“AKP’li belediye lideri arkadaşlarım kusura bakmasın” diyen İmamoğlu canlı yayında doküman paylaştı

Seren

New member
İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın İBB’ye yönelik başlatmış olduğu terör soruşturmasına ait bugün yeni bir açıklama yaptı. Saraçhane’de kameralar karşısına geçen İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da ağır sözlerle yüklendi.

“KABAHAT SOYLU BAKANIN”

İmamoğlu, “AK Partili belediyelerde çalışan işçiler kamudan men edildiysebunun niçiniyle ilgili bilgilendirme açıklamasını derhal milletimize yapar mısınız? Bu AK Partili liderler için de bana uyguladığınız hukuku uyguladınız mı? AK Partili belediye lideri arkadaşlarım, bunları deklare ettiğım için kusura bakmasınlar. Pandoranın kutusunu siz açtınız sayın bakan. Açıkçası kabahat Soylu bakanın. Öfkeyle kalkan ziyanla oturur diye lisana getirdim. Bizim açıklamamıza apar topar cevap vermeye çalışan bakan yetinmedi, bir de üstüne tweet attı.” tabirlerini kullandı.

“TÜMDEN TUTARSIZLIKLARLA DOLU BİR BEYAN”

“Belediyemiz, İSKİ ve İETT’de kıymetlendirme komitelerimiz başından beri nazaranvini yapmaktadır.” diyen İBB Lideri, “Pes diyecektim lakin artık demiyorum. İBB’de kurul yoktu lafı büsbütün palavra. Tümden tutarsızlıklarla dolu bir beyan. Açıkçası hangi partiye gönül verdiyse versin ben bütün hemşehrilerime bu biçimdesine bir makamı işgal eden bir kişinin çelişen sözlerini sunmayı nazaranv biliyorum.” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“İçişleri Bakanı asla adil değildir. CHP’li belediyeler kadar AK Partili belediyelerde de soruşturma açtığını sav etmişti. Terör soruşturması açtın mı açmadın mı diye sordum. Karşılık veremedi. Son basın toplantısında tek söz dahi etmedi. Yasa belediyelerde sakıncalı çalışanın işten çıkarılması yetkisini İçişleri Bakanı’na veriyor. Sayın bakan terörist tespiti yapmış lakin 8 ay boyunca bu bireyleri yetkisi bulunmasına karşın işten çıkartmamıştır. Soylu terörist diye sav ettiği bireyleri işten çıkarmayarak nazaranv cürmü işlemiştir.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Yasayı bilen onay makamının İçişleri Bakanlığı olduğunu da bilir lakin bundan da bihaberler. Hani yetkiniz yoktu bakan beyefendi? Olmayan yetkinizi kullanıp nasıl oldu da 15 kişiyi işten çıkarttınız? Bakan beyefendi bir toplantı daha yapmalı ve İBB’de bu yetkisini kullanmayıp misyonu niye ihmal ettiğini açıklamalı. Bakanın bakılırsav dikkatsizliğini resmi bir evrakla adım adım size aktararak kanıtlamış durumdayız. Takipçisi olup bunu burada bırakmayacağız. Hakkında hata duyurusunda bulunacağız.

“VİCDANIM YANIYOR, KAVRULUYOR”

AYM, 28 Kasım 2019’dan yeni yasa çıkan 18 Nisan 2021’e kadar bakanın yapmadıkları dediği arşiv araştırmasını yasaklamıştı. Şahsen bakan imzalı yazılarla da kamuoyuna yansıdı. Evrakları verdik, yayınlandı, herkes gördü. Bakanın tüm Türkiye’ye terörist üzere lanse ettiği isimlere bakalım. İsimli sicil kamu seçeneğinden işe alınmışlar ve temizler. Vicdanım yanıyor, kavruluyor. İnsanlara terörist diyen bir bakan var Türkiye’de. Terör iltisaklısı dediği kişinin arşiv araştırması da pak. Milletimiz isimli sicil kaydı ve arşiv araştırması uzmanı oldu milletimizin bu olay niçiniyle.