Bilgisayarımdan Çok Ses Geliyor

Adanali

Member
Masaüstü bilgisayarlarda ve notebook bilgisayarlarında sıklıkla yaşanan problemlerden biri donanım parçalarının stabil olarak çalışmamasından dolayı bir çok blog ve forum sitelerinde bilgisayar problemleri hakkında sorular ile sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Bilgisayardan çok ses çıkıyor ve sıklıkla bilgisayarda donmalar yaşıyorsanız eğer aşağıdaki adımları takip ederek masaüstü ve laptop bilgisayarlar hakkında yapılabilecek değişiklikler sayesinde bu tip problemleri çözüme kavuşturabilirsiniz.

Masaüstü ve laptop bilgisayarların fazla sesli çalışmasının ve bilgisayarda yaşanan donma sebeplerindeki ana unsur bilgisayar fanlarının tozlanması ve zamanla fanların aşınmasından dolayı çalışma esnasında yoğun ses ile karşılaşılmaktadır.

Masaüstü bilgisayarlarda yapılabilecek işlemlerMasaüstü bilgisayarlarda Ekran Kartı fanı,İşlemci fanı, Power fanı ve Kasa fanı olarak toplam 4 adet fan bulunmaktadır. Yeni nesil bilgisayarlarda yukarıda yer alan fan sayısı değişmektedir bazı masaüstü bilgisayarlarda sıvı soğutma sistemi yer almaktadır.

Masaüstü bilgisayarlarda en geç 1 ayda bir hava komprosörü yada elektrikli süpürge ile fan üzerinde yer alan tozları temizlemeniz gerekmektedir. Bilgisayar fanlarını hava komprosörü ile temizlerseniz eğer daha sağlıklı sanuç alabilirsiniz. Güçlü hava çıkışı sayesinde elektrikli süpürgenin ulaşamadığı yerlerdeki tozları rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarda yaşanan ses sorununu fanları elinizle durdurup sesin hangi fandan kaynaklandığını bulabilirsiniz bu şekilde işlemi daha hızlı bir şekilde ilerletebilirsiniz.

Laptop bilgisayarlarda yapılabilecek işlemler
Laptop bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre biraz daha hassasdır özellikle temizleme esnasındaki işlemler özenle yapılmaktadır. Laptop modellerinde 1 adet işlemci fanı bulunmaktadır. Laptop işlemci fanını temizlemek için masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi hava komprösürünü kullanabilirsiniz , makale altında yer alan örnek görseldeki adımları takip ederek işlemci fanını sökerek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Laptop bilgisayarların temizleme işlemi masaüstü bilgisayarlara göre 2-3 ayda bir temizlenmesi gereklidir. Masaüstü bilgisayarlar genellikle sabit yerlerde durduğu için fanların tozlanması laptop bilgisayarlarına göre daha çok dışarıdan toz çekmektedir. Laptop bilgisayarların taşınabilir özellikleri olduğu için temizleme süreci masaüstü bilgisayarlara göre daha uzun sürmektedir laptop bilgisayarları kullanmakta olduğunuz yerler önemlidir sıklıkla açık alanda ve cafe tarzı yerlerde sürekli kullanıyorsanız eğer temizleme süreci daha kısa zamanda yapılması gereklidir.

Masaüstü ve Laptop Bilgisayarında Fan İyileştirme Yöntemleri

Özellikle masaüstü bilgisayar fanları en geç 2 yıl içerisinde değiştirilmesi önerilir. Masaüstü bilgisayar fanları plastik olduğu için zamanla aşınmasından dolayı ilk günkü performansı vermemektedir. Bilgisayarınıza uyumlu fanları internet üzerinden araştırarak uygun fanı temin edebilirsiniz.

Laptop bilgisayarlarda 1 adet işlemci fanı bulunduğu için ve temizleme süreci masaüstü bilgisayarlara göre daha uzun sürdüğü için işlemci modeline uyumlu fan siparişi vererek 3-4 yılda bir değiştirme işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir.

Bilgisayar fanlarında daha yüksek performans almanız için bilgisayarınızda yer alan fanları 1-2 yılda bir yağlamanız önerilmektedir ayrıyetten yağlama sonucunda ulaşılması zor olan tozlar, zamanla yağ sayesinde gereksiz tozları atmaktadır.

Masaüstü bilgisayarlarda temizleme işlemi ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız eğer sıvı soğutma sistemini kullanmanız şiddetle önerilir. Sıvı soğutma sisteminin bir çok avantajı mevcut özellikle ses konusunda sıfır ses diyebiliriz hemde bu sayede fan değiştirme ve temizleme gibi hususi işlemlere girmenize hiç gerek kalmayacaktır. İnternet üzerinden araştırarak takım halinde 70-80 dolara bulabilmeniz mümkündür. Sıvı soğutma sisteminin bir diğer özelliği ise bir çok renkte fosforlu sıvılar bulunmaktadır istenilen renkteki sıvıları kullanarak masaüstü bilgisayar kasalarının görünümünü daha şık hale çevirebirsiniz.