Akşener’den daha sonra bir sürpriz HDP çıkışı da Fakıbaba’dan: İnşallah kapanmaz

Seren

New member
Diyarbakır Vilayet Kongresi’nde konuşan UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in HDP’ye yönelik “Mesele silahlara veda ve kan dökmeye tövbe etmekse biz varız. Biz konuşan Türkiye’den yanayız” formundaki kelamlarının yankıları sürerken sürpriz bir çıkış da Eşref Fakıbaba’dan geldi.

“HDP’NİN KAPATILMASINI HAKİKAT BULMUYORUM”

Katıldığı bir yayında hakkında kapatma davası bulunan HDP’ye ait soruyu yanıtlandıran Fakıbaba, “Yargının vereceği bir karardır, lakin ben şahsen keşke bu seçim vakti bu biçimde şeyler yapılması diyorum. Bir isim yanılgı yapmaz, isim nedir HDP, içerisindeki hatalı beşerler var ise devletin bulup çıkacağı şeydir. Şahıslar yanılgı yapar, partilerin kapatılmasına karşı bir kardeşinizim. Hata işleyenler var ise devletin bulup onu çıkarması lazımdır. HDP’nin kapatılmasını hakikat bulmuyorum. Hatalar var ise ortaya çıkarılır. Yahut seçim daha sonrasına ertelemek, vatandaşın daha özgür bir şeçim oy kullanımı ismine bu biçimde bir şahsım olarak düşünüyorum” dedi.

“MİLLET İTTİFAKI’NA YÖNELECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Açıklamasının devamında “HDP’lilerin hakikat karar vereceklerine inanıyorum” diyen Fakıbaba, “HDP’ye oy veren seçmenler inşallah partileri kapanmaz lakin kapandığı takdirde seçmenlerinin Millet İttifakı’na yöneleceğini düşünüyorum” biçiminde konuştu.

ADAYLIK İÇİN TOPU AKŞENER’E ATTI

Kendisinin seçimde milletvekili olup olmayacağın ile ilgili soruyu da yanıtlayan Fakıbaba, buna genel liderleri Akşener’in karar vereceğini, kendisi için bir titrinin olmasından öteye genel liderlerinin kelamını dinlemesi ve partide dinlenen birisi olmasının kendisi için değerli olduğunu söz etti.

“ÖYLE BİR ŞEY GÖRSEYDİM BU PARTİDE OLMAZDIM”

Son olarak bölgedeki seçim çalışmalarına ait bir kıymetlendirme yapan Fakıbaba, “Maalesef dezavantaj ile başlıyoruz. Kürt halkına karşı sayın genel liderimizin negatif tavrı olduğu tarafında algılar üretilmiş. O denli bir şey görseydim, ben bu partide yer almazdım. 14 Mayıs’tan daha sonra iktidara geldiğimizde bölge insanına nasıl davrandığını göstereceğiz. Kâfi ki bu fırsatı yakalayalım. Bölgede her insanın işsizlik, adalet sorunu var, bölgenin çocuğuyum epeyce yeterli biliyorum. Bu çağda bölgede Ağa ve aşiret olguları ve tesirlerinin hala tartışılıp konuşulması hakikat değil. Bunlar için yola çıkmış beşerim. İstanbul’daki Türk her neyse benim için Diyarbakır’daki Kürt odur, ayrım yapan namerttir” dedi.