CHP’den istifa eden Aslı Baykal, partiyi resmen bombaladı

Seren

New member
Eski CHP Genel Lideri, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın biyokimya profesörü olan kızı Aslı Baykal, CHP’den istifa etti. Toplumsal medya hesabından “Siyasi parti üyeliğiniz sonlandırılmıştır” yazılı bildirisi paylaşan Aslı Baykal, “niçin istifa ettiniz?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Gördüğüm gerek üzerine yazmanız kâfi.” Baykal husus hakkında daha fazla konuşmak istemediğini de ekledi.

“E-DEVLET ÜZERİNDEN İSTİFA ETTİ”

İstifaya ait CHP cephesinden birinci yorum da geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Prof. Aslı Baykal‘ın partiden istifasını kıymetlendirdi. Öztrak, “Kendisi e-Devlet üzerinden istifa etmiştir. öne sürülen sebebinin kendisine sorulması daha uygun olacaktır” dedi.

YENİ PARTİ KURACAĞI SAV EDİLMİŞTİ

Geçen yıl hakkında, ‘CHP’nin gidişatından rahatsız olduğu ve yeni parti kuracağı’ savları ortaya atılan Aslı Baykal, bu tezleri toplumsal medya hesabından yalanlamıştı.

KILIÇDAROĞLU’NA “ELEKTRİK FATURASI” POLEMİĞİNDE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Aslı Baykal
, geçtiğimiz aylarda CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “elektrik faturası ödememe” protestosunu da eleştirmişti. Elektrik artırımlarını protesto etmek için faturasını ödemeyen Kılıçdaroğlu’nun meskeninin elektriği kesilmişti. Eşi Selvi Kılıçdaroğlu’yla bir arada faturaları protesto eden CHP başkanı, “Eylemim ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir” demişti. Aslı Baykal ise bunun üzerine isim vermeden Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek “Elektrik faturasını ödeyemeyene sahip çıkmak iktidara gelince elektrik fiyatlarını nasıl indireceğini anlatarak olmalı, sonuç getirmeyecek aksiyonlarla gündemi değiştirmek iktidara dayanak oluyor” tabirlerini kullanmıştı.

“CHP’Yİ KİMLİKSİZ BİR YAPIYA BÜRÜNDÜRDÜ”

Günler süren sessizliğini bozan Aslı Baykal, CHP’den niye istifa ettiğini deklare etti. MASA’ya konuk olan Baykal, CHP’nin gelecek için umut vermediğini kaydetti. Baykal, CHP’nin değişim kavrayışını ise ‘tarihsel mirasın reddi, ideolojik boşluk ve cemaatlere yaranma’ olarak tanımladı. CHP’nin her seçmene ‘yaranmaya’ çalıştığı için ‘çelişkili’ bildiriler verdiğini lisana getiren Baykal, CHP’nin ‘merkez parti taklidinden öteye gidemediğini’ söylemiş oldu. Baykal, CHP’nin siyasi rengini kaybetmeye başladığını belirterek, “Bu siyaset formu CHP’yi kimliksiz bir yapıya büründürmüş ve sığ siyasetlerin mahkûmu haline getirmiştir” dedi.

“ÖZÜR DİLEYİP BUNU YOK SAYMAK HAFIZAYI SİLMEKTİR”

Baykal, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ teşebbüsünü ise ‘eskinin reddi’ ve ‘CHP’nin ana ögeleriyle vedalaşma’ olarak yorumladı. Helalleşme teşebbüsünü CHP’nin parti siyasetlerinden dolayı ‘özür dileme’ hareketi olarak söz eden Baykal, “Geçmişi yüzyıla dayanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan CHP’nin temel siyaseti için özür dileyip bunu yok saymak hafızayı silmektir” diye kaydetti.

“CHP GAYRİ ULUSAL BİR DURUMA GELDİ”

CHP’nin önemli bir savrulma yaşadığını belirten Baykal, “Bu savrulmadaki en can acıtıcı noktanın CHP’nin gayri ulusal bir konuma gelmesidir” dedi. Baykal, CHP’nin iki yıl boyunca kurultayı toplamamasını ‘farklı seslere, tahlil tekliflerine kulak tıkamak’ olarak kıymetlendirdi. Baykal, bahsetmiş olduğu bu anlayışı ise ‘anti-demokratik’ olarak niteledi.