Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 yılı hayli önemli gelişmelerin yaşandığı muştularla dolu bir yıl olacak

Seren

New member
MSB’nin Arifiye yerleşkesindeki Yeni Jenerasyon Fırtına Obüsleri teslimat merasiminde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ait dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“PROJENİN İCRASINDA VAZİFE ALAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; “6 adet yeni kuşak Fırtına Obüsü’nün ülkemize, ordumuza iyi olmasını diliyorum. Yeni kuşak fırtına obüsleri bir epeyce avantaja sahip. Obüslerimizin beka kabiliyeti tıpkı vakitte ateş gücü artırılmıştı. Kazandırılan ek yetenekler içinde atış denetim, otomatik mühimmat yükleme, yangın söndürme, yeni paket askı donanımı, yeni kuşak yardımcı güç ögesi bulunuyor. Fırtına Obüslerinin gücüne güç katan sistemlerle dışa bağımlılık azalmış oldu. Fırtına obüslerimizde 2025 yılından itibaren geliştirilen motor ve transmisyonu kullanacağız. Savunma eserleri ihracatında vakit zaman karşımıza çıkan lisans sorununu de kökten tahlile kavuşturacağız. Bu projenin icrasında nazaranv alan herkese teşekkür ediyorum. Mayıs ayında 2 adet yeni Altay tankı testlerini gerçekleştirmek üzere ordumuza ve güç kümesine teslim ediyorum. Altay’ın testlerini tamamladıktan daha sonra2025’ten itibaren seri üretime başlıyoruz. Arifiye tesislerimizde Altuğ 8X8 zırhlı işçi taşıyıcılarının üretimi, Leopar 2A4 tanklarının modernizasyonu, farklı motor ve transmisyonların yatırımları da devam ediyor.

“ISRARLA PALAVRA SÖYLEYENLERİN MİLLETİMİZDEN ÖZÜR DİLEMELERİ GEREKİYOR”

Birilerinin ona buna satıldı diyerek iftiralarına niye olan Arifiye bakım fabrikası ordumuzun muhtaçlıklarını karşılamayı sürdürüyor. bayağı işletme periyodunu çarpıtarak sermaye düşmanlığı yaparak ABD’den İngiltere’ye kapı kapıya dolaşarak, akaryakıt istasyonlarında bir şeyler yemeye uğraş edenler yabancı ekonomi komiserlerinden yardım dileniyor. Biz bu dev yapıtları ortaya koyuyoruz. İşten atılacak denilerek galeyana getirmek istedikleri fabrika çalışanları hiç bir kayba uğramadan fabrikamızda çalışıyor, ülke iktisadına katkıda bulunuyor. Fabrikayla ilgili hiç bir tezleri tutmayanlar yarım ağızla da olsa bir özür dileme fazileti göstermediler. İşte bu hoş Sakaryamızı temsil eden bir tane millet vekili var, ondan da açtığım davadan 50 bin lirayı aldım. Onu da vakıflarımızdan birine verdik, hiç şayet olmazsa hayırları dokunsun. Bu hüzünlü tabloyu da farklı bir pişkinlik örneği olarak milletimizin takdirine bırakıyoruz. İşin aslını bildikleri biçimde ısrarla palavra söyleyenlerin milletimize özür borçlarını ifa etmeleri gerektiğine inanıyorum.

“BÜYÜK BİR ZİHNİYET İHTİLALİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Grup kürsülerini iftira kürsülerine çevirenleri, ülkemizin çıkarlarını ilgilendiren ulusal problemlerde palavra siyasetini terk etmeye davet ediyorum. Yaparlarsa ne ala. Yapmazlarsa biz milletimize saygımızın geleneği olarak onların palavralarını deşifre etmeyi sürdüreceğiz. Savunma sanayi alanında da tam bağımsızlığımızı ilan edene kadar durmayacak, dinlenmeyeceğiz. İşte bugün burada olduğu üzere kamu ve özel dal iş birliğiyle ülkemizi muvaffakiyetten muvaffakiyete koşturacağız. Türkiye’nin zincirlerini kırdığı alanların başında savunma sanayi geliyor. nazaranve geldiğimizde yüzde 20’si ulusaldı, artık yüzde 80’i ulusal olan savunma sanabir daha sahibiz. Bu alanda hayal dahil edilemeyen başarılara imza attık. Savunma endüstrinde muvaffakiyet öyküsü yazmakla kalmadık, büyük zihniyet ihtilali de gerçekleştirdik. Akim bırakılan ülkemiz bizimle bir arada birinci sefer projelerinin neticelendiği, muvaffakiyetini ispatladığı günleri gördü. Yapılamaz denilen, hayal mahsulü olarak nitelendirilen kritik projeleri gerçeğe dönüştürdük. Bu düzeye bir anda gelmedik. Başbakanlığımızın birinci günlerinden itibaren ülkemizin güçlenmesi maksadıyla yürütülen tüm çalışmalara sahip çıktık, dayanak verdik.

“PROJE SAYISINI 750’YE ÇIKARMAYI BAŞARDIK”

Nice direnişlere birçok sabotaj, ihanetlere maruz kalmamıza karşın bu yoldan asla dönmedik. Hamdolsun somut sonuçlarla gurur duyduğumuz bu günlere geldik. Savunma gereksinimlerinin karşılanması sürecinde yaşanan zihniyet değişikliğinin yararını kısa müddette deneyim ettik. 2002’de savunma sanayi bölümünde yalnızca 56 firma gösterirken bugün bu sayı 2000’i aştı. 62 olan proje sayısı 750’yi geçti. Toplam 5,5 milyar Dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken bu sayı 60 milyar doların üzerine çıktı. Savunma endüstrinde araştırma geliştirmeye ayrılan bütçenin 49 milyon dolardan 1,5 milyar dolara yükseldiğini gördüğümüz günlere kavuştuk.

“DÜNYADA 3-4 ÜLKE ORTASINDA YER ALIYORUZ”

İhracat alanında gurur verici tabloya şahit oluyoruz. 20 yıl evvel 248 milyon dolar olan savunma ihracatımız geçen yıl 4,4 milyar dolarla rekor kırdı. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar dünyanın birinci 100 savunma şirketi listesinde 2 firma varken bugün o listede 7 firmayla temsil ediliyoruz. İHA, SİHA, taarruzi insansız hava araçları üretiminde dünyanın birinci 3-4 ülkesi içinde yer alıyoruz. Teknoloji özürlü, gafillerin karalama kampanyalarına karşın insansız hava araçlarımız tüm dünyada gıpta ile takip ediliyor. İHA, SİHA’lar savaş biçimlerini de dünyada değiştiriyoruz. Fırtına Obüslerimizle birlikte bilhassa sonlarımız haricinden ülkemizi gaye alan terör örgütlerinin kabusu haline gelmiştir.

“ANADOLU’YU BU YIL HİZMETE ALIYORUZ”

Dev eserlerimizle inşallah gücümüzü perçinliyor, daha da sağlamlaştırıyoruz. Son 20 yılda elde ettiğimiz tüm bu muvaffakiyetleri Türkiye Yüzyılımızın girizgahı olarak görüyoruz. 2023’ü öteki alanlarla bir arada savunma endüstrinde de dönüm noktası haline getirmekte kararlıyız. 2023 yılı 7’den 70’e herkesi gururlandıracak epeyce önemli gelişmelerin yaşandığı muştularla dolu bir yıl olacak. MMU’yu hangardan çıkarıp tüm dünyaya göstereceğiz. Bayraktar Kızılelma’nın uçuş hareket testleri gerçekleştirilecek. Birinci SİHA gemisi olacak Anadolu’yu da bu yıl hizmete alıyoruz.

“DÜŞMANLARA DEHŞET, DOSTLARA DA İTİMAT VERSİN”

Anadolu gemisine konuşlandıracağız Bayraktar TB3 SİHA birinci uçuşunu icra edecek. Gökbey’i Jandarma kullanacak. Tartısı 2 tonu bulmayan Atak 2 birinci uçuşunu gerçekleştirecek. Kılıçsat Küp uydusunu uzaya fırlatacağız. Derya gemisi İ sınıfı fırkateynlerimizin ve yeni tip denizaltılarımızdan Piri Reis de bu sene envantere girecek. Hava savunma ve füze sistemlerinde aşikâr bir evreye geldiğimizi nazaranceğimiz bir yıl bizi bekliyor. Gökdeniz yakın hava savunma sistemini gemilere entegre etmeye başlayacağız. Atmaca füzeleri için geliştirilen turbojet motoru kullanıcılarına teslim edilecek. Yerli, ulusal elektronik harp kodlarının F16’lara entegrasyonunu tamamlayacağız. Eralp’in teslimini yapacağız. Düşmanlara dehşet, dostlara da itimat versin.”