yerden görüşmeleri devam ettirme fırsatını bulabiliriz. Rusya Ukrayna içindeki süreç devam ediyor. İki NATO müttefiki olarak neler yapılabilir, ne üzere adımlar atılabilir, bunları tekrar kıymetlendirme imkanı bulacağız. Avrupa güvenliğine dair değerlendirmelerimizi paylaştık. Savaşın bitmiş oldurilmesi için diplomatik uğraşların hızlandırılması noktasında mutabık kaldık. Türkiye olarak ateşkesin sağlanması maksadına yönelik girişimlerimizi sürdürüyoruz “açıklamasında bulundu.

“POLONYA SAVAŞTAN KAÇAN 2 MİLYONA YAKIN MÜLTECİYE KAPILARINI AÇARAK ÖRNEK BİR DURUŞ SERGİLİYOR”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün Moskova’da temaslarda bulunduğunu anımsatan Erdoğan, Çavuşoğlu’nun yarın da yarın da Ukrayna’ya geçeceğini söylemiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreçte Polonya ile istişare ve işbirliğimizi sürdüreceğiz Malum Brüksel’de NATO başkanlar doruğu yapılacak. Polonya savaştan kaçan 2 milyona yakın mülteciye kapılarını açarak örnek bir duruş sergiliyor. Her türlü takdirin üstünde olan bu konut sahipliğinden dolayı da ben bedelli dostum Duda’yı tebrik ediyor kutluyorum. 8 yıldır dünyada en çok mülteciye mesken sahipliği yapan ülke olarak Polonya’nın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları en uygun Türkiye anlar” dedi.

Vatandaşların tahliyesinde hudut geçişlerinde sağlanan kolaylıklar için Polonya makamlarına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsani yardımların Ukrayna’ya ulaştırılması noktasında gösterdikleri takviye takdire şayandır. Görüşmemizde stratejik ortaklığımızı yüksek seviyeli stratejik işbirliği kurulunun tesisi ile taçlandırma fikri üzerinde de durduk. Kurulun birinci toplantısını bu yılın ikinci yarısında Varşova’da gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza sürat vereceğiz” dedi.

“10 MİLYAR DOLARLIK MAKSADIMIZA ÇOK YAKLAŞMIŞ DURUMDAYIZ”

Polonya ile olan ticaret hacmine yönelik bilgiler paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ticaret hacmimiz salgın şartlarına karşın, yüzde 28 artış göstererek 8,3 milyar dolara ulaştı. 10 milyar dolarlık maksadımıza epey yaklaşmış durumdayız. Savunma Sanayi alanındaki ilgilerimizin gelişmesinden de memnuniyet duyuyoruz. Polonya ile bölgesel konularda ve fazlaca taraflı platformlarda da yakın bir iş birliğimiz mevcuttur. Türkiye AB bağlarının ilerletilmesinde Polonyalı dostlarımızın yapan tavır ve dayanağının devam edeceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“BU İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Polonya Cumhurbaşkanı Duda ise, “Zor vakitte sunduğu davet için teşekkür ederim. Polonya komşusu olan Ukrayna topraklarında bir savaş oldu. Rusya bağımsız bir ülkeye akın gerçekleştiriyor. Bu görüşmemizin ana konusu Ukrayna konusuydu. Cumhurbaşkanı, Ekonomik işbirliğimizin yanı sıra askeri işbirliğimizin de devam etmesini isteriz. Geçen sene Mayıs ayında fazlaca hoş Savunma alnında bir işbirliği başlattık. Bu işbirliğini geliştireceğimize inanıyorum. Cumhurbaşkanı işe birlikte ortak ticaret hacmimizin 10 milyar doları geçmesini ümit ediyoruz. Hem Polonya hem Türkiye olarak birbirimizi epeyce uygun tanıyoruz. 600 yıllık bir tarihe dayanan dostluğu değil bilhassa son 30 yıl ortasında Türkiye2ye ziyarete gelen Polonyalı turistlerden bahsedebiliriz. İki ülke içinde kurulan dostluk ve ticaret alakalar, birfazlaca Türk şirketi Polonya’da muahedeler gerçekleştiriyor. Hem Polonya piyasası hem Türkiye iktisadı için faydalı işlerde kendilerini gösteriyorlar” dedi.

“ÖNEMLİ BİR DEVLET OLARAK TÜRKİYE BU BÖLGEDE BARIŞIN SAĞLANMASINDA ÇOK BÜYÜK BİR ROL OYNUYOR”

Görüşmenin en değerli konusunun Rusya- Ukrayna olduğunu söz eden Duda, “Türkiye’nin gayretleri için teşekkür ediyorum. Çok kıymetli bir devlet olarak Türkiye bu bölgede barışın sağlanmasında epey büyük bir rol oynuyor. Biz de birebir fikirdeyiz. Bir an evvel Rusların hücumlarını engellememiz lazım. Sivillerin öldürülmesini, bombaları durdurmamız lazım. 2. Dünya Savaşı’ndan daha sonra birinci kere gördüğümüz bu acı imajların durdurulması lazım. bununla birlikte mülteci konusu da tartıştık” açıklamasında bulundu.

“ULUSLARARASI YARDIMDAN FAYDALANAMAYACAKSAK BİZ DE GÜÇ BİR DURUMA DÜŞEBİLİRİZ”

Türkiye’nin fazlaca sayıda mülteciye mesken sahipliğini yaptığını tabir eden Duda Türkiye’nin birikimlerinden yararlanmak istediklerini belirterek, “Bugün Polonya’ya 2 milyon mülteci girmiş bulunuyor. Zira bizim hesaplarımıza nazaran 100 bin kişi sondan geçiyor. Bugün bir mülteci krizinden bahsedebiliriz. Milletlerarası yardımdan faydalanamayacaksak biz de sıkıntı bir duruma düşebiliriz. Cumhurbaşkanımızla bir deneyim paylaşımı yaptığımız için teşekkür ediyorum. Türkiye mülteci krizini en yakından yaşayan bir ülke olmuş. Türkiye ötürüsıyla hala mülteci krizi ile uğraşıyor. Kendi vatandaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Kendi konutlarına kabul ediyorlar mültecileri. Yardım eden herkese teşekkür etmek istiyorum” sözlerini kullandı.

(Hülya Keklik/İHA)

İhlas Haber Ajansı / Yeni